Smučarski sistem pred korenitimi spremembami

Alpsko smučanje 1. Mar 20255:00 0 komentarjev
Foto: Profimeda

Medtem ko pokal Vitranc predstavlja enega od vrhuncev smučarske sezone, pa smo priča tudi zelo pestremu dogajanju v slovenskem zakulisju, kjer se pred olimpijsko zimo obetajo velike spremembe.

Kot predsednik organizacijskega komiteja pokala Vitranc ima Grega Benedik te dni polne roke dela. Tik pred tem je nekdanji smučar, turistični delavec in dolgoletni funkcionar odstopil z mesta predsednika strokovnega sveta alpskih disciplin. Kot je dejal že pred kratkim, ni želel biti brezzobi tiger, je pa z umikom bržčas sprožil niz večjih sprememb v slovenskem alpskem smučanju.

V vodstvu panoge zdaj pospešeno iščejo Benedikovega naslednika, predvsem v upanju, da strokovni svet ne bo le mrtva črka na papirju. Po naših informacijah je trenutno prvi kandidat za položaj predsednika Dušan Blažič, nekoč šef tekmovalnega programa v Elanu ter dolgoletni trener z bogatimi izkušnjami doma in na tujem. Med drugim je bil tudi trener Tine Maze in nazadnje Štefana Hadalina.

Sandi Murovec. Foto: Aleš Fevžer

A osnova ideja, ki sta jo že minuli mesec nakazala vodja panoge Matjaž Šarabon in predsednik alpskega zbora Janez Bijol, je korenito preoblikovanje slovenskega smučarskega sistema. V ta namen naj bi prišlo do delitve vodstva alpskih disciplin, in sicer na poslovni ter športni del, smučarsko gnezdo na Podutiški ulici 146 pa bi utegnil okrepiti nov obraz. Ime, ki se v tem kontekstu najpogosteje omenja, je Sandi Murovec, znani demonstrator in smučarski teoretik, ki je kot strokovni sodelavec pomagal več trenerjem (Pavel Grašič, Andrea Massi, Peter Pen …) in posledično smučarjem, obenem pa se je pred leti podpisal pod nacionalni program tekmovalnega smučanja. Ta v praksi ni nikoli v celoti zaživel.

O Murovcu kot kandidatu za delo v prevetrenem strokovnem svetu smo že poročali. Poleg njega so pri SZS snubili tudi vsem dobro znanega Andrea Massija, Darjo Črnko, nekoč trenerko pri Braniku, ki je nato skrbela za hčerko Ilko Štuhec, in pa Nejca Rebca, prav tako trenerja in zdaj direktorja škofjeloškega zavoda za šport. Skupnega jezika z omenjenimi niso našli, v izziv pa naj bi bil pripravljen ugrizniti Murovec, a ne v vlogi volonterskega smučarskega delavca. Zanj bi bili ob stisku rok pri SZS pripravljeni odpreti nov položaj.

Kranjska Gora je te dni še drugič v sezoni v središču smučarskega dogajanja. Foto: Aleš Fevžer

Čeprav utegnejo prihodnji tedni postreči z nekaj spremembami v ekipah svetovnega pokala (deloma naj bi se preoblikovala moška ekipa za tehnični disciplini, hitra ekipa kriči po okrepitvah, premike pa gre pričakovati tudi pri dekletih), pa bodo za prihodnost slovenskega alpskega smučanja ključni ukrepi v nižjih starostnih kategorijah (pri SZS obljubljajo mladinsko ekipo s polno podporo) in predvsem preobrazba celotnega sistema s pripadajočimi smernicami enotnega dela, konceptom otroških tekem, doktrino ter vzpostavitvijo novega mostu med klubi in reprezentancami.

Medtem ko strokovnjaki opozarjajo na skrb vzbujajoče rezultate v mlajših kategorijah in kritično upadanje števila otrok v smučarskih klubih, delo na višjih ravneh pa je pogosto razpršeno, naj bi odločitev o polaganju temeljnega kamna za preoblikovanje slovenske smučarske piramide padla do konca sezone. V zraku ostaja tudi vprašanje poligona, kjer SZS išče dialog z državo, vse skupaj pa je tesno povezano s finančnim položajem, ki trenutno ne omogoča pretiranega razkošja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino