Mateja Logar: “Ugodni trendi nas ne smejo uspavati”

Ugodni trendi, ki kažejo na umirjanje epidemije, nas ne smejo uspavati, je na novinarski konferenci opozorila vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar. V primerjavi z lanskim letom, ko se je v bolnišnicah zdravilo 36 covidnih bolnikov, je število hospitaliziranih zdaj bistveno večje (407). “Virusa je v populaciji več, še vedno lahko pridemo v stik z asimptomatskim prenašalcem,” Logarjeva poziva k nadaljnji previdnosti in k cepljenju.

Vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar Foto: Anže Malovrh/STA
Vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar Foto: Anže Malovrh/STA

SLOVENIJA > “ Starost tistih bolnikov s covidom-19, ki trenutno potrebujejo intenzivno nego, je od 50 let navzgor. Ti bi že lahko bili cepljeni. Pomembno je, da se vsak odzove na vabilo k cepljenju ter tako zaščiti sebe, svoje družinske člane in pripomore k temu, da se bo število novo okuženih zniževalo,” je pozvala Logarjeva.

Brez modela PCT ne bi bilo toliko sproščanja dejavnosti

Glede modela PCT, ki ga je vlada vnesla v pogojno sproščanje številnih dejavnosti in v javnosti dviguje nekaj prahu, je dejala, da “se ta mehanizem pojavlja pri vseh evropskih državah, z njim pa smo lako bistveno prej sprostili številne dejavnosti, ki jih sicer ne bi mogli”.

Zavrnila je očitke, da gre za diskriminatoren ukrep: “Vsak se lahko sam odloči bodisi za cepljenje bodisi za testiranje, oboje je brezplačno dostopno vsem.”

Pozvala je še k upoštevanju navodil, ki veljajo denimo za vstop na športno prireditev. “Tam namreč lahko nastane gneča in s tem tveganje za prenos okužb.”

Epidemiologi bodo sledili stikom

Na vprašanje, ali bodo epidemiologi glede na umirjanje razmer začeli znova slediti stikom okuženih in odrejati karantene, je odgovorila pritrdilno: “To je tudi pogoj za prehod v zeleno fazo epidemije.”

Glede zavračanja cepiva AstraZenece meni, da lahko za večjo sprejemljivost tega cepiva največ storijo osebni zdravniki, ki svoje paciente najbolje oznajo.

Glede prehajanja meje s Hrvaško za tiste, ki so prejeli samo prvi odmerek cepiva, še nič novega

O tem, ali bi lahko do drugega odmerka AstraZenece preteklo manj kot priporočenih 12 tednov, pa: “Cepljenje z drugim odmerkom je možno tudi prej, vendar vse raziskave kažejo, da je imunski odgovor boljši, če se z drugim odmerkom cepimo 12 tednov po prvem in ne rej.”

Kako trenutno kaže, kar zadeva prehajanje meje s Hrvaško za tiste, ki do poletja še ne bodo prejeli drugega odmerka cepiva? Logarjeva je povedala, da so se s hrvaškimi kolegi o tem pogovarjali prejšnji teden, “vendar za zdaj končnega mnenja o tem še ni”.


Najbolj brano