Prebežniki so ujeti na turški strani meji, saj jih grški policisti ne izpustijo čez mejo. Foto: Reuters
Prebežniki so ujeti na turški strani meji, saj jih grški policisti ne izpustijo čez mejo. Foto: Reuters

"Gre za pomemben korak v boju proti nezakonitim migracijam in kriminalnim dejavnostim tistih, ki so vpleteni v tihotapljenje ljudi," je dejal grški minister Nokis Mitarakis, ki meni, da je Turčija varna država, zato naj prebežniki za azil zaprosijo tam.

Kot je pojasnil, gre za nadgradnjo mehanizma iz sporazuma med EU-jem in Turčijo iz leta 2016, po katerem naj bi si Turčija prizadevala zmanjševati nezakonite migracije prek njenega ozemlja v EU, Grčija pa lahko Turčiji vrne vse, ki dosežejo Egejske otoke brez dovoljenja.

V zameno je Evropska unija obljubila, da bo za vsakega Sirca, ki bo tako vrnjen v Turčijo, vzela enega Sirca iz begunskih taborišč v Turčiji. Prav tako je Turčiji obljubila finančno pomoč za podporo življenju prebežnikov na njenem ozemlju.

Grčija naj bi zdaj z novo politiko dala vedeti vsem iz omenjenih držav, da v EU prek Grčije ne bo mogoče po neregularni poti in brez dovoljenja.

Število prebežnikov na grških otokih medtem upada. Glede na zadnje številke je v migrantskih centrih na otokih Lezbos, Hios, Kos, Leros in Samos manj kot 9000 ljudi. Še pred letom dni jih je bilo več kot 40.000, navaja DPA.