Tujina

Želje ukrajinskih otrok: Očeta nazaj in mir

Kijev, 23. 12. 2023 15.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ukrajinski predsednik je julija letos sprejel zakon, ki določa, da se božič praznuje 25. decembra in ne več 7. januarja. A gre za več kot le za zamenjavo datuma. Gre za nadaljevanje pomembne kulturne spremembe v državi in za zadnji poskus izkoreninjenja vpliva Moskve v Ukrajini. Medtem pa si otroci v Ukrajini za praznike želijo le eno: mir.

Ukrajina je do letos praznovala božič 7. januarja, po julijanskem koledarju, ki ga uporablja tudi Rusija. A ne več. Sprejetje zahodnega, gregorijanskega koledarja predstavlja pomemben znak, da si Kijev prizadeva še bolj približati Evropi, piše BBC.

Julija letos je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski podpisal zakon, s katerim je 25. december postal uradni božični praznik. Ruska invazija na Ukrajino, ki se je začela februarja 2022, je namreč močno razburila narod in spodbudila številne Ukrajince, da so zavrnili zgodovinske vezi z Rusijo, vključno z jezikom in kulturo. Poleg tega se Ukrajina želi pridružiti Evropski uniji in številni državljani vidijo članstvo kot pomembno potrditev, da res pripadajo Evropi, navaja Sky News. 

"Pridružujemo se naši evropski družini v vseh vidikih našega življenja, vključno z dnem, ko praznujemo božič," je dejala ukrajinska poslanka in vodja stranke Golos Zmin, Kira Rudik. "Praznujemo kot ves demokratični napredni svet."

Želje ukrajinskih otrok

Otroci v Ukrajini imajo v času praznikov za Božička drugačne želje kot otroci drugod po svetu. Predvsem si želijo miru. Ruski napadi na civilno infrastrukturo so se namreč v zadnjem mesecu okrepili. "Napadi so povzročili poškodbe otrokom, povzročili še večji val strahu in groze v že tako ogroženih skupnostih in pustili milijone otrok brez dostopa do elektrike, ogrevanja in vode," je dejala Regina De Dominicis, regionalna direktorica UNICEF-a za Evropo in Srednjo Azijo.

Odkar se je invazija začela, je bilo po podatkih misije ZN za spremljanje človekovih pravic v Ukrajini prejšnji mesec ubitih najmanj 10.000 civilistov, med njimi več kot 560 otrok. A pri ZN predvidevajo, da so resnične številke verjetno še precej višje.

Otroci v Ukrajini
Otroci v Ukrajini FOTO: AP

CNN je pred prazniki govoril z nekaterimi družinami, ki so razkrile kakšna pisma so pisali ukrajinski otroci. Solomija je pisala že Miklavžu, imela pa je le eno željo: mir. 11-letnica že dobro pozna vojno, njen oče se je leta 2014 prijavil v vojsko in padel v boju. Osem let pozneje, ko je Rusija napadla Ukrajino, je Solomija živela v Buči, vendar je z materjo pobegnila na varno v severozahodno Ukrajino. 

Kaya si za božič želi komplet igračk in videti svojega očeta. Slednji je pripadnik 47. mehanizirane brigade, ki se bori v Avdiivki na vzhodu Ukrajine. V svojem pismu je zapisala, da si res želi, da bi njen "očka, ki sedaj brani Ukrajino, prišel nazaj". 

Artem in Timofij sta brata, ki sta pred 18 meseci z družino odšla v München. Pred vojno sta redno obiskovala svojega dedka v južnem ukrajinskem mestu Nova Kakhovka ob reki Dneper, a je bil jez na reki letos poleti razstreljen. Dečka si sicer še vedno želita, da bi šla z dedkom na ribolov. V svojih kratkih pismih sta zapisala, da si želita "mir, zdravje in cvetočo Ukrajino", ter "družino, Ukrajino, očeta in Boga".

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou