Pahor je tako danes po pogovorih s predsedniki osrednjih institucij EU izrazil pričakovanje, da bo vlada v kratkem času do predsedovanja zagotovila stabilno financiranje STA, ki si po njegovih besedah to zasluži, tudi v luči 30-letnega neprecenljivega poslanstva, ki ga opravlja.

Pričakuje tudi zelo pohitren postopek imenovanja dveh delegiranih tožilcev, saj da za predsedujočo državo skoraj ne bi mogli najti opravičila, da tega ne zagotovi v času, ko vodi EU in bi morala biti pri tem in še kakšnem drugem vprašanju za zgled.

O tem je Pahor, kot je dejal v pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju, danes odkrito govoril s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in predsednikom Evropskega parlamenta Davidom Sassolijem.

"Od vlade, s katero sodelujem in sem zato s strani dela javnosti tudi kritiziran, pričakujem, da bo razumela, da so nekatere stvari, ki zdaj predstavljajo izziv za naš ugled na predvečer predsedovanja, in da jih bo rešila," je dejal predsednik.

To po njegovih besedah pričakujejo najprej naši ljudje in institucije pa tudi naši partnerji v EU, ki nam zaupajo in vidijo Slovenijo še vedno kot državo, ki je v marsičem naredila velike korake naprej v minulih 30 letih.

Michel napoveduje tesno sodelovanje s slovenskimi oblastmi med predsedovanjem

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je danes po srečanju s Pahorjem napovedal, da bo "tesno sodeloval s slovenskimi oblastmi, da bi naredili napredek v Evropi in zunaj nje". S Pahorjem sta sicer govorila o prihodnosti EU in odnosih z Zahodnim Balkanom, je objavil na Twitterju.

Obisk Pahorja mesec dni pred slovenskim prevzemom predsedovanja Svetu EU je Michel označil za "odlično tempiranega" in za odličen trenutek za pogovore o prihodnosti EU in odnosih EU z državami Zahodnega Balkana.

Slovensko predsedovanje sicer čaka veliko izzivov, ki so pred EU, je nakazal v video izjavi po pogovorih, ki jo je Pahor objavil na Twitterju. "Premagati moramo covid-19, zagotoviti bomo morali gospodarsko okrevanje in razvoj. Podpreti pa bomo morali tudi družbeno povezanost v Evropi," je izpostavil Michel v povezavi z obdobjem, ki prihaja po pandemiji.

"Pomembno bo tudi sodelovanje na geopolitični ravni, da bi zagotovili varnost in poskušali okrepiti vpliv EU. Promovirati moramo naše vrednote, braniti naše interese," je dejal in se zavzel za tesno sodelovanje s slovenskimi oblastmi med predsedovanjem.