Rusija je praktično uničila ukrajinsko zračno obrambo in kopiči svoje sile okoli Kijeva, je danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v Bruslju dejal neimenovani visoki predstavnik zahodne obveščevalne službe.

Ukrajinci nimajo več ustrezne zračne obrambe, da bi se lahko zoperstavili ruskim napadom. Njihova obramba je onesposobljena, nimajo več letalskih sil,” je dejal. “Dejansko imajo zdaj Rusi popolno zračno premoč nad Ukrajino,” je dodal omenjeni obveščevalec.

Pritiskanje na Kijevo, Ukrajinski predsednik je v nevarnosti

Dejal je, da so se ukrajinske sile branile, zlasti okoli mesta Harkov, vendar pa je ruskim silam uspelo zasesti ključna letališča okoli Kijeva. Enote, ki so tam, bi lahko zdaj Rusi povezali s tistimi, ki prihajajo iz Belorusije, je dodal.

Po njegovi oceni bo veliko odvisno od nadaljnjega ukrajinskega odpora, vendar bodo ruske sile verjetno v prihodnjih urah močno pritiskale okoli Kijeva.

Omenjeni neimenovani predstavnik je še dejal, da obveščevalni podatki nakazujejo, da se bodo Rusi skušali znebiti ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega ter likvidirati druge politične nasprotnike.

Obsežne in hude posledice za Rusijo

Voditelji članic EU so se danes v Bruslju dogovorili o uvedbi drugega svežnja sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije proti Ukrajini, ki so usmerjene proti ključnim sektorjem ruskega gospodarstva. Sankcije obsegajo finančni sektor, energetiko in promet, so zapisali v sprejetih sklepih. Države članice naj bi jih sprejele “brez odlašanja”.

Voditelji EU so se na današnjem kriznem zasedanju dogovorili o nadaljnjih omejevalnih ukrepih, ki bodo imeli “obsežne in hude posledice” za Rusijo zaradi njene vojaške agresije proti Ukrajini, izhaja iz sprejetih sklepov.

Sveženj sankcij obsega finančni sektor, energetiko in promet, blago z dvojno rabo, nadzor in financiranje izvoza ter vizumsko politiko. Prav tako dodaja več ruskih posameznikov na seznam sankcij, za katere velja prepoved potovanj in zamrznitev premoženja v EU.

Do dogovora o drugem svežnju sankcij prihaja le dan po tistem, ko je EU sprejela prvi sveženj sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti separatistov v Lugansku in Donecku na vzhodu Ukrajine ter napotitve vojaških sil na to območje. Prvi sveženj vključuje sankcije proti osebam ter podjetjem in bankam ter omejitev trgovine z omenjenima območjema in dostopa ruske vlade in centralne banke do evropskih finančnih trgov.

Danes dogovorjeni sveženj sankcij naj bi v petek po navedbah virov EU potrdili zunanji ministri unije na zasedanju v Bruslju ali pa jih bodo članice sprejele po pisnem postopku.

Obsodili vojaško agresijo nad Ukrajino

Voditelji sedemindvajseterice, med njimi tudi slovenski premier Janez Janša, so ob tem danes pozvali tudi k hitri pripravi in sprejetju nadaljnjih sankcij, ki bodo vključevale tudi Belorusijo, še piše v sklepih.

Poleg tega so najostreje obsodili rusko neizzvano in neutemeljeno vojaško agresijo nad Ukrajino, ki pomeni resno kršitev mednarodnega prava ter spodkopava evropsko in globalno varnost in stabilnost.

Rusijo so pozvali, naj takoj ustavi vojaška dejanja, brezpogojno umakne svoje sile in vojaško opremo s celotnega ozemlja Ukrajine, v celoti spoštuje ozemeljsko celovitost, suverenost in neodvisnost Ukrajine ter ustavi dezinformacijsko kampanjo.

Voditelji EU so v sprejetih sklepih obžalovali tragično izgubo življenj in trpljenje, ki ga povzroča ruska agresija, izrazili solidarnost z Ukrajinci ter pozvali Rusijo, naj dovoli dostavo humanitarne pomoči.