Slovenija
16428 ogledov

Kult Hepi: Kdo ga vodi in koga vse so ujeli v svoje mreže

Aleksandra Pinterič insta
1/10
Pod pretvezo duhovnosti od Slovencev izmamili milijone evrov

Hepi združba pod različnimi imeni skupin in različnimi voditelji in njihovimi pomagači obstaja že več kot dvajset let. Večina ljudi, ki so se znašli v njihovi mreži, na začetku ni vedela, v kaj se podaja, saj najprej ponujajo relativno poceni nedolžne delavnice za osebnostno rast, energetske masaže, chi gong, numerološke tečaje, reiki in podobno. Ko so pridobili njihovo zaupanje, pa naj bi pod pretvezo duhovnosti od njih izmamili milijone evrov.

Gre za običajno prakso kultov pravi strokovnjak za kulte Steven Hassan v knjigi Kulti in prakse nadzora uma: "Nihče ne vstopi v kult, temveč ga z zavajanjem in drugimi praksami vanj načrtno rekrutirajo." Čeprav upobljajo še številne druge prakse, ki so značilne za kulte, pa sami zanikajo, da gre za kult. Vendar večina tistih, ki se jim pridruži, konča povsem zadolženih, psihično zlomljenih, pogosto z razpadlimi družinami ali propadlimi podjetji, kar nekaj pa jih je naredilo celo samomor. Specializirano državno tožilstvo proti številnim osebam, ki naj bi delovale v tej združbi trenutno vodi več kazenskih postopkov.  

Bodi samo srečen

Združba je dobila ime Hepi, ker propagirajo ideologijo, da te v življenju ovirajo samo tvoje negativne misli in da moraš biti samo pozitiven, pa se ti bo uresničilo, karkoli želiš. Ob vsakem dvomu ali negativni misli, si samo ponavljaj Hapyy, happy (srečen, srečen), dokler ne mine in se bo vse uredilo samo od sebe. "Kulti pogosto uporabljajo tehnike za zaustavljanje misli, kot recimo neprestano ponavljanje določenih besed, mantranje ali večurne meditacije ali molitve" pravi Steven Hassan. Tako spreminjajo njihovo doživljanje realnosti in preprečijo dvome. 

Ko pridobijo zaupanje ljudi jim v Hepi združbi ponudijo draga vsakodnevna jutranja srečanja, kjer izvajajo 'reprogramiranje' osebnosti in jih učijo 'duhovnost preko kapitala'. To v praksi pomeni, da si morajo njihovi člani (od kogarkoli) izposoditi čim več denarja in ga predati svojim mentorjem, ki naj bi upravljali z njim. Tako naj bi se 'osvobodil' svojih strahov in negativnosti sprožili svoje potenciale in 'manifestirali' bogastvo in duhovno rast.  

Slovenci lahek plen prevarantov

Začetki te združbe segajo v devetdeseta leta, ko je naenkrat prišel ogromen val različnih duhovnih praks, ki jih do takrat nismo zares poznali, zato je bilo mnogo Slovencev lahek plen številnih prevarantov. Ena izmed njih je bila tudi Kitajka Aiping Wang, ki je v nekdanjem kinu Šiška začela prirejati množična zdravljenja po njeni priredbi chi gonga. Takrat smo lahko prvič opazovali nabito polno dvorano, skorajda hipnotiziranih ljudi, ki so stoje, z dvignjenimi rokami zamaknjeno sledili njenim navodilom.

Ko sta dva od njenih učencev padla v komo, težave pa je imela tudi na Hrvaškem, je pobegnila na Novo Zelandijo. Z njo je šlo kar nekaj slovenskih in hrvaških družin, ki so celo plačale, da so lahko kot njeni učenci v njenem wellness centru opravljale fizična dela. Ko je prišlo do smrti dveh njenih 'klientov' je pobegnila tudi od tam, konzularne službe pa so se morale ukvarjati s tem, kako vrniti v domovino slovenske in hrvaške družine, ki so bile tam brez veljavnega vizuma. 

Zloglasna Špela Peternel

Po odhodu Wangove je njeno mesto zavzela Špela Peternel, ki je trdila, da je od Wangove za dva milijona kupila njeno licenco. Ona je uvedla celoletne vsakodnevne delavnice v živo ali preko interneta, ki so stale od 24.000 pa vse do 100.000 evrov. Udeležencem naj bi zagotavljala, da je to mali vložek glede na to, da bodo s pomočjo njenega učenja obogateli in duhovno zrasli. Vsak dan so morali vstajati sredi noči, najprej meditirati, potem pa poslušati njena učenja in v vsem slediti njenim navodilom, da bi dosegli obljubljeno.

Špela Peternel | Avtor: Dnevnik Dnevnik

Skupine, ki delujejo kot kulti, lahko z različnimi praksami povsem spremenijo osebnost posameznika in njegovo doživljanje, pravi strokovnjak za kulte Steven Hassan. Med njimi so tudi načrtno pomanjkanje spanca, hipnotične prakse in postopen popoln nadzor nad vedenjem, informacijami, mišljenjem in čustvovanjem pripadnikov skupine. Mnogo nekdanjih sledilcev pravi, da so bili po teh delavnicah 'reprogramiranja' kot bi bili omamljeni. Peternelova naj bi jih postopoma pripravila do tega, da so jemali kredite, zastavljali hiše in podjetja, da bi lahko plačevali njena učenja ali vlagali v skupne posle. Del tega denarja naj bi šel tudi za zasebna letala Peternelove, saj naj bi ji običajna zniževala njeno energijo. 

V Hepi združbi so se znašli tudi ugledni podjetniki

V njeno mrežo so se ujeli tudi uspešni podjetniki, s katerimi naj bi sklepala razne posle, med njimi sta bila tudi Tomaž Završnik, takratni lastnik Tomas Športa in družinski član Tomaža Lovšeta, nekdanjega lastnika licence Diners v Sloveniji. Ti posli so propadli in ko so nekdanji člani začeli javno pripovedovati, da ne gre za duhovnost, temveč za pridobivanje čim večjega števila ljudi, od katerih bi izmamili denar, je Špela Peternel pobegnila v Dominikansko republiko.

Nekateri od njenih sledilcev so jo kazensko ovadili, zato se je morala na sodišču zagovarjati zaradi kaznivega dejanja poslovne goljufije in pranja denarja. Leta 2016 je tožilstvo kljub številnim pričanjem nekdanjih sledilcev in poslovnih partnerjev, umaknilo obtožnico, zaustavljen pa je bil tudi pregon zaradi davčne utaje, saj je sodišče odločilo, da so očitana dejanja zastarala. Upniki so v njenem osebnem tečaju prijavili 3,5 milijona evrov. Špela Peternel naj bi bila trenutno v Angliji, kjer naj bi nadaljevala svoja 'učenja'. 

Hepi in duhovna rast preko kapitala

Po njenem odhodu sta njeno mesto zasedla njena učenca, nekdanji namiznoteniški igralec Saša Ignjatović in žena Elena (nekoč Alenka Kavčič). V Sloveniji sta razpredla široko mrežo njunih mentorjev, le da so tokrat svoje učenje poimenovali 'duhovna rast preko kapitala'. Tudi njihovi sledilci morajo vstajati zgodaj zjutraj, moliti ali meditirati, da bi nato preko spleta prejeli 'energijo', učenja in navodila. Spodbujali naj bi jih, da si spodijo ogromne vsote denarja, katerega naj bi upravljal 'Mojster' Saša Ignjatović, ki naj bi ga vložil v neke posle. 'Mojstrovo' ime se ni smelo razkriti, prav tako ne posla, v katerega naj bi se vlagalo.

Obljubili naj bi jim, da bodo vsak mesec dobili denar za poplačilo kreditov, čez leto dni pa še ves preostali vložen denar, skupaj z zelo visokimi obrestmi. Združba naj bi se takrat povezala tudi z bančnimi uslužbenci nekaterih bank, da bi kredite lahko jemali tudi tisti, ki jih drugače ne bi dobili. Nekaj mesecev so od svojih 'mentorjev' res dobivali denar, potem pa je nehal pritekati. Sledilcem naj bi bilo naročeno, da morajo preiti na 'višji energetski nivo' in obroke za kredite plačevati kar sami.  

Hepi in podkupljivi bančni uradniki

Policija je združbi prišla na sled, ko so pred šestimi leti kriminalisti v poslovalnicah šestih bank opravili preiskave zaradi nenavadnega porasta odobrenih kreditov ljudem, ki niso bili kreditno sposobni. Odkrili so, da naj bi bančni uradniki za 12-odstotno provizijo odobravali številne kredite članom Hepi združbe. Med drugim so tudi izkoristili takratno prakso bank, ki so usklajevale podatke samo enkrat dnevno, zato so lahko nekateri člani Hepi združbe v samo enem dnevu s pomočjo bančnikov vzeli tudi do sedem kreditov.  

Vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto na PU Ljubljana Mitja Bartolme je kasneje na tiskovni konferenci potrdil, da je "Združba delovala tako, da so oškodovanci izročali sredstva osumljenim osebam v zameno za osebnostno in poslovno rast, nakar so jih prepričevali, naj vložijo v lažne posle." Skupna materialna škoda je znašala več kot 2,5 milijona evrov, najvišji vložek s strani samo ene osebe pa je bil 230 000 evrov. 

Sojenje bančnikom in organizatorjem Hepi združbe 

Leta 2022 se je na ljubljanskem okrožnem sodišču odvil predobravnavni narok za 23 obtoženih oseb, ki jim tožilec Boštjan Valenčič iz specializiranega državnega tožilstva očita kazniva dejanja ponarejanja listin in nedovoljeno sprejemanje ali dajanje daril. Med obtoženimi je kar devet nekdanjih bančnih uslužbencev, ostali pa naj bi bili domnevni organizatorji in člani Hepi združbe. Med njimi so  Jasmin Šljivar, Sabina Baltić, Denis Čorić, Aljaž Miška, Nada Jusić, Mateja Škrabalj, Bogdan Škondra, Tomi Leben in Dino Begić, Boštjan Adam Novak, Martina Veseljko, Žarko Mijatović, Aljaž Vais, Blaž Sajovic, Sabina Adrović in drugi. Jasmin Šljivar in Žarko Mijatovič sta krivdo priznala, drugi trdijo, da niso krivi ali pa so se branili z molkom. Na okrožnem sodišču v Ljubljani  so potrdili, da so v tej zadevi že razpisani novi predobravnavni naroki. Prvi naj bi bil devetega maja. 

Hepi združba še vedno deluje

Punta Cana - domevno prebivališče Saša Ignjatovića | Avtor:

Saša in Elena Ignjatović sta po prvih razkritjih pobegnila v Dominikansko republiko. Po zadnjih podatkih naj bi skupaj s tropom psov živela v eni izmed vil v luksuznem naselju Punta Cana. Vendar združba s pomočjo njunih pomočnikov oziroma 'mentorjev' in pod različnimi imeni ter malce preoblikovano filozofijo še vedno deluje. Eden bolj aktivih naj bi bil Boštjan Novak, domnevna desna roka Saša Ignjatovića. 

Boštnjan Novak | Avtor: FB FB

Dva od 'mentorjev', nekdanji nogometaš Matej Centrih in njegova žena Barbara (nekoč Babnik), sta po prvih policijskih preiskavah prav tako pobegnila v Avstralijo, še ena 'mentorica', Darja Abram, ki naj bi se vrnila iz Dominikanske republike, pa spet ponuja delavnice 'manifestiranja' in ljubezni do sebe. Na vprašanji, ali še vedno sodeluje z zakoncema Ignjatović in ali je svojim sledilcem že povrnila obljubljen denar, ni odgovorila. Del te mreže pa naj bi bila tudi Aleksandra Pinterič, proti kateri so nekateri od njenih nekdanjih sledilcev že vložili kazensko ovadbo. Trenutno naj bi v zvezi s tem na okrožnem sodišču že potekala sodna preiskava.

Dolgo čakanje na pravico

Državni tožilec Boštjan Valenčič ni želel govoriti o imenih, vendar je potrdil, da je v zadevi Hepi ena obtožnica že pravnomočna, dve sta v sodni preiskavi, četrta pa je že pravnomočna. Dodaja pa, da bi bilo kljub zapletenosti primera morda že čas za zaključek preiskav, saj trajajo že več kot tri leta. Do sedaj je bila zaradi goljufije na tri leta in tri mesece obsojena samo svetovalka za osebni in poslovni razvoj Martina Veseljko, še ena od 'mentoric' Hepi združbe.

Martina Veseljko na sodišču | Avtor:

Očitano ji je bilo, da se je z dvema tečajnicama, ki sta sodelovali na njenih seminarjih, najprej zbližala, vzpostavila zaupen odnos, nato pa ju je začela nagovarjati k vlaganju denarja. Od njiju je izvabila 174.000 evrov, med sojenjem pa je tožilec navajal, da naj bi izposojena vsota presegala več kot milijon evrov. Denar od obeh oškodovank naj bi šel tudi za povračilo njenih dolgov, nekaj pa naj bi porabila za plačilo sodelovanja v TV-oddajah Klepet ob kavi in obroke za avto.

Sašo Ignajtović zanikal, da gre za kult

Saša Ignjatović na sodišču | Avtor:

 Med sojenjem je prek videokonference iz Dominikanske republike pričal tudi Ignjatović, ki je najprej z energetskim ščitom vse v sodni dvorani usmeril od negativne k pozitivni energiji in nato zanikal obstoj kulta in piramidne sheme. Je pa priznal, da je Martino Veseljko včasih prosil za finančno pomoč, ki mu je ni odrekla. Tudi Boštjan Novak je na sodišču zanikal njene navedbe, da je navodila dobivala od njega. Čeprav je Veseljkova že prišla iz zapora, pa jo sedaj čaka še ena obravnava. Zagovarjati se bo morala tudi za  domnevno vpletenost v podkupovanje bančnih uradnikov. 

irena.pan@styria-media.si

Komentarjev 14
  • jakec1575 17:55 30.marec 2025.

    metek.

  • Avatar MS
    MS 11:58 30.marec 2025.

    “Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, ampak za vesolje nisem povsem prepričan,” je nekoč dejal Albert Einstein

  • SlavkoKrizman 11:38 30.marec 2025.

    Kult hepi ali katerakoli vera...vsi so isti...kradejo denar poštenim ljudem, katere prepričujejo v neumnosti...