Zabeležite si datum: 14. oktobra 2025 pomeni konec podpore za številne priljubljene Microsoftove izdelke. Kaj to pomeni za vaše poslovanje?
Microsoft bo 14. oktobra 2025 uradno prenehal zagotavljati podporo za več široko uporabljanih programskih izdelkov, vključno z Windows 10, Office 2016 in Office 2019. Za podjetja, ki se zanašajo na te rešitve, ta mejnik odpira ključna vprašanja glede varnosti, skladnosti in operativne kontinuitete. V manj kot enem letu morajo podjetja oceniti svojo IT-infrastrukturo in določiti najboljši način delovanja, da bi se izognila motnjam.
Kaj se zgodi, ko se podpora konča?
Microsoftova politika ukinitve podpore pomeni, da prizadeti izdelki ne bodo več prejemali varnostnih posodobitev, popravkov programskih napak ali tehnične podpore. Brez rednih popravkov sistemi postanejo ranljivi za kibernetske grožnje, kar predstavlja znatno varnostno tveganje za podjetja. Poleg tega se lahko pojavijo težave z združljivostjo, saj nove aplikacije in strojna oprema napredujejo onkraj zmožnosti zastarele programske opreme.
Za organizacije, ki so podvržene regulativni skladnosti, lahko uporaba nepodprte programske opreme predstavlja pravna tveganja. Panoge, kot so finance, zdravstvo in državne ustanove, imajo pogosto stroge standarde varovanja podatkov, ki zahtevajo posodobljene varnostne ukrepe.
Katere so možnosti?
Ena najpreprostejših možnosti je nadgradnja na Microsoft 365 ali Office 2024, saj oba zagotavljata stalno podporo in varnostne posodobitve. Vendar prehod na model v oblaku, kot je Microsoft 365, zahteva skrbno načrtovanje, zlasti za podjetja s kompleksnimi IT-okolji.
Za uporabnike operacijskega sistema Windows 10 je naravni korak naprej Windows 11, pod pogojem, da obstoječa strojna oprema izpolnjuje sistemske zahteve. Če nadgradnja ni takoj izvedljiva, Microsoft za omejeno obdobje ponuja razširjene varnostne posodobitve (ESU), ki podjetjem omogočajo nadaljnjo uporabo operacijskega sistema Windows 10 s kritičnimi varnostnimi popravki – čeprav za doplačilo.
Drugi vzdržni pristop je strateška uporaba stare programske opreme. Mnoga podjetja menijo, da dobro vzdrževana starejša programska oprema še vedno zagotavlja zanesljivo delovanje in prihranke stroškov, kadar je integrirana z ustreznimi varnostnimi ukrepi. V primerih, ko nadgradnja ni neposredna prednostna naloga, lahko podjetja koristijo sodelovanje s ponudniki IT-rešitev, specializiranimi za licenciranje in podporo skladnosti, da bi zagotovila stalno varnost in spoštovanje zakonov.
Med podjetji, ki se ukvarjajo s to potrebo, je Forscope, največji posrednik programske opreme v srednji in vzhodni Evropi (CEE) ter Microsoftov partner, ki ponuja v celoti licencirane, stroškovno učinkovite programske rešitve, prilagojene poslovnim zahtevam. Izkušena ekipa Forscopa nudi prilagojene rešitve in hitro implementacijo, s čimer zagotavlja, da podjetja ostanejo varna in skladna skozi celoten prehod.
Načrtovanje prehoda
Ker se rok iz oktobra 2025 hitro približuje, bi morala podjetja že zdaj začeti ocenjevati svojo IT-strategijo. Dobro načrtovan prehod vključuje:
- Izvedba revizije programske opreme za prepoznavanje prizadetih sistemov.
- Oceno poti nadgradnje in določitev stroškovno učinkovitih rešitev.
- Izboljšanje ukrepov kibernetske varnosti za ublažitev potencialnih tveganj.
- Posvet z IT-strokovnjaki za obvladovanje izzivov licenciranja, implementacije in skladnosti.
Medtem ko se podjetja pripravljajo na te spremembe, sta dostop do zanesljivih programskih rešitev in strokovno znanje pri licenciranju ključnega pomena. Odločevalci na področju IT vse pogosteje iščejo smernice pri specializiranih programskih partnerjih, kot je Forscope, ki ponuja prilagojeno podporo za nemoten prehod ob hkratni optimizaciji stroškov.
O podjetju Forscope
Forscope, največji posrednik programske opreme v srednji in vzhodni Evropi, ponuja popolnoma licencirane programske rešitve prek inovativnega, stroškovno učinkovitega nakupnega modela za podjetja vseh velikosti kot tudi za javne ustanove. Poleg tega podjetje nudi celovit nabor storitev, vključno s tehnično podporo ter licenciranjem in pravnim svetovanjem. Sedež podjetja je na Češkem, Forscope pa deluje v devetih drugih državah srednje in vzhodne Evrope. Podjetje je certificiran Microsoftov partner ter ima certifikata ISO 9001:2015 in ISO 27001.
Za več informacij obiščite: Spletnih stran | LinkedIn | Facebook
Kontakt za medije:
Toni Drabik / Smart communications
toni.drabik@smartcommunications.hr
091/3373-756