Po treh desetletjih naposled reforma: kaj se bo spremenilo za študente in univerze?

Vlada je na današnji seji potrdila predlog zakona o visokem šolstvu. »Gre za reformo visokošolskega sistema, saj prinaša popolnoma nov način financiranja visokega šolstva in podaljšuje obdobje sklepanja pogodb o financiranju univerz,« je na novinarski konferenci po seji povedal minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič.
»Obstoječi zakon je več kot 30 let star, doživel je 13 novel. Skrajni čas je bil, da to področje bolj celovito uredimo,« je dejal Papič. Ob tem je spomnil, da se je postopek snovanja nove visokošolske zakonodaje začel z ustanovitvijo delovne skupine, sestavljene iz vseh relevantnih deležnikov. »Glede obsega sprememb, ki se obetajo s tem zakonom, bi lahko rekli, da gre dejansko za reformo visokošolskega sistema,« je dejal.
Kot najpomembnejši del novega zakona je izpostavil popolnoma novo urejanje financiranja visokega šolstva v prihodnosti. Novi predlog prinaša dvig sredstev, in sicer se na letni ravni za visoko šolstvo zagotavlja 1,5 odstotka BDP oziroma en odstotek BDP za študijsko dejavnost. »Ta sredstva vključujejo tudi investicije v visoko šolstvo in študentske domove,« je pojasnil Papič.
Podaljšanje obdobja sklepanja pogodb o financiranju

Predlog zakona kot novost uvaja ustanavljanje zgolj javnih univerz in to izključno na predlog vlade, ne pa tudi (javnih) samostojnih visokošolskih zavodov. Predlog prav tako kot novost uvaja ustanavljanje javnih študentskih domov zgolj kot članic javnih univerz. Javni zavod Študentski dom Ljubljana se bo tako priključil Univerzi v Ljubljani, je dejal Papič.
Zakon podrobneje ureja postopek dodeljevanja koncesij, kar je bilo do zdaj po Papičevih besedah izjemno neurejeno, ter uvaja novosti glede delovanja Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis). »Spremenilo pa se bo tudi obdobje prve akreditacije oziroma podaljšane akreditacije visokošolskega zavoda z dosedanjih pet na sedem let,« je poudaril.
Konec izrednega študija?
Povsem novo področje, ki ga ureja predlog zakona, so po Papičevih besedah mikrodokazila, ki jih bo posameznik dobil na podlagi krajšega izobraževanja na visokošolskih zavodih. Kot naslednjo novost predloga zakona je omenil t. i. časovno prilagojen študij, ki nadomešča sedanji izredni študij. Pri tem je Papič opozoril, da je prišlo do napačnih interpretacij, da naj bi ukinjali izredni študij. »To absolutno ne drži, časovno prilagojeni študij je še naprej izredni študij oziroma študij ob delu, razlika je pa v tem, da se lahko obdobje študija enega letnika podaljša do dveh let,« je pojasnil.
Študijski programi na visokošolskih zavodih se bodo še naprej izvajali v slovenskem jeziku, razen v nekaterih izjemah, ki veljajo tudi po sedanji zakonodaji, zakon daje tudi več poudarka športno gibalnim aktivnostim študentov, je še dodal Papič.