ESG je koncept standardov, po katerih podjetja poročajo o procesih upravljanja ter o svojem vplivu na okolje in družbo.
ESG

Zakaj je ESG tako visoko na agendi vodilnih

Analiza: ESG prinaša večje dohodke, prihranke pri stroških, večji je delež motiviranih zaposlenih in večja je verodostojnost blagovne znamke.

Izbor urednice

FINANCE
ESG
Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi
ESG
Intervju: Peter Kebrič, Lidl Slovenija
ESGBarbara Pavlin Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi 2
FINANCE
ESG
Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi
ESG
ESGMladen Miković Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi

(intervju) Herta Stockbauer, predsednica uprave BKS Bank AG

25.04.2024 03:00
Čas branja: 3 min
Zakaj je ESG tako visoko na agendi vodilnih
Mitja Pirc, direktor v družbi Kearney: »Pot k trajnostni odličnosti zahteva popolno integracijo trajnosti v osnovne odločitvene procese, funkcionalne postopke, strategijo, glavne kazalnike uspešnosti in orodja.« Foto: Aleš Beno

»ESG je danes glavna tema med vodilnimi kadri – ne samo zaradi zagotavljanja možnosti nadaljnjega delovanja podjetja, temveč tudi zaradi želje po uspehu,« je na sklepni konferenci izbora ESG-prvak Slovenije opozoril Mitja Pirc, direktor v družbi Kearney. Podjetja se pri zelenem prehodu spoprijemajo s pritiski različnih deležnikov, od dobaviteljev, tekmecev, finančnega trga, nevladnih organizacij do medijev. Ti od podjetij zahtevajo izboljšave in sledenje načelom trajnostnega razvoja.

Iz Kearneyjevega ocenjevanja stanja trajnosti v letu 2021 izhaja, da podjetjem, ki upoštevajo ESG-načela za ustvarjanje vrednosti, to prinaša večje dohodke, prihranke pri stroških, večji je delež motiviranih zaposlenih in večja je verodostojnost blagovne znamke.

Rezultati revije Harvard Business Review kažejo, da imajo podjetja z najvišjimi ocenami na področju ESG kar 40 odstotkov boljšo finančno uspešnost od podjetij z najnižjimi ocenami, povedano drugače: kar 70 odstotkov dobička lahko predstavlja tvegana vrednost zaradi težav na področju trajnosti, kot so motnje v dobavni verigi, naraščajoči operativni stroški in skladnost s predpisi.

Res pa je, da postavljanje ambicioznih ciljev ni samo po sebi dovolj, podjetja se na področju ESG spopadajo z izzivi pri njihovem uresničevanju, kot so pomanjkanje znanja, pomanjkanje financiranja, notranja nesoglasja in drugo, je opozoril Pirc.

Prav zato je dobrodošla iniciativa ESG-prvak, saj podjetjem omogoča, da se primerjajo s podobnimi organizacijami iz različnih panog, z namenom razumevanja in odpravljanja pomanjkljivosti na področju ESG.

Podjetja spoznajo svoje močne in šibke točke

Na izbor ESG-prvak 2024 se je letos z izpolnjenim vprašalnikom prijavilo 22 podjetij. Prijavljena podjetja so bila razvrščena na podlagi samoocene in primerjalne analize, po tem so potekali individualni pogovori z ožjim krogom podjetij, kar je privedlo do izbora treh finalistov. Med njimi je strokovna komisija v sestavi Mitja Pirc, direktor Kearneyja, Marjanca Repše, direktorica sistemov vodenja v BSH Hišnih aparatih Nazarje, ESG-prvaku 2023, Aleš Mesec, direktor Unichema, prejemnik priznanja na področju ESG v letu 2022, ter Peter Frankl, direktor in glavni urednik Časnika Finance, izbrala ESG-prvaka Slovenije 2024, to je Atlantic Droga Kolinska.

Vsako podjetje s sodelovanjem pri iniciativi ESG-prvak pridobi oceno stopnje ESG-razvitosti z vseh treh vidikov: okoljskega, družbenega in upravljavskega.

»Podjetje s prijavo pridobi to, da gre skozi strukturiran sklop vprašanj, ki celostno zajemajo vse vidike ESG. To mu omogoča neko stopnjo samorefleksije, hkrati pa preveri, ali v podjetju zbirajo vse potrebne podatke za ESG, pa tudi, koliko časa potrebujejo, da jih pridobijo. Glede na to, da vsako sodelujoče podjetje dobi poročilo, iz katerega je razvidno, kam je umeščeno v primerjavi z drugimi v regiji, pa s tem spoznajo tudi svoje močne in šibke točke na določenih ESG-področjih,« je o prednostih prijave na izbor za ESG-prvaka Slovenije povedal Mitja Pirc, direktor družbe Kearney.

Kljub dobri stopnji razvitosti ESG, še prostor za izboljšave

Analiza podjetja Kearney, ki temelji na samooceni udeležencev prek ankete v izboru ESG-prvak, kaže na to, da imajo slovenska podjetja visoko stopnjo razvitosti na področju okolja (E) ter vpliva na deležnike in skupnost (del S). Priložnosti za izboljšave pa so še na področju S in G – upravljanja.

Proizvodna podjetja so bolj razvita na področju spremljanja okoljskega odtisa, medtem ko storitvena podjetja več truda vlagajo v ESG-poročanje. Skoraj polovica storitvenih in proizvodnih podjetij bodisi nima jasnega nasledstvenega načrta bodisi ga ima, ampak nasledniki niso motivirani.

Tretjina anketiranih podjetij še vedno nima vnaprej določenih meril za izbiro dobaviteljev in jih izbira le na podlagi razmerja med ceno in kakovostjo, medtem ko bi bilo zaželeno, če bi pri izbiri dobaviteljev obveljala tudi lokalnost ali celo hiperlokalnost (oddaljenost do 40 kilometrov).

Skoraj polovica anketiranih podjetij prispeva lokalni skupnosti finančno, ne pa tudi fizično, na primer v obliki plačanih dni za prostovoljstvo.

»Vsekakor bo potrebnega še več truda, čeprav je spodbuden podatek, da podjetja v Sloveniji kažejo najvišjo stopnjo odličnosti pri ESG-zavezah v jugovzhodni evropski regiji, sledijo jim Srbija, Hrvaška in Severna Makedonija,« je strnil Pirc.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Dražbe
Dražbe Občina Piran pripravlja dražbo nepremičnin

Lepa priložnost za zanimivo in varno naložbo

FINANCE
Vlagatelj Maks
Prvomajski prazniki ljubljansko borzo obarvali zeleno
Vlagatelj Maks
VLAGATELJ MAKS
Vlagatelj MaksVlagatelj Maks Prvomajski prazniki ljubljansko borzo obarvali zeleno
FINANCE
Avto
Škodin land rover z Nove Zelandije
Avto
AvtoMiloš Milač Škodin land rover z Nove Zelandije

Zapeljali smo se s škodo trekko – terencem, ki je na osnovi prve octavie nastajal med letoma 1966 in 1972 na Novi Zelandiji.

FINANCE
Afrika izgublja čar za multinacionalke
Finance
Skromna vlaganja v proizvodnjo in manjša kupna moč prebivalstva
Bloomberg Afrika izgublja čar za multinacionalke
FINANCE
Pri Prevolnik Ruplovi odkljukali, da imamo neodvisni organ za kakovost v zdravstvu. Mar res?
Finance
EVROPSKI DENAR ZA ZDRAVSTVO
Andreja Rednak Pri Prevolnik Ruplovi odkljukali, da imamo neodvisni organ za kakovost v zdravstvu. Mar res?

Kako na horuk si na ministrstvu za zdravje predstavljajo izpolnjevanje mejnikov za evropski denar iz mehanizma za okrevanje in odpornost.

FINANCE
Avto
Ferrari ohranja 12-valjni atmosferski motor in obuja spomin na enega najbolj legendarnih modelov
Avto
AvtoJure Šujica Ferrari ohranja 12-valjni atmosferski motor in obuja spomin na enega najbolj legendarnih modelov 3

12 cilindri je jasen poklon modelu 365 GTB4, podobna pa je tudi pogonska tehnika, ki se skriva med sprednjim kolesnim parom in voznikom.

FINANCE
Mala šola diplomacije za kmete
Finance
Jana Petkovšek Štakul Mala šola diplomacije za kmete 3

Tvorno sodelovanje bo še kako potrebno, saj so odprte še nekatere glavne zahteve, kot so zmanjšanje administrativnih bremen, redna izplačila neposrednih plačil, ukrepi skupne kmetijske politike in ureditev povsem napačno določenih bonitetnih točk.

FINANCE
Koliko Slovencev ve, kdaj so volitve EU, koliko jih ne mara ZDA, kakšna je podpora politike do Rusije in migrantov
Finance
EUROBAROMETER
Simona Toplak Koliko Slovencev ve, kdaj so volitve EU, koliko jih ne mara ZDA, kakšna je podpora politike do Rusije in migrantov 3

Kako se Slovenci razlikujemo od Evrope po tem, koliko vemo, kaj je za nas pomembno in kako ocenjujemo sebe in druge

FINANCE
Nova avkcija zakladnih menic 7. maja
Finance
VARČEVANJE
Petra Sovdat Nova avkcija zakladnih menic 7. maja 1