DL: Zaklad s Pezdirčeve njive

22.2.2020 | 12:00

Dr. Lucija Grahek

Dr. Lucija Grahek

Arheologinja dr. Lucija Grahek je predstavila izsledke novih izkopavanj v Podzemlju – Dolenjski bojevniki in viniške dame na Pezdirčevi njivi? – Podzemeljsko najdišče nima zgolj lokalnega pomena – Odprlo se je veliko novih vprašanj

Med lanskoletnimi arheološkimi izkopavanji železnodobnega grobišča na Pezdirčevi njivi v Podzemlju so med drugim v grobu št. 11 odkrili ostanek bronaste pasne garniture, ki mu je bil – na veliko začudenje vseh – pridan zlatnik. Šlo je za keltsko imitacijo staterja Aleksandra III. Makedonskega, bolj znanega kot Aleksandra Velikega, ki je živel v letih od 356 pred našim štetjem do 323 pred našim štetjem.

A kot je minuli teden na predstavitvi v Belokranjskem muzeju v Metliki dejala arheologinja dr. Lucija Grahek z Inštituta za arheologijo ZRC SAZU, ki je sodelovala pri izkopavanjih, je lani vse zanimal le omenjeni zlatnik. Ona pa je videla dodatno zgodbo in prepričana je bila, da ne bi smeli še zaključiti z raziskovanji. Bila je vztrajna in dobila dodatni denar, tako da so oktobra letos z izkopavanji v Podzemlju nadaljevali.

Glavni cilj dr. Grahkove je bil, da bi zamejili meje grobišča. A je priznala, da čeprav so letos izkopali 84 grobov, pričakovali pa so jih le okrog 30, medtem ko so jih lani 15, ni bila uspešna. Lahko je ugotovila le, da proti severu grobov ni več, za druge smeri pa (še) ne ve. V grobovih pod cesto, ki so bili večinoma skeletni, a tudi žgani, so prevladovali kovinski, značilno viniški pridatki. Našli so sulično ost, sekiro, obročke z izrastki, fibule, a tudi veliko jantarja in nekaj ostankov posod.

Nad cesto pa so izkopali predmete, značilne za viniško skupino, kot so fibule, spiralni obeski, jantarjeve in steklene jagode, obročki z izrastki, zaponke, igle v obliki pastirske palice, manjše posodice gubanke, bronaste pasove, pasne spone, lončene predmete in veliko orožja. Bilo je več ženskih grobov. Naleteli so na močno prepletene grobne jame, grobovi pa so bili razporejeni krožno, kar je značilno za starejšo železno dobo in dolenjsko skupino. Arheologi so se začeli spraševati, ali ni bila tam morda gomila.

Dr. Grahkova je poudarila, da na Pezdirčevi njivi leži pravi zaklad. Gre za drugo grobišče viniške skupine v Beli krajini, prvo pa je bilo izkopano pred približno 100 leti na Goleku pri Vinici, vendar so izkopanine postale plen nemške vojvodinje Mecklenburške, prodane pa so bile v Ameriko. »A ne le, da smo odkrili grobove viniške skupine, ampak tudi grobove iz obdobja, ki nam je manjkalo in nam bodo pomagali pojasniti, kaj se je dogajalo v petem in četrtem stoletju pred našim štetjem,« je bila zadovoljna arheologinja.

Direktorica Belokranjskega muzeja Andreja Brancelj Bednaršek je dejala, da so v muzeju veseli teh zakladov, a se bo moral začeti nekdo s to dediščino tudi sistematično ukvarjati, o čemer Ministrstvo za kulturo prepričuje že vsaj 15 let. »Smo edina slovenska regija brez arheologa. Na srečo nam stoji ob strani vsaj dr. Lucija Grahek. In leta 2021 si želimo praznovati 70-letnico muzeja z novo arheološko zbirko,« je spomnila direktorica.

Kot je dejala dr. Grahkova, v odločbi Ministrstva za kulturo piše, da mora denar za konservatorska dela zagotoviti sama. Doslej ji je uspelo najti najnujnejši denar. A je obljubila, da se bo še naprej borila za sredstva, ker je podzemeljsko najdišče izredno pomembno za znanost in ne gre zgolj za lokalni pomen. Z izkopavanji se je odprlo veliko novih vprašanj, odkrito grobišče iz mlajšega halštata, kjer se je pokopavanje domnevno neprekinjeno nadaljevalo še v tretjem stoletju pred našim štetjem, pa bo gotovo bistveno pripomoglo k poznavanju viniške skupine, o kateri sedaj ne vedo skoraj ničesar.

Članek je bil objavljen v 51. številki Dolenjskega lista 19. decembra 2019

M. Bezek Jakše

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava