Kardinal Giovanni Angelo Becciu. Foto: Reuters
Kardinal Giovanni Angelo Becciu. Foto: Reuters

Med obtoženimi sta nekdaj vplivni kardinal Giovanni Angelo Becciu in Cecilia Marogna, ki naj bi bila dejavna tudi v Sloveniji.

Torkove obravnave sta se od deseterice udeležila zgolj kardinal Becciu in njegov nekdanji tajnik Mauro Carlino. Becciu je v izjavi sporočil, da obstajajo številni dokazi, ki bodo pokazali, da je nedolžen.

Sodišče je naslednjo obravnavo v tem sodnem postopku razpisalo za 5. oktober.

Sojenje naj bi predstavljalo pomembno prelomnico z vidika močno načete finančne verodostojnosti vatikanske administracije. Povečalo naj bi njeno preglednost in verodostojnost ter pokazalo, da tudi v Vatikanu ni nihče nad zakonom, ugotavljajo analitiki.

Posebna pozornost je namenjena 73-letnemu kardinalu Becciuju, doslej najvišjemu vatikanskemu uradniku, ki mu bodo sodili zaradi finančnega kriminala. Obtožen je poneverb, zlorabe položaja in napeljevanja h krivemu pričanju, pa tudi prelivanja denarja ter sklepanja pogodb s podjetji in dobrodelnimi organizacijami, ki sta jih nadzorovala njegova brata na Sardiniji.

Becciu je obtožen, da je porabil 350 milijonov evrov cerkvenih sredstev za spodleteli posel nakupa nepremičnine v Chelseaju.

Marogna bila dejavna v Ljubljani

Na zatožni klopi bo sicer več cerkvenih in laičnih uslužbencev državnega sekretariata, visokih sodelavcev vatikanskih finančnih služb in oseb iz mednarodne finančne skupnosti.

Med njimi je tudi 40-letna Marogna, ki naj bi prejemala denar iz državne blagajne Svetega sedeža na račun svojega podjetja Logsic s sedežem v Ljubljani. Vsi našteti vse očitke na svoj račun zanikajo.

Odmevna afera je izbruhnila leta 2019 zaradi zgrešene naložbe v luksuzne nepremičnine v Londonu, v kateri je imela Rimskokatoliška cerkev ogromne izgube. Za to naj bi bila zlorabljena tudi sredstva iz Petrovega novčiča, nabirke, s katero papež podpira karitativna dela med najrevnejšimi po svetu.