Skandinavija še ni odobrila nadaljevanja

Francija z nenavadno odločitvijo glede cepljenja z AstraZeneco

G.G.
19. 3. 2021, 17.22
Posodobljeno: 19. 3. 2021, 17.38
Deli članek:

Sklenili so, da bodo s cepivom družbe AstraZeneca cepili le starejše od 54 let.

Reuters
Francoski premier Jean Castex je še ujel starostno mejo. Pri 55 letih se je danes cepil z AstraZeneco.

Reuters
Hematolog Pal Andre Holme

Večina evropskih držav vključno s Slovenijo nadaljuje cepljenje s cepivom AstraZenece. Skandinavske države so se odločile drugače. Norveška, Danska, Švedska in kot zadnja še Finska so ocenile, da je treba pred nadaljevanjem cepljenja preučiti primere močnega imunskega odziva pri tistih, ki so po cepljenju razvili krvne strdke.

Ekipa norveških zdravnikov je že pred odločitvijo Evropske agencije za zdravila (Ema) sporočila, da vidijo povezavo med cepivom in krvnimi strdki pri treh ljudeh, ki so jih hospitalizirali nekaj dni po cepljenju. Eden od njih je celo umrl. "Dobili smo rezultate, ki lahko razložijo klinični potek naših hospitaliziranih bolnikov," je povedal Paal Andre Holme iz bolnišnice v Oslu in pojasnil, da so imeli bolniki močan imunski odziv, ki je sprožil protitelesa. Ta lahko vplivajo na trobmocite in tako sprožijo krvni strdek. Dejal je, da trenutno ne vidi druge možnosti, kot da je za to krivo cepivo AstraZenece. Je pa poudaril, da gre še vedno za indice, je poročala STA. Na Emi so povedali, da teh rezultatov v četrtkovi objavljeni oceni niso upoštevali, saj so bili objavljeni prepozno.

Danska je bila 11. marca prva članica EU, ki je v celoti zaustavila cepljenje z AstraZenecinim cepivom. Tam trenutno proučujejo deset primerov krvnih strdkov po cepljenju s cepivom tega proizvajalca. Z njim so sicer cepili 140.000 ljudi.

Francozi so izbrali vmesno rešitev. S cepivom AstraZenece bodo odslej cepili starejše od 54 let, predvsem zaradi še ne povsem pojasnjenih primerov krvnih strdkov pri mlajših osebah. Po besedah vodje francoskega zdravstvenega regulatorja Dominique Le Guludec so v Evropi do 16. marca zaznali 25 primerov te motnje, pri čemer je devet ljudi umrlo. Zaznali so jih samo pri mlajših od 55 let in večinoma pri ženskah, je povedala. V Franciji so jih zaznali pri 51-letnem moškem in 24-letni ženski.

Še pred mesecem pa tako v Franciji kot v nekaterih drugih državah EU tega cepiva niso odobrili za starejše od 65 let, in sicer zaradi pomanjkanja podatkov o njegovi učinkovitosti za to starostno skupino.