Ukrajinski nacionalni protikorupcijski urad (NABU) in specializirano protikorupcijsko tožilstvo (SAPO) sta 2. aprila razkrila korupcijsko shemo, ki je vključevala več kot 733 milijonov UAH (približno 17,8 milijona ameriških dolarjev) poneverjenih sredstev med nabavo hrane za oborožene sile v letih 2022–2023, poroča Ukrajinska Pravda.
Preiskovalci so ugotovili, da so bile v letih 2022 in 2023 zaloge hrane za vojsko razdeljene prek vnaprej sestavljenih kompletov hrane, sestavljenih iz kataloga 409 artiklov. Vendar je bilo le 10 odstotkov teh izdelkov, kot so zelenjava, žita, meso in voda, redno naročenih. Ostale izdelke, vključno z začimbami, želatino in jagodičevjem, so zaradi sezonske narave naročali redko ali nikoli.
"Ta sistem je dobaviteljem omogočal manipulacijo s cenami in umetno napihovanje stroškov izdelkov, po katerih je bilo veliko povpraševanje, hkrati pa zniževanje cen nepriljubljenih ali sezonskih izdelkov, kot so češnje ali marelice pozimi," je pojasnil ukrajinski protikorupcijski urad.
"Na prvi pogled ni bilo nobenih kršitev, saj je skupna cena kompleta ostala nespremenjena. Toda krompir, dobavljen v tisočih tonah, je stal celo premoženje, medtem ko je sezonsko sadje, ki je bilo redko naročeno, stalo le drobiž," so dodali.

Med avgustom in decembrom 2022 naj bi dve podjetji v lasti enega človeka na tak način zaslužili več kot 17,8 milijona ameriških dolarjev (16,2 milijona evrov). Nekatera sredstva so bila nato odvedena pod krinko dividend in finančne pomoči povezanim podjetjem. Preiskovalci sumijo, da je bil denar v resnici porabljen za nakup hotelov na Hrvaškem in drugih nepremičnin, še piše Ukrajinska Pravda.
Tovrstno korupcijo naj bi omogočil uradnik ministrstva za obrambo, ki naj bi pri podpisovanju pogodb spregledal anomalne cene, navedene v katalogu. Ovadbe so bile vložene zoper nekdanjega vodjo oddelka na ministrstvu za obrambo, lastnika povezanih dobaviteljskih podjetij, dva zaposlena v podjetju in še eno osebo, ki naj bi sodelovali pri poneverjanju državnih sredstev pri nabavi hrane za oborožene sile, ko je bila ruska invazija v polnem obsegu.
Preiskava domnevnih kaznivih dejanj poteka v smeri protipravne prilastitve, poneverbe ali pretvorbe premoženja z zlorabo ter poskusa kaznivega dejanja pranja denarja in drugega premoženja.