REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Milijon evrov za nič: Absurdna slovenska PCT aplikacija doma neverodostojna, za tujino pa neuporabna

Milijon evrov za nič: Absurdna slovenska PCT aplikacija doma neverodostojna, za tujino pa neuporabnaPCT aplikacija... Vir: Twitter

Slovenija se je z najnovejšo različico aplikacije za preverjanje pogoja PCT res spremenila v Absurdistan.

Potem ko je NIJZ v skladu z odločbo informacijske pooblaščenke dal narediti novo oziroma posodobljeno aplikacijo za preverjanje pogoja PCT se je namreč izkazalo, da je ta sedaj do te mere anonimizirana, da sploh ne omogoča preverjanja istovetnosti.

Aplikacija za preverjanje PCT pogojev (EU COVID potrdil) je od 30. julija letos namreč ponovno na voljo.

NIJZ je prvo različico PCT aplikacije s čitalcem QR kode sicer predstavil že v petek, 23. julija, a so jo še isti dan popoldne umaknili.

Zdaj pa so aplikacijo za preverjanje EU COVID potrdil s QR kodo pripravili tako, da prikaže zgolj, ali je PCT pogoj izpolnjen, ali pa ne.

Niso pa prikazane ostale informacije, pa čeprav so te npr. prosto vidne na natisnjenem oziroma »papirnatem« digitalnem EU COVID potrdilu.

PCT Aplikacija
Delujejo povsod, le v Sloveniji - ne... Vir: Twitter
Oseba si lahko namreč na telefon shrani potrdilo druge osebe in ga pokaže.

Aplikacija namreč ob skeniranju QR kode pokaže le, ali je potrdilo veljavno ali ne.

Če izpolnjuje PCT pogoj, se izpiše Veljavno (zeleno), sicer pa Neveljavno (rdeče).

To pa pomeni, da je nemogoče izvesti preverjanje verodostojnosti COVID potrdila, ki ga je nekdo predložil.

Oseba si lahko namreč na telefon shrani potrdilo druge osebe in ga pokaže.

Tisti, ki bo QR kodo digitalnega COVID potrdila prebral s slovensko aplikacijo za preverjanje izpolnjevanja PCT pogojev, ne bo mogel preveriti, če je potrdilo res od osebe, ki ga ima na svojem telefonu.

Če je v družini na primer en cepljen in pet necepljenih lahko vseh pet necepljenih gostincem kaže QR kodo cepljenega, pa bo aplikacija vedno pokazala »zeleno«, vstop v lokale in drugam pa bo vsem osebam dovoljen.

To je sicer nezakonito – toda množično izvedljivo.

Maske v boju proti koronavirusu
Maske v notranjih prostorih in na prireditvah ostajajo še vedno najboljša zaščita za cepljene in necepljene. Vir: Twitter

Digitalno COVID potrdilo v QR kodi ob tem deluje brez internetne povezave in skriva podatke, ki so sicer zapisani tudi v papirnati obliki potrdila, ki ga je večina cepljenih v Sloveniji po pošti prejela na dom.

Prvotna aplikacija za preverjanje PCT pogojev je tako poleg dejstva ali je PCT pogoj izpolnjen ali ne, prikazala tudi ime in priimek, datum rojstva, datum cepljenja, zaščito proti bolezni, število potrebnih odmerkov in vrsto odmerka.

Vsega tega sedaj nova aplikacija – ne prikazuje.

Mnogi so to že preizkusili tako, da so si na telefone naložili več različnih veljavnih QR kod, tudi mednarodnih, ki so vse »delovale«.

»Na prostoru, kjer je nacionalni šport kako nekaj zaobiti, je tole verjetno recept za (ponovno) katastrofo. Kje je tu zdrava pamet?,« se je vprašal eden od komentatorjev.

Komentarji na družbenih omrežjih so bili uničujoči.

»Na prostoru, kjer je nacionalni šport kako nekaj zaobiti, je tole verjetno recept za (ponovno) katastrofo. Kje je tu zdrava pamet?,« se je vprašal eden od komentatorjev.

»A mi lahko nekdo razloži to bedarijo?... se pravi, če dam vsem sosedom in kolegom mojo QR kodo lahko grejo povsod? v čem je smisel tega? NIJZ – razložite!!,« se je vprašal drugi.

Zaradi tega zapleta se je z dopusta oglasil tudi predsednik vlade Janez Janša in zapisal, da (za ta fisako) ne bo odgovarjala informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik, temveč NIJZ in ministrstvo za zdravje, ki jim je vlada naročila, da pri aplikaciji upoštevajo »evropske standarde, ne muh paradržave.«

V Sloveniji bi namreč morali upoštevati pogoj GDPR, tako kot v drugih evropskih državah.

In njihove aplikacije to upoštevajo, toda tako, da jasno razkrijejo tudi ime in priimek cepljenega, pa tudi vrsto cepiva in datum prejema odmerkov.

Neracionalna aplikacija
Pirati so med prvimi opozarjali na neracionalno uporabo javnega denarja za sedaj že - neuporabno aplikacijo... Vir: Twitter

V Sloveniji glede osebnih podatkov zato veljajo enaki predpisi kot v drugih državah EU, zato je še toliko bolj neverjetno, da rešitev, ki jo poznajo druge države ni sprejemljiva za Slovenijo.

Ob tem je že prva aplikacija, ki jo je v uporabo dal NIJZ, razkrivala potrebne podatke za preverjanje istovetnosti, vendar so je po posegu informacijske pooblaščenke Mojce Prelesnik, ki je v tem prepoznala nesorazmernost, potencialno diskriminacijo necepljenih ter vprašljivo pravno podlago umaknili.

Toda nekateri so ob tem opazili tudi, da je Prelesnikova v odločbi dvomila tudi v uspešnost cepiv, češ da so še vedno »ekperimentalna«, kar njeno odločbo postavlja v precej nenavadno luč.

Bizarnost sedanje rešitve, ko se PCT pogoj preverja tako, da lahko kdorkoli pokaže kodo kogarkoli je sprožil vihar ogorčenja na družabnih omrežjih.

Bizarnost sedanje rešitve, ko se PCT pogoj preverja tako, da lahko kdorkoli pokaže kodo kogarkoli je sprožil vihar ogorčenja na družabnih omrežjih.

Razveselili pa so se ga tisti, ki cepljenje in testiranje proti Covidu odklanjajo.

Večina na družabnih omrežjih za fiasko z aplikacijo PCT krivi birokratsko rigidnost informacijske pooblaščenke Mojce Prelesnik, toda odgovorni se skrivajo v NIJZ-ju in ministrstvo za zdravje, saj so bili prav oni pristojni za projekt.

Če bi vedeli, kaj delajo in imeli trdno podlago bi lahko svojo aplikacijo dali v uporabo tudi navkljub odločbi Prelesnikove, saj bi na koncu o tem, kdo ima prav, odločalo sodišče.

In ni nujno, da bi imela prav Prelesnikova.

Kako nova aplikacija deluje, pa lahko preverite tudi sami na tej povezavi.

PCT aplikacija, ki nosi ime Preverjanje EU DCP ANON, je sicer dostopna kot .apk datoteka in je na voljo zgolj za Android naprave in trenutno ni na voljo v Google Play Store trgovini.

PCT aplikacija, ki nosi ime Preverjanje EU DCP ANON, je dostopna kot .apk datoteka in je na voljo zgolj za Android naprave in ni na voljo v Google Play Store trgovini.

Uporabnik si jo zgolj prenese na mobilno napravo in namesti.

Pri namestitvi bo pri večini uporabnikov prikazano tudi obvestilo, da aplikacijo nameščajo iz nevarnega vira.

Tako namreč sistem Android označi vse aplikacije, ki se ne nameščajo neposredno prek Google Play Store trgovine.

Da je slovenska aplikacija povsem absurden primer izvedbe kažejo tudi primerjave z drugimi sistemi za preverjanje.

Srbsko potrdilo
Srbsko digitalno potrdilo s QR kodo - zeleni cetrifikat. Vir: Twitter

Hrvaška aplikacija CovidGO je na voljo v Google Play Store za Android in v Apple App Store za iOS.

Po branju QR kode digitalnega COVID potrdila takoj prikaže tudi ime in priimek ter datum rojstva. Če uporabnik podrsa navzgor, pa se izpišejo še vsi ostali podatki.

Podobno je pri vseh aplikacijah drugih držav.

Zanimiv je primer srbskih QR kod. V Srbiji je bilo cepljenih več tisoč slovenskih državljanov v času, ko to v Sloveniji ni bilo mogoče, toda zdaj slovenskih covidnih potrdil zaradi birokratskih zapletov ne morejo dobiti.

Kakršen koli drug čitalec v EU in drugje pa QR srbsko kodo prebere brez težav (!!) in v hipu odpre povezavo na spletni strani srbske e-Uprave, ki v srbskem in angleškem jeziku pokaže vse podatke o cepljenju.

Vendar je Srbija kot pridružena članica EU izdala evropskim kompatibilna potrdila, ki pa seveda niso »evropska«, zato jih slovenska aplikacija ne prebere.

Kakršen koli drug čitalec v EU in drugje pa QR srbsko kodo prebere brez težav (!!) in v hipu odpre povezavo na spletni strani srbske e-Uprave, ki v srbskem in angleškem jeziku pokaže vse podatke o cepljenju in cepljeni osebi, tudi njen spol, številko osebnega dokumenta (npr. potnega lista) in tudi, ali je potrdilo veljavno ali ne.

Brez kakršnih koli težav.

Zato je zelo nenavadno, da imamo v Sloveniji takšno, povsem neuporabno in za milijon evrov kupljeno aplikacijo, ki skriva to, kar lahko s katero koli drugo aplikacijo za branje podatkov v QR kodi enostavno preberemo in vidimo.

Z drugimi besedami, kdorkoli bo želel v določen prostor bo moral tako kot doslej nositi masko.

Z drugimi besedami -  za obiskovanje domačih lokalov in prireditev je omenjena aplikacija zaradi širjenja delta različice virusa - neustrezna.

Za prehajanje meje pa neuporabna, saj bo na meji tujim policistom vedno potrebno razkriti prav vse podatke.

Tudi tiste, ki jih je Prelesnikova odredila skriti.

Nekateri menijo, da bi aplikacija morala prikazati vsaj ime in priimek ter datum rojstva.

Toda v resnici je položaj, tudi zaradi napredka koronavirusa oziroma novih sevov, že nekoliko drugačen. Dobesedno dan predno se je pojavila prenovljena slovenska aplikacija se je razlikovanje s pomočjo PCT pogoja pokazalo kot nekoliko vprašljivo zaradi ugotovitev iz ZDA, o katerih smo že poročali, da cepljeni in necepljeni približno v enaki meri prenašajo delta sev virusa, pa čeprav nato ne zbolijo na enak način in ne trpijo za enakimi posledicami.

Omenjena aplikacija – za katero so v vladi že zapravili več kot milijon evrov – je zato manj pomembna tudi za omejevanje dostopa do notranjih prostorov, saj bo tu potrebno, da vsi še naprej nosijo maske.

Hrvaški CovidGo
Hrvaški CovidGo. Vir: Twitter

Seveda bodo v večji nevarnosti tudi v tem primeru necepljeni, ki še posebej v primeru delta seva lahko zbolijo za hujšo obliko bolezni, toda tega se ne da rešiti z aplikacijo.

Po drugi strani je slovenska aplikacija popolnoma neuporabna za prehode meje.

Na meji bo namreč preprosto potrebno pokazati dokumente in svoje »osebne podatke«, tuji policisti pa bodo potrdila lahko preverjali s svojimi čitalci, ki jim bodo prikazali prav vse zapisane podatke, ne glede na odločitev IP.

Zaplet pa seveda ni posledica odločbe Prelesnikove, pač pa prevsem vlade.

Na meji bo potrebno pokazati dokumente in »osebne podatke«, tuji policisti pa bodo potrdila lahko preverjali s svojimi čitalci, ki jim bodo prikazali prav vse zapisane podatke.

Necepljeni seveda veliko pogosteje zbolijo, njihova bolezen pa se lahko konča z večjimi zapleti.

In celo smrtjo.

Ob tem pa cepiva po raziskavah tudi v primeru nevarnega delta seva še vedno vsaj za trikrat zmanjšajo možnost za okužbo.

Zato je uveljavljanje PCT pogoja, toda na transparenten in preverljiv način, ki ne omogoča zlorab - še vedno smiselno.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek