Slovenija

Poslanci pred četrtkovim glasovanjem izrazili načelno podporo noveli

Ljubljana, 05. 03. 2024 17.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na tretji obravnavi predloga novele zakona o varstvu okolja v državnem zboru so tako poslanci koalicije kot opozicije poudarjali smotrnost strožjih zahtev za naprave za sosežig. V NSi so sicer opozorili tudi, da morajo biti pristojni pri njihovi uvedbi pozorni na njihovo tehnično izvedljivost. V poslanski skupini SDS so dejali, da poslanci stranke zakonu ne bodo nasprotovali, in da bodo "glasovali po svoji vesti".

Kot je na današnji redni seji DZ v imenu predlagateljev zakona poudarila Mateja Satler iz naravovarstvenega društva Eko Anhovo in dolina Soče, se nahajajo tik pred ciljem, ki pomeni nov mejnik za prebivalce, ki živijo v okolici obratov za sosežig.

Državni zbor je v okviru redne seje obravnaval predlog novele zakona o varstvu okolja, ki prinaša zaostritve zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig.
Državni zbor je v okviru redne seje obravnaval predlog novele zakona o varstvu okolja, ki prinaša zaostritve zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig. FOTO: Bobo

Ob tem je spomnila, da novela zakona o varstvu okolja ni prvi poskus spremembe diskriminatorne in krivične zakonodaje. "V preteklosti je bilo namreč prav v tej dvorani že več poskusov zaostritve teh okoljskih standardov, ki pa so se žal končali neuspešno. Veseli nas, da je tokrat drugače," je dejala in izrazila veselje do dejstva, da predlog zakona na načelni ravni podpira celotna slovenska politika.

Znova je poudarila, da novela zakona ne ogroža nikogar. "Cementarna Salonit Anhovo, ki danes žuga z zaprtjem in pošilja svoje delavce na ulice, je do pred kratkim sama oglaševala tehnologijo, s katero naj bi več kot prepolovila izpuste odpadnih dimnih plinov. Vodstvo je večkrat zatrdilo, da se zahteve lokalnih okoljskih iniciativ ne razlikujejo od njihovih razvojnih načrtov. Da je izenačitev tehnično nemogoča, so začeli sporočati šele v drugi polovici januarja, ko je postalo jasno, torej po obravnavi na matičnem odboru, da bo zakon sprejet," je opozorila.

V nadaljevanju seje so koalicijski poslanci znova poudarjali pravilnost in smotrnost novele zakona. Kot je v imenu poslanske skupine Levica povedala poslanka Nataša Sukič, se z njeno potrditvijo odpravlja nepravična in diskriminatorna ureditev, ki za sosežigalnice določa milejše standarde kot za sežigalnice.

"Salonit Anhovo je med letoma 2013 in 2018 v zrak spustil 18.750 kilogramov rakotvornega benzena, kar je bilo 41 odstotkov vseh izpustov benzena v državi v tem obdobju, le da se ti niso enakomerno razporedili po vsej državi, ampak se koncentrirajo predvsem v zraku in zemljini v neposredni okolici sosežigalnice v Anhovem," je opozorila. Da potrditev novele zakona ni politična, temveč moralna obveza izvoljencev ljudstva do državljanov, pa je v imenu poslanske skupine Svoboda izpostavil poslanec Lenart Žavbi.

V luči protestov zaposlenih v Salonitu Anhovo in nekaterih lokalnih prebivalcev, na katerih so v zadnjih dneh izražali nasprotovanje predlaganemu zakonu, se je Bojana Muršič v imenu poslanske skupine SD vprašala, ali so bile spremembe resnično usklajene z lokalno skupnostjo ter zakaj so zaposleni svoje nestrinjanje izrazili tako pozno. "Menimo, da bo čas pokazal, kdo je imel prav, kdo je morebiti zavajal, predvsem pa, kdo je bil pri izražanju podpore ali nasprotovanju zakona iskren," je sklenila.

Rešitvam, ki jih prinaša novela zakona, so načelno podporo izrazili tudi v opozicijskih SDS in NSi. "Vesel sem, da smo v fazi razprave prišli do skupnega dogovora, da je treba takrat, ko gre za potencialne možnosti ogrožanja, stopiti v isto smer in zaostriti kriterije za te naprave. Upam, da bo to veljalo tudi za druge potencialne onesnaževalce," je poudaril Danijel Krivec iz SDS. Napovedal je, da poslanci stranke zakonu ne bodo nasprotovali, in da bodo "glasovali po svoji vesti".

Pred sejo je pred državnim zborom potekal protestni shod zaposlenih v Salonit Anhovo, ki nasprotujejo spremembam zakonodaje.
Pred sejo je pred državnim zborom potekal protestni shod zaposlenih v Salonit Anhovo, ki nasprotujejo spremembam zakonodaje. FOTO: Bobo

Podporo prizadevanjem prebivalcev srednje Soške doline za čistejše okolje so izrazili tudi v NSi, v isti sapi pa opozorili na pomembnost ohranjanja delovnih mest. "V zadnjih dneh se intenzivno oglašajo tudi predstavniki gospodarstva, ki podpirajo odločitve in rešitve, ki so v koristi čistejšega okolja. Z njimi se strinjamo, vendar pa morajo biti te rešitve tudi izvedljive," je izpostavil poslanec Janez Žakelj. V luči tega je vlado in pristojna ministrstva pozval, da po sprejemu novele izpeljejo potrebne postopke ob upoštevanju realnih tehnoloških možnosti.

O sprejemu novele, ki so jo nevladniki vložili v okviru kampanje Naj Anhovo zadiha s 5000 overjenimi podpisi volivcev, bodo poslanci glasovali v četrtek. Novela med drugim določa, da bo morala vlada za naprave za sosežig, kot je cementarna Salonit Anhovo, z namenom zmanjšanja znatnega tveganja za zdravje ljudi in okolje določiti tako stroge mejne vrednosti, kot so določene v zaključkih o najboljših razpoložljivih tehnologij (BAT) za sežig (razen če zaključki o BAT za naprave za sosežig določajo strožje mejne vrednosti).

Upravljavci naprav za sosežig bodo morali obratovanje naprav z okoljevarstvenim dovoljenjem v delu, ki se nanaša na strožje mejne vrednosti emisij, uskladiti v štirih letih od njegove pravnomočnosti. Nove zahteve glede monitoringa pa bodo morale biti prvič izpolnjene najpozneje v šestih mesecih od pravnomočnosti okoljevarstvenega dovoljenja.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Za čist zrak
05. 03. 2024 20.56
+1
Ajajaj Slovenija
zmerni pesimist
05. 03. 2024 19.56
+3
In koliko sožigalnic deluje v EU
fljfo
05. 03. 2024 20.09
+3
začetek konca
05. 03. 2024 19.44
-1
V čem je point : Ljudje bi radi vdihavali čisti kisik in bili ob zaprti cementarni doma , na svoje račune pa še naprej prejemali dozdajšnjo plačo .... Realnost nove dobe , ki pa je IVAN Z DOBA ne more prakticirati , saj ga imajo zaprtega v kleti nekje na Trstenjakovi .
Za čist zrak
05. 03. 2024 21.32
+1
profi
05. 03. 2024 19.44
-2
Vodilni sosežigalnice in njihovi otroci ne živijo v Anhovem,briga njih za krajane,oni pokasirajo umazan denar......novodobni managerji....bruh
Za čist zrak
05. 03. 2024 20.55
+1
ivan z Doba
05. 03. 2024 18.55
+2
Gre za zdravo okolje prebivalcev, za otroke, da bodo dihali čist zrak. Glede na to, da učinkovito filtriranje ni problem, na Cementarna to zagotovi ali pa naj spokajo! Nihče se ni razburjal, ko so brez dela ostali delavci Litostroja, Tam-a, pa jih je bilo veliko več kot v Cementarni!
ivan z Doba
05. 03. 2024 19.31
-3
Ne razumem stavkajočih delavcev, ki se borijo za svinjarijo v lastnem okolju!
fljfo
05. 03. 2024 18.34
+2
A je bila Nika že sploh kdaj v Anhovem?
Roadkill
05. 03. 2024 18.53
+1
Roadkill
05. 03. 2024 18.54
-5
ivan z Doba
05. 03. 2024 18.57
-1
Okolje je podobno zasmrajeno kot v kleti na Trstenjakovi. No v kleti je bolj.
fljfo
05. 03. 2024 20.09
+4