V ospredje prodajnih procesov vse bolj stopa tehnološki napredek, zlasti uporaba umetne inteligence. Kako lahko tehnologija olajša delo, skrajša delovne procese in pomaga organizirati delovnik, so se pogovarjali udeleženci 19. prodajne konference Sales Summit, ki ga je organizirala Akademija Finance.
UI-tajnica, ki organizira sestanek ob pivu
Umetna inteligenca bo nadgradila oziroma popolnoma spremenila uporabo CRM-platform, je dejal Igor Pauletič iz podjetja FrodX. Tako imenovani UI-agenti bodo namesto prodajalcev opravljali monotona, enostavna in zamudna dela, torej večino del, ki jih prodajalci ne želijo početi.
V praksi to pomeni, da bo večina prodajnikov imela svojo UI-tajnico, je prepričan Pauletič. Ob tem je predstavil konkreten primer. Udeležence dogodka je v živo povabil na sestanek v organizaciji njegove UI-pomočnice. S to se je bilo mogoče prek QR-kode dogovoriti za kosilo ali pivo na lokalnem hribu.
Tovrstni UI-pomočniki so uporabni, denimo, tudi v turizmu. Tako so pri podjetju FrodX razvili pomočnika za hrvaško hotelsko verigo. Ta omogoča, da gost prek telefona odda naročilo za postrežbo v sobi. UI-agent predstavi ponudbo, odgovori na vprašanja in zavrne morebitne neprimerne kulinarične želje.
Do popolne avtomatizacije prodajnega procesa
Prodajni proces je mogoče skoraj popolnoma avtomatizirati, je povedal Jure Pleško iz podjetja Tuli. V ljubljanskem podjetju prodajajo »lego kocke« za strojnike, kot radi poimenujejo svoj nabor izdelkov. Razvoj spletne B2B-platforme so začeli leta 2014. Od takrat so prihodke povečali za desetkrat, prodajo pa so iz Slovenije razširili na 72 držav, je poudaril.
Kako je njihova platforma spremenila proces prodaje? Sprva so izdelke vnašali ročno, pozneje pa so proces skoraj popolnoma avtomatizirali in vzpostavili povezavo s sistemi dobaviteljev, kar je njihovim strankam omogočilo brezšivno izkušnjo spletnih nakupov (dropshipping). V tem procesu je večina stvari avtomatizirana, izdelka, ki od dobavitelja potuje neposredno do končne stranke, pa jim ni treba imeti v zalogi.
Uvedba takega sistema je zahtevala veliko znanja na različnih področjih, je poudaril. Da bi učinkovito nadzorovali zunanje izvajalce, so se pri podjetju morali poglobiti v različne procese oglaševanja in informatike.
Tiktok za generacijo Z
Mladi so visoko odzivni in to pričakujejo tudi od potencialnega delodajalca, zato je priporočljiva uvedba avtomatskih odzivnikov, pravi Vesna Miloševič Zupančič, strokovna direktorica v e-Študentskem servisu. Govorila je tudi o tem, kako delodajalci s svojimi oglasi za delovna mesta najučinkoviteje pridejo do mladih. Zaposlitveni oglasi morajo biti jasni, brez nepotrebnih marketinških fraz ali pretiranih zahtev, je poudarila. Generacija Z pričakuje konkretne informacije o delu in ugodnostih, ki jih podjetje ponuja. Kdor pa želi izstopati, mora mlade nagovoriti prek kanalov, kot je Tiktok.