Avto.info

Pa kaj, če ni »hot hatch«?

TEST IN OCENA: MG4 EV xpower

Na videz gre za običajno kombilimuzino, ki pa ni čisto običajna. Z dvema elektromotorjema zmore 320 kW (435 KM) moči in štirikolesni pogon. Čeprav nima prave športne duše, do stotice potrebuje le 3,8 sekunde in stane le dobrih 40.000 evrov.

Avtor: Borut Fakin / Foto: Jernej Prelac
Sreda, 30. oktober 2024

MG je pred dobrim letom s kombilimuzino MG4 začel spreminjati pravila igre na trgu električnih avtomobilov. Prej smo namreč med modeli z ničelnimi izpusti (vsaj lokalno) imeli kar nekaj razmeroma dragih električnih športnih terencev, kakšnega malčka, ki je ponujal sprejemljiv doseg, a razmeroma malo prostora, ter kakšno kombilimuzino, ki je ponujala sicer nekaj več prostora, a razmeroma skromen doseg. MG4 pa je bil prvi, recimo temu družinsko uporaben električni avtomobil s ceno okoli 30 tisočakov oziroma le okoli 25.000 evrov z upoštevano subvencijo.

Takrat preizkušena najbolje opremljena različica (AF288–289) s ceno malce pod 40.000 evrov je vzbudila malce mešane občutke. Navdušila nas je s pogonskim sklopom in voznimi lastnostmi, pa tudi s prostornostjo, bilo pa je tudi nekaj stvari, ki bi jih bilo mogoče izboljšati, zlasti vmesnik multimedijske naprave in upravljanje prek zaslona na dotik.

Glede na zmogljivosti pogonskega sklopa bi pričakovali malce izrazitejši športni značaj.


Tokrat pa smo dobili v roke novo najzmogljivejšo izvedbo s kar nekaj, vsaj na papirju, impresivnimi podatki. Premore namreč štirikolesni pogon, kar 320 kW (435 KM) moči in 600 Nm navora, ki ji omogočajo pospešek od 0 do 100 km/h v superšportnih 3,8 sekunde ter za električni model povsem sprejemljivih 200 km/h končne hitrosti.

Toda ob tem se poraja eno ključno vprašanje. Je to pravi »hot hatch«? Če začnemo pri zunanjosti, bi temu težko pritrdili. Kombilimuzina oglatih linij s klinastim sprednjim delom in razmeroma nenavadnim zadkom, pri katerem se zdi, da sta ga oblikovala različna, morda malce skregana človeka, se v tej nabriti izvedbi od bolj običajne razlikuje predvsem po 18-palčnih platiščih, velikih zavornih čeljustih v oranžni barvi ter v tem primeru tudi po ekskluzivni matirani zeleni karoserijski barvi, za katero ni treba doplačati.

In enako velja za notranjost, kjer oblazinjenje iz usnja in alkantare krasijo rdeči šivi, a je to bolj ali manj vse. Kabina je zato neprimerno manj športna, kot denimo v kakšnem hyundaiu i30 N ali renaultu meganu R.S., ki se pohvalita s sedeži s poudarjenim oprijemom telesa, s športnim volanskim obročem in še marsičem drugim, a sta v času zelenega prehoda žal postala del avtomobilske zgodovine. Tudi postavitev je enaka kot pri šibkejših različicah s 17,8-centimetrskim (7-palčnim) zaslonom pred voznikom, 26-centimetrskim (10,25-palčnim) zaslonom na dotik za multimedijsko napravo in s privzdignjeno sredinsko konzolo z vrtljivim gumbom za upravljanje menjalnika.

385 kilometrov znaša doseg po meritvenem ciklu WLTP, a bolj realno je računati na okoli 300.


Kaj pa v vožnji? »Uau efekt« nedvomno predstavlja izjemno pospeševanje. Zmožnost izstrelitve do stotice v manj kot štirih sekundah je impresivna. Verjetno še nekoliko bolj zato, ker sedimo v praktično običajni kombilimuzini in ne v superšportniku z osemvaljnikom za hrbtom. Sedimo na udobnih sedežih, za katerimi je prav tako udobna druga vrsta. Zato in zaradi odsotnosti kakšnega koli zvoka, grgranja iz izpušnih cevi in tresljajev tudi ni tako razburljivo in zabavno kot smo vajeni pri klasičnih, zares športnih kombilimuzinah. Podvozje je čvrsto in med ovinki ne pusti veliko nagibanja karoserije, obenem pa ni niti približno tako trdo, kot pri kakšnem pravem »hot hatchu«. Občutek zanesljivosti v ovinkih je presenetljivo dober. Štirikolesni pogon zagotavlja zelo dober oprijem, volan pa deluje malce sterilno. Tudi športni način in način custom, kjer je mogoče ločeno uravnavati posamezne nastavitve, med drugim odzivnost oziroma težo volana in težo zavornega pedala, ne dasta posebnega zadoščenja oziroma v celoti ne vplivata bistveno na izkušnjo, ki ni slaba, ni pa tako športna, kot bi morda pričakovali glede na zmogljivosti pogonskega sklopa. Povprečna poraba energije po meritvenem ciklu WLTP znaša 18,7 kWh na 100 kilometrov, pri čemer se naše povprečje ni hotelo spustiti pod 20, zlasti zaradi porabe na avtocesti, ki se je ob upoštevanju hitrostnih omejitev gibala okoli 25 kWh na 100 kilometrov. Tako smo na testu lahko realno računali na dobrih 300 kilometrov dosega.

Je to torej pravi »hot hatch« oziroma zelo športna kombilimuzina? Ni. Je pa izjemno hiter, glede hitrostnih omejitev v naselju pravzaprav precej prehiter avtomobil, ki omogoča lahkotno in nenaporno vsakdanjo vožnjo. Obenem pa z izjemnimi pospeški ter z oprijemom in stabilnostjo, za katera skrbijo štirikolesni pogon in elektronska pomagala, tudi manj izkušenim voznikom in tistim z ne posebej debelo denarnico zagotavlja užitke, ki so bili še pred kratkim nepredstavljivi.
 

MG4 EV xpower
 Vozilo in motor kombilimuzina, 5 vrat, 5 sedežev; Motor spredaj: sinhronski (PSM), 150 kW (204 KM), 250 Nm; zadaj: sinhronski (PSM), 170 kW (231 KM), 350 Nm; Menjalnik: reduktorski 1-stopenjski; Pogon: na vsa štiri kolesa; EuroNCAP: 5.
  Velikost:  4.287 x 1.836 x 1.516 mm; Medos. razdalja: 2.705 mm; Pnevmatike: 235/45 R18; Masa/nosilnost: 1.803/458 kg; Prtljažnik: 350–1.177 l.
  Največja hitrost:  200 km/h; Pospešek (0–100 km/h): 3,8 s; Baterija (bruto/neto): 64,0/59,5 kWh; Moč polnjenja (AC/DC): 11/140 kW; Poraba energije (WLTP): 18,7 kWh/100 km; Povprečje na testu: 21,2 kWh/100 km; Doseg: 385 km.
  Cena:  osnovni model (MG4 EV standard): 31.400 €, testno vozilo: 40.900 €; GA Adriatic, d.o.o., Ljubljana.
zmogljivosti, vsakodnevna uporabnost (pre)malo športnega značaja, upravljanje prek zaslona brez napak

Oddaj komentar

Test sistemov za pomoč vozniku: tesla naravnost skozi lažni zid, lexus se je ustavil kot profesionalec

Teslina odločitev, da avtomobilov ne bodo opremili s senzorji lidar je zelo kontrov
Novice

VW je zgodbo družinskega 7-sedežnika spisal na novo

Najnovejši Volkswagnov model je na slovenskih cestah verjetno tudi najbolj vsestran
Novice

Kaj ženske ljubijo

Strokovna žirija 82 avtomobilskih novinark iz 55 držav je tudi letos izbirala avto
Novice

To je dokončna električna reinkarnacija turbo legende

Električna dirkaška zverina, ki ji bo dovoljeno tudi na cesto, sloni na aluminijas
Novice

To je BMW-jeva nova popolnoma električna trojka

Novi limuzinski i3, zasnovan na platformi neue klasse, bo prispel na trg predvidoma
Novice

CLA teče tretji krog

Novi CLA je že tretja generacija tega Mercedesovega modela, ki sicer ohranja osnovn
Novice

AVTO MEDIJA d.o.o.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu. Poleg tega lahko zajemajo in obdelujejo podatke za tržne raziskave mesta contentexchange.me, oglaševanje in izboljšanje uporabniške izkušnje na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

AVTO MEDIJA d.o.o.