Minnesota Timberwolves Denver Nuggets Indiana Pacers New York Knicks Jalen Brunson Nikola Jokić Luka Dončić Luka Dončić NBA Liga NBA

Ponedeljek, 20. 5. 2024, 7.01

Liga NBA, 19. maj, 2. krog končnice

Luka Dončić in druščina sta dobila nasprotnika v konferenčnem finalu #video

Luka Dončić Dallas Mavericks | Luka Dončić si lahko privošči kar nekaj dni počitka, saj bo prva tekma konferenčnega finala šele v noči na četrtek. | Foto Reuters

Ljubitelji košarke obožujejo odločilne sedme tekme serij v končnici lige NBA. To je dvoboj, na katerem ni več popravnega izpita. V noči na ponedeljek sta bila na sporedu kar dva. Luka Dončić si je z Dallasom že zagotovil nastop v konferenčnem finalu, kjer bo igral z Minnesoto. Minnesota je v gosteh premagala aktualne prvake Denver Nuggets z 98:90. Čeprav je v prvem polčasu zaostajala za 20 točk, ji je uspel velik preobrat. Na zahodu je Boston spoznal ime tekmeca v konferenčnem finalu. To je Indiana, ki je na krilih rekordno visokega odstotka metov iz igre nadigrala zdesetkani New York (130:109). Nekdanji Dončićev soigralec Jalen Brunson je moral zaradi poškodbe predčasno končati tekmo.

Dallas Mavericks Luka Dončić Kyrie Irving
Sportal Prizor, ki je po veliki zmagi Dallasa povedal vse #video

Dončić in druščina z Minnesoto

V jutranjih urah v ponedeljek je postalo znano, s kom se bo Dallas letos pomeril v konferenčnem finalu. To so košarkarji Minnesota Timberwolves, ki so na sedmi tekmi v gosteh premagali Denver Nuggets z izidom 90:98.

Karl-Anthony Towns in Anthony Edwards sta se veselila uvrstitve v konferenčni finale. | Foto: Guliverimage Karl-Anthony Towns in Anthony Edwards sta se veselila uvrstitve v konferenčni finale. Foto: Guliverimage

Denver Nuggets so imeli v prvem polčasu že 15 točk prednosti, a to na koncu ni bila dovolj velika prednost za zmago aktualnih prvakov. Minnesoti se je uspelo vrniti, potem ko ji je uspel delni izid 21:3. Košarkarji Minnesote so na tej tekmi prikazali največjo vrnitev na sedmi tekmi končnice v zgodovini lige NBA.

"Skozi vso tekmo smo bili mirni"

V ključnih trenutkih tekme je pomembno vlogo odigral Anthony Edwards, ki je v prvem polčasu zbral le štiri točke in tri asistence, na koncu pa je v statistiko vpisal 16 točk, 8 skokov in 7 asistenc. Veliko zaslug za zmago gostov sta imela Karl-Anthony Towns in Jaden McDaniels. Oba sta dosegla po 23 točk in bila najboljša strelca Minnesote. "Skozi vso tekmo smo bili mirni. Samo borili smo se in borili. Towns je nocoj igral spektakularno. Danes nas je popeljal do zmage," je po tekmi dejal Edwards.

"To je poseben trenutek. To je prekleto dobra ekipa z najboljšim igralcem na planetu. Serija je bila divja, ta tekma pa je le odtenek celotne serije," je povedal glavni trener Timberwolves Finch.

Nikola Jokić ni imel dovolj pomoči soigralcev. | Foto: Guliverimage Nikola Jokić ni imel dovolj pomoči soigralcev. Foto: Guliverimage

Pri Denverju sta Jamal Murray in Nikola Jokić dosegla 35 in 34 točk, a nista imela dovolj pomoči soigralcev, kar je na koncu odločilo tekmo. Trener Nuggetov Michael Malone je po tekmi povedal, da bi ključni igralci potrebovali več pomoči.

Jokič: Zaslužili so si napredovanje

Srbski košarkarski zvezdnik je po tekmi dejal, da je vedno težko ubraniti naslov, saj imajo druge ekipe še večjo željo, da premagajo aktualne prvake. "V drugem polčasu smo zgrešili veliko metov. Minnesota ima najboljšo obrambo v ligi in zaslužila si je napredovanje. Mi smo imeli svoje možnosti, a jih nismo izkoristili," je povedal Jokić.

Minnesota je sicer polfinalno serijo zahoda začela z vodstvom 2:0, a se je Denver vrnil in nato dosegel prvo domačo zmago v seriji za vodstvo s 3:2. Volkovi so nato Nuggetse visoko nadigrali v šesti tekmi za izenačenje, več zbranosti pa pokazali tudi tokrat.

New York Knicks : Indiana Pacers 109:130 (27:39, 55:70, 84:101)

Najboljši strelci: DiVincenzo 39 (trojke 9/15), Burks 26 (met iz igre 8/13), Brunson 17 (met iz igre 6/17, 9 as.), Hart 10 (8 sk., 5 as.); Haliburton 26 (trojke 6/12, 6 as.), Siakam 20 (trojke 2/3), Nembhard 20 (met iz igre 8/10, 5 sk., 6 as.), Nesmith 19 (met iz igre 8/8), Turner 17 (met iz igre 7/11, 5 sk., 4 blok.), McConnell 12 (met iz igre 6/8, 7 as.).

Indiana je nadigrala zdesetkani New York

V nedeljski matineji, srečanje je potekalo v kultni dvorani Madison Square Garden, so se za napredovanje v konferenčni finale na vzhodu merili Knicks in Pacers. Gostitelji so imeli pred srečanjem ogromno težav s poškodovanimi igralci. Za odločilni spopad za napredovanje med najboljše štiri ekipe v končnici lige NBA sta stisnila zobe Josh Hart in OG Anunoby, a je slednji na parketu prebil le slabih pet minut. Več ni šlo, bolečine v levi stegenski mišici so bile prehude.

Vrhunci dvoboja v New Yorku:

New York je sicer pogrešal Juliusa Randla, Mitchlla Robinsona in Bojana Bogdanovića, za nameček pa je v drugem polčasu ostal še brez najboljšega igralca v končnici. Jalen Brunson, velik prijatelj Luke Dončića, s katerim sta leta 2022 zaigrala z Dallasom v konferenčnem finalu na zahodu, je tokrat na parketu zaradi poškodbe leve roke prebil le 29 minut. Ob slabem metu (6/17) je dvoboj končal pri 17 točkah. V letošnji končnici je sicer kar petkrat prebil mejo 40 točk.

Jalen Brunson je zaradi poškodbe leve roke odigral le 29 minut. | Foto: Reuters Jalen Brunson je zaradi poškodbe leve roke odigral le 29 minut. Foto: Reuters

Gostitelji so napadali prvo uvrstitev v konferenčnem finalu po letu 2000. Čeprav so pred tem vselej premagali Indiano na domačem parketu, pa so bili tokrat nemočni. Naleteli so na strelski festival Indiane, ki je zadevala kot v transu. V prvem polčasu je New Yorku, pri katerem je Donte DiVincenzo zadel kar devet trojk in končal dvoboj pri 39 točkah, nasula kar 70 točk. Iz igre je zadela kar 29 od 38 metov (76,3 odstotkov), kar je najvišji odstotek meta od leta 1997, ko statistiki v ligi NBA natančneje spremljajo dogajanje v vseh četrtinah. Na koncu je imela Indiana 67,1-odstoten met iz igre ter postavila nov rekord lige NBA, kar se tiče dvobojev v končnici. Kar pet njenih košarkarjev je doseglo vsaj 17 točk, največ jih je dosegel Tyrese Haliburton (26).

Indiana si je zagotovila prvi nastop v konferenčnem finalu po letu 2014. Kar pet košarkarjev je doseglo vsaj 17 točk. | Foto: Reuters Indiana si je zagotovila prvi nastop v konferenčnem finalu po letu 2014. Kar pet košarkarjev je doseglo vsaj 17 točk. Foto: Reuters

Indiana je popravila še nekaj rekordov. Še nikoli ni ekipi v moderni eri lige NBA na sedmi tekmi serije v končnici uspelo v prvi četrtini doseči 39 točk. Indiana je že v rednem delu izstopala po številu doseženih točk in kar 11-krat dosegla vsaj 140 točk, s čimer je postavila nov mejnik v ligi.

Pacers so se uvrstili prvič v konferenčni finale po letu 2014, ko je priznala premoč Miamiju. Pod vodstvom Ricka Carlisleja, nekdanjega trenerja Dončića in Brunsona v Dallasu, jo zdaj čaka konferenčni finale s favoriziranim Bostonom.

Luka Dončić
Sportal Norišnica v Dallasu! Luka Dončić in druščina po veliki drami v konferenčnem finalu! #video
Minnesota
Sportal Minnesota se je znesla nad nebogljenimi prvaki in jih odpravila za kar 45 točk! #video