Izraelska vojska je svojo trditev, da gre za raketo Islamskega džihada, utemeljila na podatkih, pridobljenih pri »pregledu operacijskih sistemov vojske« in na »obveščevalnih informacijah iz različnih virov«, je dodal tiskovni predstavnik.

Izraelska vojska trdi, da bolnišnica ni njena tarča. Skrajno palestinsko gibanje Hamas, ki nadzoruje Gazo, pa je pred tem zatrdilo, da je bolnišnico napadla izraelska vojska, ter incident označilo za vojni zločin.

Palestinski predsednik Mahmud Abas je zaradi krvavega napada razglasil tridnevno žalovanje ter odpovedal za sredo načrtovano srečanje z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom.

Abas, ki je bil danes na obisku v Jordaniji, se bo po napovedih zvečer vrnil v Ramalo, kjer je sklical »nujni sestanek« palestinskega vodstva.

Po pokolu v bolnišnici se je več sto jeznih Palestincev podalo na ulice Ramale in izbruhnili so spopadi s palestinskimi silami. »Izgini«, »Ljudstvo hoče, da predsednik pade«, so vzklikali demonstranti.

Po krvavem dogodku je v jordanski prestolnici Aman jezna množica poskušala vdreti v izraelsko veleposlaništvo. Policisti so jim to preprečili z vodnimi topovi.

Več sto ljudi se je zbralo tudi pred francoskim veleposlaništvom v Tunisu. Zahtevali so odpoklic francoskega in ameriškega veleposlanika v Tuniziji.

Rusija in Združeni arabski emirati pa so zaradi napada za sredo zahtevali sklic nujne sejo Varnostnega sveta ZN.

V napadu na bolnišnico in na šolo v Gazi danes ubitih najmanj 500 ljudi

Po navedbah ministrstva so po napadu številne žrtve še vedno ujete pod ruševinami, poroča katarska televizijska hiša Al Jazeera.

»V bolnišnici je bilo na stotine bolnikov in ranjencev ter ljudi, ki so bili prisilno pregnani z domov,« je sporočil urad vlade pod vodstvom skupine Hamas, ki je napad označil za vojni zločin.

»Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) odločno obsoja napad na bolnišnico Al Ahli Arab na severu Gaze,« je prvem odzivu na omrežju X zapisal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ob tem je pozval k takojšnji zaščiti civilistov ter k preklicu izraelskih ukazov za evakuacijo.

Po virtualnem srečanju z voditelji EU se je na napad na bolnišnico odzval tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel, ki je opozoril, da napad na infrastrukturo »ni v skladu z mednarodnim pravom«.

Izraelski napad je obsodil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je pozval vse človeštvo, naj ukrepa in ustavi »brutalnost v Gazi«. Egiptovsko ministrstvo za zunanje zadeve pa je napad označilo za nevarno kršitev mednarodnega humanitarnega prava.

Palestinski predsednik Mahmud Abas je zaradi krvavega napada razglasil tridnevno žalovanje. Nedolgo pred tem napadom so Združeni narodi poročali o obstreljevanju ene od svojih šol v Gazi, v katerem je umrlo najmanj šest ljudi.

V izraelskih napadih na območje Gaze je bilo po najnovejših podatkih ubitih okoli 3000 ljudi, več kot 12.500 pa je ranjenih.

V izraelskih napadih na Gazo ubitih 3000 ljudi

V izraelskih raketnih napadih na območje Gaze je bilo po najnovejših podatkih ubitih okoli 3000 ljudi, več kot 12.500 pa jih je bilo ranjenih, je po poročanju tujih tiskovnih agencij danes sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravje.

Na Zahodnem bregu je bilo medtem ubitih 61 Palestincev, 1250 pa jih je bilo ranjenih.

Izrael je napade na območje Gaze začel po tem, ko so pripadniki palestinskega islamističnega gibanja Hamas 7. oktobra vdrli na ozemlje Izraela zajeli okoli 200 talcev in jih odpeljali v enklavo. Na izraelski strani so napadi Hamasa po zadnjih podatkih zahtevali okoli 1400 smrtnih žrtev.

Kot je danes sporočilo izraelsko ministrstvo za zdravje, so po napadih Hamasa v bolnišnice sprejeli več kot 4200 ljudi, med njimi jih je 344 še vedno na zdravljenju, poroča britanski BBC.

V izraelskih zračnih napadih na Gazo je bil po navedbah oboroženega krila Hamasa ubit tudi eden od vrhovnih poveljnikov gibanja. Kot so sporočili na družbenem omrežju Telegram, je bil Ajman Nofal pristojen za osrednji del območja Gaze.

Več mrtvih v obstreljevanju šole v Gazi

V današnjem obstreljevanju Gaze je hudo škodo utrpela tudi šola Združenih narodov, pri čemer je bilo ubitih najmanj šest ljudi, številni so ranjeni. V luči stopnjevanja izraelskih napadov na palestinsko enklavo je generalni komisar Agencije ZN za palestinske begunce (UNRWA) Philippe Lazzarini dejal, da v Gazi nikjer več ni varnega kraja.

Prizadeta šola, kjer je zatočišče pred izraelskimi napadi našlo najmanj 4000 ljudi, se nahaja v begunskem taborišču v osrednji Gazi, so zapisali na spletni strani UNRWA.

Med ranjenimi je tudi več uslužbencev UNRWA, končno število žrtev pa bo verjetno še višje, je povedal Lazzarini.

»To je nezaslišano in ponovno kaže na ravnodušnost do življenj civilistov. V Gazi ni več varen noben kraj, niti poslopja UNRWA ne,« je še dodal.

V izraelskih napadih na območje Gaze je bilo po najnovejših podatkih ubitih okoli 3000 ljudi, več kot 12.500 pa jih je bilo ranjenih.