Vindišar: V ponedeljek začetek samotestiranja dijakov

Dijakom bodo jutri v šolah razdelili teste za samotestiranje. Testirali se bodo doma, v nedeljo zvečer ali v ponedeljek zjutraj. Učenci zadnje triade pa naj bi se začeli testirati v začetku junija. “Samotestiranje bo eno pomembnejših orožij v boju proti širjenju v jesenskem času,” je poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar. Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec pa je napovedal dodatno sproščanje ukrepov v šolskem okolju.

Franc Vindišar, državni sekretar na ministrstvu za zdravje  Foto: STA
Franc Vindišar, državni sekretar na ministrstvu za zdravje  Foto: STA

LJUBLJANA > Država je pripravila spremembe samotestiranja v osnovnih in srednjih šolah. “Z epidemiologi in svetovalno skupino smo se odločili, da se samotestiranje začne to šolsko leto, da ne bo zapletov ob morebitnem jesenskem poslabšanju epidemičnega stanja”, je pojasnil Franc Vindišar. “Samotestiranje je tudi dejanje medgeneracijske solidarnosti,” je prepričan.

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je 14. maja NIJZ odobrila teste za samotestiranje v šolah. Teste, ki so že na osnovnih in srednjih šolah, bodo naknadno opremili z navodili. “Našli smo rešitev, ki je enostavna za šole in ni stresna za dijake. Samotestiranje bo potekalo doma, logistično je tako laže. Če je otrok pozitiven, ostane doma, in ni stresa za starše ali skrbnike, da morajo po otroka v šolo,” je razložil.

Dijakom, ki se bodo želeli testirati, bodo teste izročili jutri v šolah. Samotestirali se bodo v nedeljo zvečer ali v ponedeljek zjutraj. Učenci zadnje triade (bila je najbolj obremenjena s številom okuženih) pa naj bi se začeli testirati v začetku junija. Tako bodo preizkusili, kako bo deloval sistem. “Kako bo jeseni, bo odvisno od epidemiološke situacije,” je napovedal Vindišar.

Samotestiranje enkrat na teden

Samotestiranje je predvideno vsakih sedem dni. “Vsakemu pripada en test tedensko oziroma pet na mesec. Testiranje je primerno za dijake, ki niso preboleli covida-19, so ga preboleli pred več kot šestimi meseci ali so necepljeni,” je povedal Vindišar. Pogoj za samotestiranje je, da se dijak počuti zdrav in je brez bolezenskih znakov akutne okužbe dihal ali prebavil. V primeru bolezenskih znakov mora dijak oziroma starš poklicati v ambulanto osebnega zdravnika, ki ga bo napotil v izolacijo in predal nadaljnja navodila.

Enako je treba ravnati v primeru pozitivnega testa. Zdravnik bo dijaka, ki medtem ostane doma in omeji stike, naročil na PCR testiranje. Dijak oziroma starši ali zakoniti zastopniki obvestijo tudi šolo. Ravnatelj nato opredeli tesne kontaktne in izvede ukrepe za zajezitev okužbe.

“Hitri antigenski testi so presejalni testi. Z njimi želimo dobiti tiste dijake, ki imajo v trenutku testiranja največje virusno breme. Na ta način omogočimo, da se izločijo iz skupine. Dokazano je, da redno testiranje s hitrimi testi enkrat tedensko zmanjša vire okužbe v nekem modelu za 50 odsotkov,” je pojasnil Vindišar. In nadaljeval: “Zavedamo se, da bomo imeli določen delež lažno pozitivnih. To je pričakovano, zaradi tega je za vsak pozitiven rezultat predvideno potrjevanje s PCR testom.”

Zamik samotestiranja zaradi validacije testov in pridobivanja soglasij

Teste, ki jih bodo uporabljali v šolah, so izbrali na evropskem razpisu, uvrščeni so bili na prvo mesto. “Na ministrstvu smo se kljub temu odločili, da bomo izvedli validacijo, torej, da bomo teste preizkusili v domačem okolju,” je dejal državni sekretar. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je to izvedel na skoraj 500 primerih, vključeni so bili tudi otroci.

“Naslednja težava je bila pridobitev soglasij s strani našega regulatorja JAZMP, kajti ti testi so bili predvideni za profesionalno uporabo,” je pojasnil, “tako da smo morali pripraviti vso dokumentacijo”.

Kot je dejal, so na trgu na voljo še drugi testi in pozvali so inšpekcijo, naj jih preveri. Svetoval je, naj jih ljudje začnejo uporabljati takrat, ko bo potrjeno, da so ustrezne kakovosti.

Ponovno v šole v naravi, na ekskurzije, plavalne tečaje ...

“To bo dodatna varovalka za ohranitev varnega šolskega okolja in za to, da se izobraževanje izvaja v šoli,” je z obetom, da bi tako ostalo tudi v prihodnjem šolskem letu, napovedani začetek samotestiranja dijakov in predvidoma prihodnji mesec tudi učencev pozdravil državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec.

Prepričan je, da bo interes za samotestiranje med dijaki in učenci sčasoma vse večji. Da se je razpoloženje od začetne skepse (sprva je interes za samotestiranje izrazila le petina dijakov in učencev) precej spremenilo, po njegovih besedah pričajo tudi dodatna naročila testov za samotestiranje, ki jih prejemajo od šol. Vsem srednjim šolam so po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Vindišarja poslali približno 180.000 testov, kar je dvakrat več, kolikor je vseh dijakov.

Vse boljše epidemiološke razmere so prinesle dodatno sproščanje ukrepov v šolskem okolju. “V naslednjem obdobju bodo tako dovoljene izvenšolske dejavnosti v naravi, šola v naravi in plavalni tečaji, ekskurzije, obiskovanje muzejev, knjižnic, galerij ... Vse v tako imenovanih mehurčkih oziroma v okviru enega oddelka,” je naštel Orehovec. Šolam ministrstvo priporoča, naj se pri tem v čim večji meri poslužujejo centrov za šolske in obšolske dejavnosti.

“Pomembno je, da vsak stori, kar je v njegovi moči, da bo tako ostalo tudi v prihodnjem šolskem letu. Tudi s pomočjo samotestiranja,” je še dodal Orehovec.


Najbolj brano