Šahovski festival v Ljubljani

Azerbajdžanec zmagal v Ljubljani, Jan Šubelj in Teja Vidic sta državna prvaka

Jan Šubelj | Jan Šubelj | Foto Anže Malovrh/STA

Jan Šubelj

Azerbajdžanski velemojster Abdula Gadimbajli je zmagal na šahovskem festivalu v Ljubljani. Po devetih krogih je zbral 7,5 točke. Tekmovanje je štelo tudi za slovensko prvenstvo. Naslova sta osvojila najmlajši slovenski velemojster Jan Šubelj (Maribor Poligram), ki je bil sedmimi točkami skupno tretji, in Teja Vidic (Tajfun Ljubljana).

Dommaraju Gukesh
Sportal Za šahovsko krono indijski najstnik in branilec naslova

Tako kot Gadimbajli, ki se je na prvo mesto povzpel v sedmem krogu, je 7,5 točke osvojil tudi Indijec A Ra Harikrishnan in bil drugi. Za Šubljem, za konec je z belimi figurami premagal Maksima Groškova (Tajfun Ljubljana), je bil prav tako s sedmimi točkami četrti in drugi za DP slovenski mednarodni mojster Domen Tisaj (Celjski ŠK).

Slednji je v zadnji partiji s črnimi figurami iztržil neodločen izid proti Gadimbajliju. Na 11. mestu in tretjem za DP je bil mednarodni mojster Blaž Bratovič (Gorenjka Lesce), tudi zadnji s 6,5 točke.

Teja Vidic je skupno delila 17. mesto s šestimi točkami in druga med šahistkami. Pred njo je bila šele 14-letna Ukrajinka Anastasija Hnatišin, ki je bila s pol točke več skupno deveta. Druga za DP je bila klubska kolegica Teje Vidic Laura Unuk.

Laura Unuk je bila med Slovenkami druga. | Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Laura Unuk je bila med Slovenkami druga. Foto: Blaž Weindorfer/Sportida

Najboljša slovenska šahistka je po dveh porazih v nizu v zadnjem krogu s črnimi figurami razdelila točko z Gregorjem Gašparcem (Kočevje) in s petimi točkami osvojila skupno 35. mesto. Pred porazoma v 7. in 8. krogu je bila Laura Unuk deseta in s tem najboljša med igralkami. Na končnem 46. mestu in tretjem za DP sta s petimi točkami skupaj končali Ivana Hreščak (Postojna) in Petra Kejžar (Tajfun).

Na turnirju je sodelovalo 119 šahistov in šahistk iz 14 držav, med njimi sedem velemojstrov.