Košarka

Crvena zvezda pometla s Partizanom in še sedmič postala prvak lige ABA

Beograd, 19. 05. 2024 23.19 | Posodobljeno pred 14 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Večna rivala Crvena zvezda in Partizan sta se v tednu dni še tretjič pomerila v finalu lige ABA. Tudi tokrat pa so na beograjskem derbiju slavili Zvezdaši. Ob zmagi s 76:82 sta bila najbolj razpoložena Luka Mitrović in Rokas Giedraitis, ki sta dosegla vsak po 12 točk. Partizan je igral brez Jamesa Nunnallyja.

Zvezdaši so odlično odprli srečanje, Partizanu so v uvodnih petih minutah dopustili le šest točk (6:12). Domača zasedba se je nato vendarle uspela znebiti začetnega krča v fazi napada, kljub temu pa je prva četrtina pripadla Crveni zvezdi (18:20).

Tudi drugo četrtino so rdeče-beli dobili za dve točki, tako so na odmor odšli s štirimi točkami naskoka (38:42). Pri domačih je bil v prvem delu igre najbolj razpoložen Aleksa Avramović, pri Zvezdi pa Rokas Giedraitis

Občinstvo je v Beograd Areni, kot se za tekmo takšnega kova tudi spodobi, pripravilo peklensko vzdušje:

Prav Avramović je nato s trojko poskrbel za prvo vodstvo Partizana (44:42), ki pa ni trajalo dolgo. Gostujoča zasedba je namreč napravila delni izid 0:10.

Aleksa Avramović
Aleksa Avramović FOTO: X

Tretja četrtina se je nekoliko zavlekla, saj je nekdo izmed gledalcev na igrišče odvrgel plastenko, sodniki pa so zahtevali, da zapusti dvorano. Pred vstopom v zadnji kvartal je s tekmo zaključil Freddie Gillespie, ki je za pet osebnih napak potreboval le pet minut.

Osem minut pred koncem tekme so Zvezdaši prvič ušli na dvomestno prednost (55:65), ko je prosti met zadel Branko Lazić, najboljši obrambni igralec ABA lige. Toda črno-beli so se na račun dobrega skoka v napadu vrnili v igro, šest zaporednih točk je vpisal Danilo Anđušić. Na drugi strani je sledil odgovor zimzelenega Miloša Teodosića, ki je z uspešnim metom za tri točke znova nekoliko utišal domačo publiko.

Statistika Luke Mitrovića na tretji tekmi finala:

Statistika Luka Mitrović
Statistika Luka Mitrović FOTO: Sofascore.com

Prednost Crvene zvezde za zadnjih pet minut dvoboja je znašala pet točk (68:73), sledilo pa je obdobje, v katerem sta ekipi dosegali točke predvsem z izvajanjem prostih metov. Minuto pred koncem je osebno napako storil nerazpoloženi Kevin Punter, Zvezda pa je ušla na šest točk (72:78).

Toda na sceno je stopil Avramović, ki je ob Laziću iz zahtevnega položaja dosegel svojo tretjo trojko. Partizan je nato še uspešno odbil napad gostov, z linije prostih metov pa je bil polovično uspešen Jaleen Smith. Zapravil je drugi met, skok je dobila Zvezda, z dvema uspešnima prostima metoma Giedraitisa pa je bilo srečanje praktično odločeno.

Zvezda je slavila s 76:82 in po 13 medsebojnih tekmah prekinila urok gostujoče zasedbe. Za najkoristnejšega igralca končnice lige ABA je bil izbran Yago Mateus dos Santos. Nizkorasli Brazilec je tako v zadnjih štirih sezonah postal MVP brazilske, nemške in jadranske lige.

Yago Mateus dos Santos
Yago Mateus dos Santos FOTO: ABA Liga Dragana Stjepanovic

Statistika tretje tekme med Partizanom in Crveno zvezdo:

Statistika Partizan - Crvena zvezda
Statistika Partizan - Crvena zvezda FOTO: Sofascore.com

Incident Nunnaly - Lazarević

Pri Partizanu so pogrešali njihovega najboljšega posameznika Jamesa Nunnallyja. Američan naj bi namreč, kot so zapisali predstavniki Crvene zvezde v sporočilu za javnost, fizično napadel Stefana Lazarevića, košarkarja Zvezde. Do incidenta je prišlo v nedeljo dopoldne pred treningom rdeče-belih, na slikah pa je razvidno, da jo je Lazarević resneje skupil.

Vodstvo Zvezde seveda obsoja ta napad, ob tem pa pričakuje odziv policije, pravosodnih organov in tudi lige ABA. "Pričakujemo, da bo igralec Partizana James Nunnally diskvalificiran in začasno odstranjen s tekmovanja. V nasprotnem primeru ta tekma ne more biti in ne bo regularna," so zapisali v taboru rdeče-belih.

Željko Obradović se je tako odločil, da Američana ne uvrsti v kader za tretjo tekmo. V taboru Partizana sicer trdijo, da je bil Lazarević tisti, ki je prvi napadel Nunnallyja.

Košarkarja sta si skočila v lase že na drugi tekmi finala, ko je Nunnaly za vrat zagrabil Lazarevića.