Tujina

Pilot, ki je storil 'čudež na reki Hudson', postal nov ameriški veleposlanik

Washington, 16. 06. 2021 09.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, M.R.
Komentarji
5

Ameriški predsednik Joe Biden je za ameriškega veleposlanika pri Mednarodni organizaciji za civilno letalstvo (ICAO) imenoval upokojenega pilota Chesleyja Sullyja Sullenbergerja, ki je zaslovel z uspešnim pristankom potniškega letala na reki Hudson v New Yorku leta 2009.

Chesley Sully Sullenberger
Chesley Sully Sullenberger FOTO: AP

Sedemdesetletni Chesley Sully Sullenberger je sedaj že upokojen, leta 2009 pa je ta nekdanji vojaški pilot s potniškim letalom družbe US Airways vzletel z newyorškega letališča La Guardia, nakar so oba motorja letala zamašile kanadske gosi, ki jih je v New Yorku veliko.

Hitro se je moral odločiti, ali bo poskusil obrniti letalo nazaj proti La Guardii, kar bi bilo brez motorjev težko in bi tvegal strmoglavljenje na Manhattan. Odločil se je, da letalo spusti na reko Hudson, kar mu je uspelo. Zaradi njegovih veščin in hladnokrvnosti je preživelo vseh 155 ljudi na krovu.

Dogodek so popularno poimenovali Čudež na reki Hudson, po njem posneli film, v katerem je Sullenbergerja igral Tom Hanks, pilot pa je postal nacionalni junak.

Za del Američanov sicer le do septembra 2020, ko se je pojavil v političnem oglasu, v katerem je Američane pozval, naj na predsedniških volitvah istega leta volijo Joeja Bidna oziroma kogarkoli drugega kot Donalda Trumpa.

 

Biden v senat intenzivno pošilja nominacije za zvezne sodnike in veleposlanike, skupaj s Sullenbergerjem pa je v torek iz Ženeve med drugim nominiral še nekdanjega namestnika državnega sekretarja ZDA in direktorja pri Morgan Stanleyju Toma Nidesa na položaj veleposlanika v Izraelu.

Na položaj veleposlanika v Mehiki je imenoval nekdanjega senatorja iz Kolorada Kena Salazarja. Julianne Smith, nekdanjo namestnico svetovalca za nacionalno varnost v času, ko je bil podpredsednik ZDA pri Baracku Obami, pa je Biden imenoval na položaj veleposlanice ZDA pri zvezi Nato.

Koronavirus pasica nova
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kameltrajbar
16. 06. 2021 14.52
-1
po sestanku s putinom, se biden vrne v zda......na novinarski konferenci: tovarne delavcem!! ..... 🤣
ni_mi_vse_eno
16. 06. 2021 11.26
+5
Zanimivo je to, ko so mu hoteli dokazati krivdo za uničenje letala in ogrožanje življenj. So simulirali, da bi lahko priletel do letališča, če bi takoj v tistem trenutku obrnil.
Maxx365
16. 06. 2021 11.32
+7
Ja, ker so ga nasprotniki želeli diskreditirati z nepravilnimi in zavajajočimi izračuni in simulacijami, pa je a koncu prišla resnica na dan, da je bila njegova odločitev edina prava možnost za rešitev življenj potnikov.
Zmaga Ukrajini ...
16. 06. 2021 20.56
+1
Pri preiskavah letalskih nesreč je v ozadju vedno zelo (pomembno) vprašanje "kdo bo plačal" posledice takšnih nesreč. Ve se, da plača tisti, ki je kriv. Zato se vsi vpleteni tako "grebejo", da bi bili oproščeni. Če bi namreč pilotu dokazali krivdo, bi vse padlo na letalsko družbo, za katero je letel. In zato jim je Sully dokazoval, da niso upoštevali "človeškega faktorja". V simulatorju so bili namreč vsi inšpektorji pripravljeni na ta dogodek in so vnaprej vedeli "kaj se bo zgodilo", zato so lahko tudi takoj reagirali in "obrnili nazaj na letališče", imeli so zelo natančno in skopo odmerjen čas, v katerem je bilo to dejansko možno storiti, da bi letalo varno pristalo. In zagovorniki Sullyja so se sklicevali ravno na to, da preiskovalci niso upoštevali človeškega faktorja - s tem pa je bil čas, v katerem bi bilo še možno prileteti nazaj na letališče, izgubljen. Ni šlo za napačne izračune, ampak preprosto za to, da so mu hoteli naprtiti krivdo s tem, da ni takoj - še tisti hip, ko so gosi priletele v motorje, obrnil in letel nazaj. Oba s kopilotom sta pač potrebovala nekaj sekund, da sta ugotovila, kaj se je zgodilo, nato pa sta se začela ukvarjat z alternativo - pristankom na Hudsonu. S tem pa je bil skopo odmerjen čas, ki bi še dopuščal varno vrnitev na letališče, zelo hitro izgubljen.
ho?emVšolo
16. 06. 2021 10.17
+8
Pravilno. Bravo!