Poliamorija se prakticira iz želje po sprejemanju po več kot enem intimnem razmerju v soglasju z ostalimi udeleženci. Poliamorija je (predvsem v tujini) v porastu že nekaj časa, kljub družbenim in političnim stigmam, ki jo obkrožajo, vendar raziskave kažejo, da lahko takšni romantični odnosi nudijo čustvene in fizične koristi vsem vpletenim.

Bi morali izkazati večjo podporo poliamoriji?

Soglasna poliamorija, ki vključuje več kot en spolni in/ali čustveni odnos hkrati, postaja vedno bolj običajna v številnih državah. Po statistiki iz leta 2021 naj bi 4 do 5 odstotkov ameriške populacije bilo v tovrstni zvezi.

Kot pojasnjuje Justin Clardy, profesor filozofije na Univerzi Santa Clara, so v mnogih primerih poliamorne zveze trajnejše od monogamnih, saj njihova prilagodljivost omogoča usklajevanje spreminjajočih se potreb skozi čas. V knjigi, ki jo je napisal, Clardy opozarja, da je moralno nesprejemljivo, da se monogamija vsiljuje družbi. Clardy zagovarja, da bi morale države podpirati različne oblike razmerij poleg monogamnih.

Poliamoristi se naj bi zaradi stigme o njihovi identiti in življenjskem slogu celo soočali s tveganjem izgube službe, zavrnitve pri iskanju stanovanja ter morebitnega odvzema otrok. 

“Samo zato, ker način, kako se ljudje povezujejo, odstopa od dobro uveljavljenih družbenih norm, kot je monogamija, to ne pomeni, da nimajo velike vrednosti – moralno, družbeno ali politično,” poudarja Clardy, ki meni, da potrebujejo tovrstne zveze podporo in zaščito posamezne države.