Novice

Roman Bernard, NGEN: Razmišljamo o IPO na londonski borzi

Finalist tekme Izvoznik leta 2024; NGEN želi imeti 10 odstotkov evropskega trga in biti Google pri digitalizaciji energetike.

Izbor urednice

FINANCE
ESG
ESG
E-knjižica
ESG Redakcija Izvozniki.si ESG je gonilna sila poslovne vrednosti

Izšla je spletna knjižica o ESG, ki jo lahko prelistate brezplačno.

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Tovarna leta
Zmagovalec je Siliko
Izbor Tovarne leta Mateja Bertoncelj Kako smo izbrali tovarno leta 2024 2

Izbor tovarne leta 2025 začnemo januarja.

FINANCE
ESG
ESG
podnebna strategija
ESG Barbara Pavlin Zakaj je obvezno postavljanje fotovoltaike na parkiriščih težko izvedljiva zamisel 1

Smo zgled na področju varstva podnebja in prevzemamo odgovornost za svoj nepremičninski portfelj, pravijo v Lidlu. Kot predstavniki gospodarstva pa si želijo, da bi bila podjetja vključena v dialog o prenosu direktive o energetski učinkovitosti stavb v nacionalni pravni red.

19.09.2024 03:00
Čas branja: 8 min
Roman Bernard, NGEN: Razmišljamo o IPO na londonski borzi
Roman Bernard, direktor in soustanovitelj NGEN: »Osvojiti želimo 10 odstotkov evropskega trga.« Na tujih trgih se usmerjajo predvsem h gospodinjstvom. Foto: Helena Kermelj

NGEN iz Žirovnice je hitro rastoče inovativno podjetje, ki deluje na področju energetike. Razvijajo programsko in strojno opremo za digitalizacijo in decentralizacijo evropskega energetskega trga oziroma za boljše vključevanje trajnostnih virov energije, kot so sončne in vetrne elektrarne. Uporabnikom tudi omogočajo dostop na evropski trg elektrike. Prve projekte so zagnali leta 2019, zdaj NGEN Group aktivno razvija projekte v 10 evropskih državah. Ponudbo imajo za celoten trg elektrike – od končnih uporabnikov (podjetij in gospodinjstev) do sistemskih upravljavcev energije – ter za proizvajalce in trgovce z elektriko. NGEN izstopa po izjemno visoki dodani vrednosti na zaposlenega, ki znaša kar 500 tisoč evrov in je tako osemkratnik slovenskega povprečja. Imajo zelo ambiciozne načrte, v Evropi želijo imeti 10-odstotni tržni delež, razmišljajo, da bi kapital za širitev pridobili z javno ponudbo delnic na londonski borzi. To so razlogi, da smo ga uvrstili med finaliste tekmovanja Izvoznik leta 2024.

Izvoznika leta 2024 bomo razglasili na 11. izvozni konferenci v torek, 24. septembra, na Brdu pri Kranju, kjer boste vsem štirim finalistom lahko tudi prisluhnili. Poleg družbe NGEN so finalisti še (navajamo po abecednem redu) Inea, Nektar Natura in Tehnos.

Evropski energetski trg se zelo spreminja. Ko so se pojavile tehnološke novosti, kot so sončne in vetrne elektrarne, ki so nestabilni viri energije, se je odprlo vprašanje hranjenja energije. Tehnološki razvoj je poleg sončnih in vetrnih elektrarn prinesel tudi baterijske hranilnike, ki jih je prva razvila družba Tesla.

Prvi v regiji

Novo poslovno priložnost je poleg Tesline tehnološke novosti prinesla še državna deregulacija trga. NGEN je bil prvi igralec v regiji, ki je to priložnost zagrabil.

NGEN je bil ustanovljen maja 2018. »NGEN je bil ustanovljen mesec dni potem, ko je agencija za energijo, slovenski regulator za to področje, sprejela uredbo, da bo sistemski operater Eles storitve uravnoteženja sistema moral iskati na trgu. To je bilo jasno znamenje, da se država umika s trga energetike in nanj lahko vstopimo drugi ponudniki,« pove Roman Bernard.

Serijski podjetnik Roman Bernard (v karieri je ustanovil in prodal štiri podjetja, med njimi Telemach in Flycom) je NGEN ustanovil skupaj s kriptomilijonarjem in vlagateljem Damianom Merlakom. Pred dvema letoma se jima je pridružil še lastnik Belektrona (trguje z emisijskimi kuponi) Boštjan Bandelj.

Letos 40-odstotna rast, v treh letih milijarda tudi z IPO

»Naš posel se zelo hitro razvija. Prvi posel v Sloveniji smo naredili leta 2019, leto pozneje pa vstopili na trge EU. Leta 2021 smo začeli prodajati in integrirati hranilnike električne energije za gospodinjstva in industrijo. Letos načrtujemo prodajo povečati za 40 odstotkov, na 79 milijonov evrov, v treh letih pričakujemo milijardo evrov prihodkov. V prihodnjih treh letih načrtujemo v Evropski uniji vložiti milijardo evrov. Da bi si omogočili širitev, razmišljamo, da bi nov kapital zbrali prek IPO – javne ponudbe delnic na londonski borzi,« pove Bernard.

Kako se torej širi posel NGEN in zakaj imajo lastniki NGEN tako ambiciozne načrte?

Najprej upravljanje velikih Teslinih baterij

NGEN je posel začel v Sloveniji – postavljanje in upravljanje velikih Teslinih baterij, ki omogočajo kratkotrajno shranjevanje električne energije, z njimi pa je mogoče zagotavljati tako imenovano sekundarno rezervo na omrežju. To pomeni, da Eles uporablja njihovo storitev, da zagotavlja, da ima omrežje stalno napetost 50 hercev.

»Tu smo sposobni prevzeti vse zakonsko opredeljene potrebe Slovenije in zato se zdaj lahko ugaša TEŠ, prej so z njim delali regulacijo,« pove Bernard.

Prvi kupec sistemski operater, nato še podjetja in gospodinjstva

Njihov prvi kupec je bil sistemski operater z energijo, nato pa so storitve začeli ponujati podjetjem in zatem še gospodinjstvom. Zdaj polovico prihodkov ustvarijo s postavljanjem hranilnikov, polovico pa s prodajo električne energije.

V Sloveniji prodajajo hranilnike energije ter njihovo upravljanje podjetjem in gospodinjstvom, poleg tega pa še upravljanje celotnega toka proizvodnje in porabe električne energije posameznega porabnika. To pomeni, da v sistem vključijo vse vire in vse porabnike elektrike, torej tudi sončne elektrarne in generatorje, pa toplotne črpalke, polnilnice za električna vozila in druge porabnike energije.

Njihovi algoritmi omogočajo samodejno trgovanje, podprto z umetno inteligenco, kar povečuje učinkovitost in odzivnost energetskih transakcij.

»Za upravljanje smo pred nedavnim kupili in inštalirali nov Nvidijin superračunalnik,« pove Bernard in nam pokaže, kako na telefonu deluje njihova aplikacija, ki prikazuje, kako se proizvaja in porablja električna energija v gospodinjstvu. Tako bodo porabo spremljala tudi podjetja.

»Prihranki energije se tako omogočajo najprej na ravni končnega uporabnika, nato pa še povsod drugod, pri distributerju električne energije, upravljavcu omrežja, vse do proizvajalca energije,« pove sogovornik.

Desetodstotni delež v Evropi – Google v digitalizaciji energetike

Uporabniki NGEN poleg baterijskih shranjevalnikov namestijo še napravo synapic, ki lahko nadomesti pametni števec. Prek nje se povežejo z NGEN platformo SG Connect za uravnavanje proizvodnje in porabe ter dobijo dostop do distribucijskega omrežja in tudi evropskega trga elektrike.

»Sploh na tujih trgih se osredotočamo na gospodinjstva. S to novo strojno in programsko opremo povezujemo vse električne naprave v hiši z električnim omrežjem, pa ne samo z distribucijskim omrežjem, ampak s celotnim trgom posamezne države in evropskim trgom elektrike. Ta naša platforma povezuje vse deležnike na trgu električne energije, vključno z dobavitelji, sistemskimi operaterji in končnimi deležniki. Naš cilj je, da v Evropi pridobimo 10-odstotni tržni delež in postanemo Google pri digitalizaciji energetike. Želimo, da SG Connect postane standardna rešitev za digitalno upravljanje energije po vsej Evropi, s čimer bomo omogočili lažji prehod na zeleno energijo in prispevali k doseganju trajnostnih ciljev Evropske unije. SG Connect ponujamo vsem akterjem v energetiki v Evropi. Rešitev je kibernetsko varna,« pojasni Roman Bernard.

Manjše potrebe širitve omrežij, nagrade za manjšo porabo

Priložnost za rast na trgu vidijo, ker pričakujejo, da bodo v prihodnosti distributerji elektrike nagrajevali uporabnike, ki bodo zmogli zmanjšati uporabo energije takrat, ko je bo najbolj primanjkovalo. To bodo lahko storili, ker bodo imeli tako imenovano dinamično uporabo znotraj gospodinjstva oziroma bo njihov interni energetski sistem pametno upravljan. Porabo energije pa bo mogoče na hitro zmanjšati z vključitvijo hranilnikov energije.

»Tako bodo lahko porabniki reagirali, ko bo, denimo, Elektro Gorenjska sporočil: danes zvečer bomo imeli v vašem energijskem sektorju težave z zagotavljanjem energije, če zmanjšate uporabo v tem časovnem oknu, vas bomo nagradili z nižjo ceno,« na primeru, ki ga pričakuje v dveh letih, da se bo v resnici tudi zgodil, pojasnjuje Bernard.

»Tako bodo imeli distributerji manj stroškov z omrežjem. Moč omrežij se meri s tem, da mora prenesti konice, in s pametnim upravljanjem te konice zmanjšamo. To pa pomeni, da s pametnim upravljanjem omrežij zmanjšamo potrebe po njihovi širitvi. To pomeni tudi manjše naložbe v nove javne vire energije,« še razloži Roman Bernard.

Dodaten pospešek trgu – nove omrežnine

Da bo izravnavanje porabe pomembno, se kaže že zdaj. V Sloveniji agencija za energijo spreminja sistem plačevanja omrežnin. Za podjetja se spreminja s 1. oktobrom, za gospodinjstva velja dveletno prehodno obdobje. Nov sistem omrežnin pomeni, da bomo imeli pet različnih omrežninskih tarif in da bo za višino računa še bolj kot doslej pomembno, kdaj bomo elektriko porabljali. Tako kot v Sloveniji se energetski trg spreminja tudi v drugih evropskih državah.

Najprej Slovenija, nato Hrvaška in Avstrija, zdaj devet držav

NGEN je začel posel v Sloveniji, zdaj ima podjetja še na Hrvaškem, v Avstriji, Nemčiji, Angliji, Belgiji, Španiji, na Portugalskem in Poljskem. O odprtju podjetij se dogovarjajo še na Cipru, v Franciji in državah z območja Balkana (Bosna in Hercegovina, Srbija, Severna Makedonija). Velike baterijske sisteme imajo že postavljene na Hrvaškem in v Avstriji, gradijo jih v Nemčiji, na Portugalskem in Poljskem.

Že letos bodo 60 odstotkov prihodkov ustvarili na tujih trgih, kjer bodo – dolgoročno gledano – tudi rasli.

Petdesetmilijonski posel v Nemčiji

Junija letos sta energetski velikan Uniper in NGEN objavila, da bo Uniper v sodelovanju z NGEN zgradil sistem hranilnikov električne energije na lokaciji elektrarne Heyden v Petershagnu. Baterijski sistem s 50 megavati nameščene moči in zmogljivostjo hranjenja sto megavatnih ur električne energije bo priključen predvidoma v drugem četrtletju 2025.

NGEN je tik pred podpisom še več tovrstnih poslov. »Z Uniperjem pripravljamo trikrat večji projekt, ki ga bi začeli izvajati že prihodnje leto. V Nemčiji imamo tudi partnerje, ki upravljajo velike vetrne parke. Vseh teh projektov do konca leta 2025 in 2026 je za milijardo evrov,« pove sogovornik.

Kako jim je uspelo pridobiti ta posel z Uniperjem in drugimi velikimi podjetji?

»Našim naročnikom pravzaprav prodajamo čas, saj imamo že razvite rešitve, katerih razvoj je trajal od štiri do pet let – in če hočemo doseči okoljske cilje, je treba ukrepati. Hkrati jim ponujamo celostno rešitev in pri tem smo edinstveni v Evropi. Ukvarjamo se s pridobivanjem lokacij, načrtovanjem baterijskih sistemov, gradnjo in tudi upravljanjem baterijskih sistemov. Druga podjetja so specializirana za eno samo dejavnost, denimo zgolj razvijajo lokacije in jih nato prodajo ali pa samo zgradijo sisteme in jih ne upravljajo. NGEN dela vse – od iskanja zemljišča, razvoja projekta do priklopa baterijskih sistemov na omrežje in upravljanja. Poleg tega se, kot rečeno, ukvarjamo tudi z dobavo in nameščanjem hišnih baterij ter njihovim povezovanjem v sistem in upravljanjem,« pove Bernard.

Doda še nekaj zelo pomembnega: »Imamo vertikalno integriran poslovni model in želimo pomagati vsem udeležencem na trgu energetike. Delamo vse sami, celoten sistem za digitalizacijo v energetiki razvijamo sami. Tako razvijamo programsko opremo, skrbimo za razvoj integracije produktov, synapic smo razvili sami, tudi sestavljamo ga sami. Čipe zanje že kupimo, a sestavljanje, razvoj in nadzor so naši,« pojasni sogovornik.

Nova poslovna stavba in nova delovna mesta

NGEN ima 126 zaposlenih, v letu dni, ko bodo v Žirovnici ob zdajšnji poslovni stavbi postavili še en objekt, bodo število zaposlenih povečali še za 80.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Izvozniki.si
REKORDI V TURIZMU
Novice Mateja Bertoncelj M. Batagelj, Postojnska jama: Za nami je rekordno leto

Letos 1,46 milijona obiskovalcev in 14,8 milijona evrov čistega dobička; spomladi začnejo prenovo hotela Cerkno.

IZVOZNIKI
Novice
Izvozniki.si
PREVZEM
Novice Mateja Bertoncelj Roto s prevzemom postal največji evropski proizvajalec kajakov

Roto Group je prevzel proizvodnjo estonskega proizvajalca kajakov Zegul kayaks in njegovo proizvodnjo preselili v Puconce.

IZVOZNIKI
Novice
Izvozniki.si
Novice Mateja Bertoncelj (INTERVJU) Niko Medved: Skaza bo do leta 2027 izpeljala tri prevzeme, prvi je že dogovorjen

Lani so zelo izboljšali dobičkonosnost, zdaj se lotevajo prevzemov, da postanejo strateški dobavitelj za kupce.

IZVOZNIKI
Novice
Izvozniki.si
ENERGETIKA
Novice Mateja Bertoncelj Kako so v Bisolu Energiji strankam prihranili strošek elektrike

Prodaji elektrike po urnih postavkah so dodali še upravljanje hranilnikov električne energije in virtualne skupnosti za prenos presežkov.

IZVOZNIKI
Novice
Izvozniki.si
INTERVJU
Novice Mladen Miković Kako SID banka pomaga pri dvigu konkurenčnosti in kakšne načrte ima z novim podjetjem

(intervju) Stanka Šarc Majdič, članica uprave SID banke

IZVOZNIKI
Novice
Izvozniki.si
Novice Mateja Bertoncelj Racionalizacije v Steklarni Hrastnik

Matevž Fazarinc odšel, začasno ga bo nadomestil Peter Čas.

IZVOZNIKI
Novice
Izvozniki.si
Novice Mateja Bertoncelj To so TOP najbolj brane zgodbe o uspešnih izvoznikih

To so podjetja, ki so zbudila največ zanimanja med naročniki Financ na portalu Izvozniki.si – najboljše iz Slovenije.

IZVOZNIKI
Podjetja sporočajo
Izvozniki.si
NAGRAJEVANJE
Podjetja sporočajo Partner ali podpornik projekta Adria Mobil: Izplačilo božičnice in nagrade za poslovno uspešnost