Foto: Radio Slovenija/Mojca Delač
Foto: Radio Slovenija/Mojca Delač

Leto dni od odprtja koprskega laboratorija SloMoBIL v okviru projekta TwinBrain so že začeli klinično raziskavo na parkinsonovih bolnikih. "To je kar prelomnica v našem projektu, ker smo iz zdravih posameznikov šli v klinično prakso. In zdaj vsak teden v ponedeljek in torek v Trstu v rehabilitacijskem centru ITIS merimo bolnike, ki imajo začetno diagnozo parkinsonove bolezni," je pojasnil vodja projekta Uroš Marušič z Znanstveno-raziskovalnega središča Koper.

Po besedah Marušiča gre za izjemno kompleksno in prelomno metodologijo, ki pa pomeni korak naprej v razumevanju dogajanja v možganih med gibanjem v realnem življenju. Zgodnje odkrivanje parkinsonove bolezni je še vedno izziv, tudi zaradi dragih medicinskih preiskav. "Z našo metodologijo pa želimo v bistvu ravno preseči to in priti do možnosti, kjer bi posameznikom ponudili veliko krajšo meritev," je pojasnil.

S pomočjo biomarkerjev bi lahko spremembe ugotavljali že zelo zgodaj, kar bi omogočilo čimprejšnje posredovanje. V pravkar objavljenem preglednem članku pa je profesor Marušič z ekipo na tem področju prišel še do enega pomembnega spoznanja. "Ki kaže, da imajo v bistvu parkinsonovi bolniki ohranjeno sposobnost kolesarjenja," je pojasnil.

Pred mesecem dni je v San Diegu potekala največja konferenca s področja omenjenih tehnologij in gibanja. "Z veseljem lahko povem, da smo zmagali v tej kategoriji," je sporočil Marušič. Čez dve leti bo omenjeno konferenco tako gostila Slovenija.