L. PA. | 19. 1. 2024, 19:00

Komaj smo čakali, da se jih znebimo, zdaj pa so nazaj: se fizične tipkovnice na telefonih vračajo?

Profimedia

Ko so se pojavili telefoni z zaslonom na dotik, se je zdelo, da jih nikoli več ne bo nazaj, toda časi se očitno spreminjajo ...

Ko so se okoli leta 2010 pojavili prvi telefoni z zaslonom na dotik (pionir je bil Applov iPhone), je bila to revolucija v svetu mobilne telefonije. Nanje smo se vsi tako navadili, da so nekatere blagovne znamke telefonov, na primer Blackberry, ki je bil pred vzponom iPhona med poslovneži in javnimi osebnostmi ena najbolj priljubljenih znamk, na ta račun propadle.

Privlačnost Blackberryjevih telefonov se je namreč skrivala prav v specifični tipkovnici, ki so jo pozneje poskušali integrirati tudi v sodobnejše različice svojih telefonov, vendar neuspešno.

Telefon Blackberry je bil včasih izjemno popularen med poslovneži.

Telefon Blackberry je bil včasih izjemno popularen med poslovneži.

Profimedia

Glede na to, da se fizične tipkovnice po vpeljavi zaslonov na dotik niso več prijele, sta največja igralca na polju pametne mobilne telefonije, Apple in Samsung, delala predvsem na tem, da zaslon na dotik naredita čim bolj funkcionalen – iPhone je nekaj časa ohranil še vsaj eno, glavno tipko ("home button"), novejše različice pa tega nimajo več.

Za mobilno tipkovnico pa se je torej zdelo, da je dokončno romala na smetišče zgodovine.

Zasloni na dotik imajo nekaj slabosti

Toda ali je res? "Res je, da je zaslon na dotik pomenil revolucijo v svetu mobilnih telefonov, a še vedno kdaj pogrešam tipkanje na nečem konkretnem," je denimo zapisano v članku o prednostih fizičnih tipkovnic za telefone na blogu Tom's Guide.

Avtor članka med drugim navaja, da je težava zaslonov na dotik včasih ta, da ni fizične reakcije na pritisk, kar lahko predstavlja težavo predvsem starejšim, saj ne dobijo ustrezne povratne informacije, in da lahko manjše in večje poškodbe zaslona vplivajo na funkcionalnost telefona.

Tipkovnica na zaslonu telefona tudi ni tako natančna, zaradi česar številni za tipkanje daljših besedil, denimo pomembnih e-mailov, predstavitev in podobno danes raje uporabljajo prenosnik.

Tom's Guide zaključuje, da bi se morali oblikovalci pametnih telefonov še vedno osredotočati tudi na potrebe uporabnikov, ki pogrešajo fizične tipkovnice, četudi je trg za take izdelke precej nišni.

iPhone s tipkovnico?

In res se je že pojavil prvi odziv na tovrstne potrebe: iPhone Clicks, etui za novejše modele iPhona z integrirano tipkovnico, ki deluje na povsem enostaven način: namestite jo na iPhone in že lahko začnete tipkati, ko bi radi spet imeli le dobri stari zaslon na dotik, pa lahko etui brez težav odstranite.

@mikeobrienn This is “Clicks” and I kind of want one #iphoneaccessories #iphone #clicks #mrmobile @Michael ♬ original sound - Mike O’Brien

Etui stane malo manj kot 130 evrov, proizvajalec pa kot prednosti navaja to, da lahko z uporabo dodatne tipkovnice maksimalno izkoristite zaslon, tipkate z večjo natančnostjo in preciznostjo in tako kar najbolj optimizirate svojo uporabo pametnega telefona. Posebej pripravna je tudi ravno za tipkanje in urejanje daljših dokumentov.

Ali se bo dodatek prijel, bomo še videli, nekateri uporabniki družbenih omrežjih etui-tipkovnico za zdaj vidijo kot moderno različico Blackberryja. Poleg tega jih skrbi, da bodo Applovi telefoni z dodatkom tipkovnice predolgi in preokorni.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord