stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

jansa orban budimpesta cpac Reporter.si

Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

hezonja Ekipa24.si

Sramoten izpad! Hrvaški reprezentant in član ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

jankovic hokej Ekipa24.si

Velike spremembe v zmajevem gnezdu! Novo ime ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Janšo vprašali, ali skrbi članstvo SDS v EPP, to je odgovoril

Deli na:
Janšo vprašali, ali skrbi članstvo SDS v EPP, to je odgovoril

Janez Janša - Foto: Mathieu Cugnot/EP

Premier Janez Janša danes v Strasbourgu ni želel govoriti o evropski politični prihodnosti stranke SDS. Na novinarsko vprašanje glede članstva SDS v evropski desnosredinski politični družini, Evropski ljudski stranki (EPP), je odgovoril, da se trenutno ne ukvarjajo s temi vprašanji, temveč so osredotočeni na aktualne izzive.

Janša se bo drevi udeležil sestanka politične skupine EPP, na katerem lahko pričakuje vprašanja v povezavi s svojo podporo Madžarski v razpravi o spornem zakonu o pravicah oseb LGBTIQ, ki po oceni Evropske komisije diskriminira to skupnost. V EPP namreč menijo, da je ta zakon povsem nesprejemljiv.

Janšev tesen odnos z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom, ki je pred nekaj meseci zapustil največjo evropsko politično družino EPP, tako sproža vprašanja, kako se bodo v EPP soočili s tem, da vodja stranke, ki je članica njihove politične družine, podpira Orbanovo politiko.

Na novinarsko vprašanje, ali ga skrbi članstvo SDS v EPP, je Janša danes na novinarski konferenci v Strasbourgu odgovoril, da se trenutno ne ukvarjajo s takšnimi političnimi vprašanji in s članstvom SDS v EPP.

"Trenutno smo osredotočeni na izzive, ki smo jih predstavili, res," je dejal Janša po predstavitvi prednostnih nalog slovenskega predsedovanja Svetu EU na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu.

Dodal je še, da je evropski političen prostor dinamičen in da se bo spreminjal, da bo naslednji Evropski parlament drugačen, kot je bil drugačen kot po vsakih evropskih volitvah. "Bomo videli, kaj bo," je dejal.



Janša je komentiral tudi manifest 16 evroskeptičnih, desno usmerjenih političnih strank iz 15 članic EU, ki so v petek podpisale skupno izjavo o prihodnosti Evrope in z njo postavile pravne temelje za sodelovanje na ravni Evropskega parlamenta.

Med šestnajsterico so Liga Mattea Salvinija, poljska Zakon in pravičnost (PiS) Jaroslawa Kaczynskega, Orbanov Fidesz, predsednica francoskega Nacionalnega zbora Marine Le Pen in Santiago Abascal Conde iz španske stranke Vox.

V Evropskem parlamentu sicer poudarjajo, da nove politične skupine za zdaj ni na vidiku in da niti ni bil namen manifesta vzpostaviti novo skupino, temveč zgolj opredeliti skupne točke sodelovanja. Za vzpostavitev nove skupine je sicer potrebnih 25 članov iz najmanj sedmih članic unije.

Janša je v komentarju tega manifesta danes v Strasbourgu dejal, da ga še ni imel časa prebrati, a da so zanj vse politične skupine v Evropskem parlamentu enako legitimne. V razpravi o prihodnosti Evrope je treba dati priložnost tudi tistim, s katerimi se ne strinjamo, saj se bo sicer slabo končalo, je opozoril.

Ob tem je spomnil na načrtovano razpravo o prihodnosti Evrope v okviru Blejskega strateškega foruma v septembru, v okviru katerega pripravljajo tudi okroglo mizo s predstavniki vseh političnih skupin v Evropskem parlamentu.