SeneCura je vrata novega doma odprla 64 oskrbovancem
Potem ko so v ponedeljek sprejeli prvega stanovalca, so včeraj še uradno odprli dom starejših občanov SeneCura v Pivki. Naložba je vredna 5,3 milijona evrov. Novi dom na več kot 6000 kvadratnih metrih površine dvanajstim oskrbovancem že nudi oskrbo v novih prostorih, v prihajajočem tednu pa si obetajo še vsaj šest novih stanovalcev.
Odpri galerijo
Foto: Matija Maver
PIVKA
> Ob zvokih harmonike so zbrane na prireditvi nagovorili predstavniki družbe SeneCura: finančni direktor Martin Kaltenecker, Andrej Radovac, direktor Adriatic regije, in Nina Mažgon, generalna direktorica SeneCura Slovenija. Tako so pozdravili njihov že osmi kompleks v Sloveniji. Družba SeneCura starejšim občanom nudi 851 postelj po celotni državi, hkrati pa so v Pivki ustvarili še 35 novih delovnih mest. “Zahvalil bi se našim zaposlenim, ki so od menjave vodstva na začetku leta storili vse, da je lahko ta projekt zaživel,” je dejal Kaltenecker ter se občini in ministrstvu za solidarno prihodnost zahvalil za potrpežljivost in razumevanje.
Župan: “Pa je prišel ta veseli dan”
“Pivški dom je dokaz, da se stvari premikajo na bolje,” je poudaril minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac in dodal, da novi dom ne prinaša le prostora za bivanje, pač pa tudi nova delovna mesta. Pivški župan Robert Smrdelj pa je poudaril pomen te pridobitve in predstavil pot, ki so jo na občini in pri družbi SeneCura prehodili pred odprtjem novega doma za starejše občane.
“Pa je prišel ta veseli dan,” je Smrdelj zadovoljen, da je nestrpnega čakanja po dveh letih konec: “Res smo veseli, da se dom vendarle odpira in dobiva svojo funkcijo. Nestrpno smo čakali in zdaj lahko ljudje končno svojo starost preživijo v domačem kraju.” Dvanajst stanovalcev v tem že uživa, v naslednjem tednu pa v domu pričakujejo vsaj še šest novih stanovalcev, ki bodo v več kot dva tisoč kvadratnih metrov veliki stavbi mirno in varno preživljali svojo starost.
V domu bo za oskrbovance 64 mest, razporejenih po štirih oddelkih, od tega dva za demenco in dva za klasično oskrbo. Uredili bodo tudi oddelek za paliativno oskrbo, ki bo lahko sprejel sedem stanovalcev. 41 enoposteljnih sob in enajst dvoposteljnih sob bodo po besedah generalne direktorice poskusili zapolniti čim prej, najkasneje do jeseni.
Največja težava je dobiti primeren kader
“Kadrovska stiska na področju socialnega varstva in domov za starejše je zagotovo dejstvo, s katerim se srečujemo zadnjih nekaj let,” je dejal minister Maljavec in izpostavil sprejemanje novega zakona na tem področju, ki omogoča dodatne ukrepe, kot so dodatne zaposlitve, štipendiranja in dodatna izobraževanja.
To, kar prejšnjemu vodstvu družbe ni uspelo, je zdajšnjemu uspelo v nekaj mesecih. “V letošnjem februarju smo se na novo reorganizirali, sestavili novo vodstvo in stopili skupaj. Zamenjali smo način kadrovanja, uspelo nam je z razpisi na vseh možnih ravneh. Tudi s pomočjo tistih, ki so se že prej prijavili na razpis, pa jih nismo zaposlili zaradi pomanjkanja drugih,” nam je zaupala regionalna direktorica Nina Mažgon. Zakaj to prejšnji sestavi v precej daljšem obdobju ni uspelo, ni želela komentirati.
V družbi SeneCura so poudarili, da žal zaposlenim ne morejo ponuditi boljših plač, lahko pa ponudijo sodobno in prijetno delovno okolje. Po besedah tehnika zdravstvene nege Matjaža Kreseviča, ki z delodajalcem že dve leti sodeluje v Žireh, jim to uspeva. “Imam že kar nekaj delovnih izkušenj in lahko povem, da tako dobrega kolektiva še nisem imel. Tudi glede delodajalca imam same pohvale. Če bi bilo slabo, verjamem, da se ne bi dve leti vozil v Žiri,” nam je povedal Kresevič. Dodal je, da se s takšnimi izkušnjami v javni dom ne bo več vrnil.