EPIDEMIJA

Analiza IJS: bo Slovenija v novo šolsko leto šla rdeča?

Pravijo, da je lansko leto v tem času epidemija upadala.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Shironosov Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Shironosov Getty Images/istockphoto

Koronaštevilke v Sloveniji ne napovedujejo nič dobrega. V zadnjem tednu namreč vsak dan poročamo o velikem deležu pozitivnih testov. Da epidemija narašča vse hitreje, čeprav smo na vrhuncu počitniške sezone, kar naj bi na neki način delovalo enako kot delno zaprtje države, opažajo tudi na Institutu Jožef Stefan (IJS), ki so v projekciji napovedali, da bo ob takšnem trendu Slovenija kmalu oranžna, v jeseni pa celo rdeča. Ob tem so izpostavili, da je lani v takšnem obdobju epidemija upadala.

image_alt
Vlada objavila številko, zaradi katere se boste prijeli za glavo


Opažajo, da ima vse pomembnejšo vlogo naraščajoče lokalno okuževanje, ki je že prevladujoče. »Po kriterijih ECDC smo v zeleni fazi, v oranžno bomo predvidoma prešli naslednji teden. Če se ne bomo pravočasno dovolj precepili, bomo jeseni z lahkoto presegli drugi val epidemije v bolnišnicah. Da četrti val ne bo preveč narasel, predvsem pa, da ne bo premočno obremenil bolnišnic, bi bilo potrebno, da se vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepijo in s tem zaščitijo pred hujšim potekom bolezni,« pišejo v analizi stanja. Skrbi jih, ker je reprodukcijsko število R več kot 50 odstotkov večje, kot je bilo pred enim letom. »Če se bo to razmerje ohranilo tudi v prihodnosti, eksponentne rasti epidemije v jeseni ne bo možno ustaviti niti s strogimi ukrepi.«

image_alt
Četrti val pred vrati: virus se bliskovito širi po Sloveniji, ena regija že rdeča


Epidemiološki podatki NIJZ kažejo tudi, da narašča lokalno širjenje okužb, kar pomeni, da bi epidemija naraščala tudi, če ne bi uvažali okužb iz tujine.

Projekcija IJS. FOTO: IJS
Projekcija IJS. FOTO: IJS


Ocenjujejo, da se je v prvem valu okužil približno vsak 100. prebivalec (ocena: 12-krat toliko kot potrjenih primerov v prvem valu). Na vrhuncu prvega vala je bil delež kužnih približno 0,2 % prebivalstva, kar pomeni približno vsak 500. prebivalec. V drugem in tretjem valu se je do zdaj okužila približno dobra tretjina prebivalstva (ocena: 4-krat  oz. 3-krat toliko kot potrjenih primerov v drugem oz. tretjem valu). Trenutno je delež kužnih približno 0,1 % prebivalstva oz. približno vsak 1000. prebivalec.

Analize kažejo tudi, da epidemija narašča zaradi različice delta, ki je za približno 50 odstotkov bolj nalezljiva kot alfa.
Če se trend ne bo obrnil, bi lahko Slovenija po kriterijih ECDC iz zelene faze prešla v oranžno že naslednji teden.

Projekcija IJS. FOTO: IJS
Projekcija IJS. FOTO: IJS

 
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije