Po prihodu Matjaža Šarabona na mesto vodje panoge za alpsko smučanje pri Smučarski zvezi Slovenije se nadaljuje čistka znotraj panoge, ki jo je dva olimpijska ciklusa vodil Miha Verdnik. Znano je, da si je vodja reprezentanc in najbolj uveljavljeni slovenski trener Janez Slivnik po prihodu novega vodstva našel izziv v tujini, kjer bo znova eden trenerjev v avstrijski reprezentanci. Šarabon v sodelovanju z novim predsednikom zbora in odbora Janezom Bijolom nadaljuje z najvidnejšimi spremembami. Klemen Bergant nam je namreč potrdil, da po sedmih sezonah prekinja sodelovanje z najuspešnejšim slovenskim veleslalomistom vseh časov Žanom Kranjcem. Kdo bo trener olimpijskega podprvaka, še ni znano. Kot tudi ne, kakšna bo prihodnost Mihe Verdnika, ki mu srce še vedno bije za slovensko smučarijo, a si trenutno po odpovedi delovnega razmerja ureja socialni status.

»Nismo si segli v roke. Zakaj je tako, natanko ne vem, saj se o konkretnih zadevah sploh nismo pogovarjali,« nam je včeraj dopoldan odgovoril Klemen Bergant, potem ko nam je prejšnji teden dejal, naj ga pokličemo na dan zmage proti okupatorju. »Tedaj bom gotovo vedel o svoji usodi,« nam je namignil, ko smo se pogovarjali o vrnitvi Marcela Hirscherja v tekmovalni pogon. Bergant je v zadnjem desetletju sestavljal triperesno deteljico vodilnih mož v slovenski smučariji, katere člana sta bila še Janez Slivnik in Miha Verdnik.

Bergant: »Delo s Kranjcem in Hadalinom je bil privilegij.«

»Hitro sem dobil občutek, da si želi nova ekipa pripeljati nove ljudi. Zadnja dva tedna praktično nisem imel nobenega stika z vodstvom panoge, tako da ni bilo težko predvideti, kako se bodo stvari uredile. Spremembe se delajo, da bodo stvari boljše. Ali so prave, bo znano kmalu. Čez pet mesecev se bo začela nova sezona svetovnega pokala. Takrat se bo videlo, ali je bila uspešnejša zgodba, ki jo je vodil Miha Verdnik, ali jo bolje vodi obstoječe vodstvo, v kakršni koli trenerski strukturi bo funkcioniralo. Navsezadnje se ukvarjamo z merljivim športom. Slovenskemu alpskemu smučanju sedanjosti in prihodnosti želim izključno najboljše,« je bil odkrit eden najuspešnejših slovenskih alpskih smučarskih trenerjev vseh časov. Na vprašanje, koliko stikov je imel z Matjažem Šarabonom je odgovoril: »Dobila sva se dvakrat. Enkrat malce dlje, drugič na kratko. Pogovarjala se nisva nič konkretnega.«

V nadaljevanju pogovora se je Klemen Bergant ozrl na delo v zadnjih sedmih letih, ki je po njegovih besedah ves čas potekalo na maksimalnih obratih. »Imel sem privilegij, da sem delal s tako ambicioznima športnikoma, kot sta bila Žan Kranjec in Štefan Hadalin. Delo je bilo stresno, saj smo predvsem Žanom na vsaki tekmi stremeli k vrhunskim uvrstitvam,« je dejal Bergant ter dodal, da si najbolj želi, da bo imel Žan Kranjec v nadaljevanju športne poti dobro in ambiciozno ekipo, ki mi bo omogočala najboljše pogoje v boju s svetovno elito. »Raven, ki jo je postavil Žan, je težko dosegljiva. Še težje jo je dosegati vsako leto in se potrjevati na vsaki tekmi. Kako bo funkcioniral Žan, ne morem napovedati. Lahko povem le, da sva tudi po tekmovalnem zaključku sezone ves čas ohranjala stik in imela odkrit odnos,« je zaključil Bergant.

Verdnik: »Bil sem predan, vrat si drugod nisem odpiral.«

Miha Verdnik pravi, da se je v zadnjih tednih ukvarjal predvsem s predajo poslov. Izpostavil je, da se mu je Matjaž Šarabon zahvalil, da je bila predaja korektna in profesionalna. »Zadnjih osem let se nisem ukvarjal z ničemer drugim kot slovensko smučarijo. Šarabonu sem predal 44 strani finančnih obrazložitev, poleg tega sem mu povedal veliko stvari, ki niso na papirju. Novi vodja me je večkrat vprašal, kako bi se na njegovem mestu jaz lotil stvari. Če lahko komentiram, so se mi tovrstna vprašanja zdela zelo neprimerna. Ob prekinitvi delovnega razmerja sem namreč največkrat prejel očitek, da so me zamenjali zato, ker nisem sposoben opravljati svoje funkcije,« je bil neposreden Miha Verdnik.

Na vprašanje, kaj bo počel v nadaljevanju življenja, je Verdnik odgovoril, da se je znašel v zelo neprijetnem položaju. »Zadnja leta sem bil povsem predan svojemu poslanstvu in si nisem odpiral vrat na nobenem drugem naslovu. Verjamem, da si bom uredil socialni status, ki ga trenutno rešujem na zavodu za zaposlovanje. Svojo funkcijo sem opravljal predano in pošteno, zato verjamem, da bo šla po tej poti tudi tudi moja prihodnost.«

Šarabon: »Ponudbi sta imela tako Slivnik kot Bergant.«

Matjaž Šarabon nas je uvodoma spomnil, da smučarska zveza vsako leto zadnji aprilski dan prekine pogodbe v vsemi trenerji, razen tistimi, ki so zaposleni prek resornega ministrstva. »Da ne bomo podaljšali pogodbe s Klemnom Bergantom, sem izvedel od vas. Gre torej izključno za njegovo odločitev. Povem lahko, da je z naše strani prejel ponudbo o zaposlitvi. Kot odgovornega v panogi za alpsko smučanje me ni obvestil, da je ne bo sprejel. Kakšna je bila ponudba? Tega ne bom razkril,« je povedal novi prvi mož slovenske smučarije. »Moja osnovna naloga ni bila, da bi odtrgal triperesno deteljico, kot jo imenujete. Kar zadeva članskih reprezentanc, si prizadeval ohraniti področja, ki so funkcionirala, hkrati pa uvesti novosti v disciplinah, v katerih so bili rezultati slabši. Zato se obetajo najvidnejše spremembe predvsem v moški ekipi hitrih disciplinah. O imenih ne bom govoril, saj jih mora najprej potrditi odbor, nato pa še zbor alpskih disciplin.«

Šarabon je pojasnil, da je imel ponudbo o nadaljnjem sodelovanju tudi Janez Slivnik, a se je odločil za svojo pot, medtem ko jo Verdniku ni ponudil. »Miha je bil v drugačni funkciji, kot so bili preostali trenerji,« odgovarja Šarabon ter dodaja: »Glede na to, da se je v zadnjih letih zapostavljalo otroško in mladinsko smučarijo, strukturiranju namenjamo največji poudarek. Iluzorno je pričakovati, da bomo vse skupaj rešili v nekaj dneh, če se je pred tem situacija slabšala več let. Ne iščemo zgolj rešitev za prihodnjo sezono, temveč za naslednjih deset let. Večina sprememb se bo zgodila v sezoni 2025/26, in ne v naslednji sezoni, saj smo na marsikaterem naslovu že prepozni. Zato ne vidim težav, če dokončnega poimenskega seznama ne bomo imeli do 22. maja, ko bo zasedal alpski odbor. V vodstvu panoge smo soglasni in to je edini razlog, da opravljam svojo funkcijo.«