Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, bo sprememba strategije v času porasta izbruhov kolere v svetu omogočila uporabo cepiva v več državah.

Gre za kratkoročno rešitev, na dolgi rok pa bo po svetu treba povečati proizvodnjo cepiva proti koleri, opozarja WHO.

Letos so o izbruhu kolere poročali iz 29 držav, med drugim s Haitija, iz Sirije in Malavija. To je znaten porast glede na preteklih pet let, ko so o izbruhih kolere poročali iz skupno 20 držav.

Kot še navaja organizacija, svetovni kazalci kažejo, da izbruhi kolere zaradi poplav, suš, konfliktov, selitev prebivalstva in drugih dejavnikov, ki omejujejo dostop do čiste vode, postajajo številčnejši, bolj razširjeni in hujši.

Mednarodna skupina za koordinacijo (ICG), ki skrbi za nujne dobave cepiva, je zaradi tega začasno ustavila režim dveh odmerkov cepiva in uvedla strategijo enega odmerka.

WHO in druge članice ICG-ja – humanitarna organizacija Zdravniki brez meja, Sklad ZN-a za otroke (Unicef) in Rdeči križ – so poudarili, da se je tudi cepljenje z enim odmerkom izkazalo za učinkovito v boju proti koleri.

So pa ob tem opozorili, da še ni veliko dokazov o trajanju zaščite po enem odmerku, ki je krajša, še posebej pri otrocih. Ocenili so, da je cepljenje z enim odmerkom vsekakor boljša rešitev kot odpoved cepljenju.

Ob cepljenju z dvema odmerkoma posameznik drugi odmerek cepiva proti koleri prejme šest mesecev po prvem, zaščita pred okužbo pa traja tri leta.

WHO opozarja, da je dobava cepiva proti koleri trenutno izredno omejena. Ker proizvajalci cepiv že delajo z največjo zmogljivostjo, ni kratkoročnih možnosti za povečanje proizvodnje.

Kolera je črevesna nalezljiva bolezen, ki jo povzročajo bakterije iz vrst vibrionov. Prenaša se s pitjem onesnažene vode oziroma pijač, uživanjem onesnažene hrane in prek onesnaženih rok.

Razširjena je v Srednji in v večjem delu Južne Amerike, Indiji, osrednji in vzhodni Afriki ter na Kitajskem. Po ocenah, ki jih na svoji spletni strani objavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje, po svetu za kolero zboli od tri do pet milijonov ljudi letno, med njimi jih do 100.000 umre.