Slovenija

Praznovanja ob 1. maju: 'Brez našega dela ni ničesar'

Ljubljana, 01. 05. 2024 07.19 | Posodobljeno pred 14 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Po torkovih kresovanjih so godbe zgodaj zjutraj s tradicionalnimi budnicami napovedale praznik dela. Čez dan bodo v organizaciji sindikatov in drugih prirediteljev potekala značilna prvomajska srečanja. V Ljubljani so svobodni sindikati priredili praznovanje na Rožniku, zbrane pa je nagovoril župan Zoran Janković.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Nagovor Zorana Jankovića
    02:54
    Iz 24UR: Nagovor Zorana Jankovića
  • Iz 24UR: Prvi maj po Sloveniji
    02:43
    Iz 24UR: Prvi maj po Sloveniji
  • Iz SVETA: Kresovanje na Rožniku
    03:33
    Iz SVETA: Kresovanje na Rožniku
  • Iz SVETA: Prvomajska budnica v Domžalah
    03:19
    Iz SVETA: Prvomajska budnica v Domžalah

Po besedah Zorana Jankovića imajo najboljše rezultate tista podjetja, ki imajo spoštovanje do sodelavca. "Vsak, ki svoje delo dobro opravi, mora iz tega dela dobiti tako plačo, da lahko normalno živi, in tudi družbe, ki prispevajo v proračun, da zagotavljajo javno šolstvo, javno zdravstvo, kajti brez tega nas ne bo. Jaz trdim, da bo takšen kapitalizem prej ali slej odšel, ne vem, na kakšen način, ne vem, ali bo z uporom ali bo enostavno z razumevanjem, da smo vsi ljudje in da vsi pač želimo normalno živeti," je v nagovoru zbranih na Rožniku dejal Janković. Praznovanje praznika dela pa je povezal tudi z 9. majem, dnevom Ljubljane, mesta heroj.

Srečanji, ki ju organizira Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), bosta dopoldne potekali tudi na Križni Gori pri Škofji Loki, kjer bosta slavnostna govorca predsednik Svobodnega sindikata Slovenije Mirsad Begić in podžupanja Škofje Loke Tina Teržan, in na Celjski koči pri Celju, kjer bo slavnostni govorec izvršni sekretar ZSSS za sistemska vprašanja in socialni dialog Andrej Zorko.

Na Debencu pri Mirni bosta spregovorila strokovna sodelavka ZSSS za varnost in zdravje pri delu Lučka Böhm in župan Mirne Dušan Skerbiš, na Lisci pri Sevnici podpredsednik ZSSS Oskar Komac in sevniški župan Srečko Ocvirk, na Kremžarjevem vrhu pri Slovenj Gradcu pa Tomaž Kšela iz Sindikata upokojencev Slovenije pri ZSSS in tamkajšnji župan Tilen Klugler.

Zvrstilo se bo še več drugih druženj. Na Ravnah na Koroškem bo spregovoril predsednik sindikata kovinske in elektroindustrije (SKEI) za Koroško Vili Novak, na Graški gori pri Velenju pa bo slavnostni govornik velenjski župan Peter Dermol, medtem ko bo v imenu sindikatov nastopila predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Osrednjemu programu bo sledilo polaganje venca k spomeniku XIV. divizije in enotam IV. operativne cone pod Hriberškovim vrhom.

Občina Kamnik bo skupaj s člani Delavskega kulturnega društva Solidarnost Kamnik praznovala v Kamniški Bistrici, kjer bo slovesnost ob 100. izvedbi tamkajšnjega prvomajskega druženja. Na slovesnosti Občine Šentjernej na Javorovici bo govoril zgodovinar Aleš Gabrič. Na Primorskem pa se bodo v organizaciji Občine Miren-Kostanjevica družili v Opatjem Selu pri Kostanjevici na Krasu, kjer bo slavnostni govornik podjetnik Ivo Boscarol, in v organizaciji Mestne občine Koper na dvodnevnem dogodku na Socerbu.

Sindikat Mladi plus, društvo Iskra, sindikat Zasuk in Center za družbeno raziskovanje - Cedra želijo medtem 1. maju vrniti zgodovinsko borbenost. Na shodu z naslovom Prvi maj delavstvu nazaj, ki bo na Kongresnem trgu v Ljubljani, bodo opozorili, da vse delavke in delavci občutijo vedno večji pritisk kapitala na delavske in socialne pravice, ki so bile priborjene s krvjo. "Brez našega dela ni ničesar: ustavi se proizvodnja vseh dobrin in nudenje vseh storitev. Brez nas se ustavi cel svet," so izpostavili.

Praznik dela poziva delavce po vsem svetu k medsebojni solidarnosti. Praznovati so ga začeli leta 1890 v spomin na dogodke v Chicagu v ZDA. Tamkajšnji delavci so 1. maja 1886 zahtevali osemurni delavnik, pri tem pa jih je ovirala policija. V spopadu je bilo ubitih več protestnikov. V Sloveniji so 1. maj kot državni praznik uzakonili leta 1948.

Druga internacionala, ki je bila ustanovljena leta 1889 v Parizu in jo je vodil naslednik Karla Marxa Friedrich Engels, je na ustanovitvenem kongresu sprejela resolucijo o osemurnem delovniku in sklenila, da bodo vsako leto 1. maja organizirali množične manifestacije v spomin na krvave dogodke v Chicagu.

Pirc Musarjeva ob prazniku dela: Ključno je ohraniti spoštovanje do dela in delavcev

Predsednica republike Nataša Pirc Musar ob prazniku dela opozarja, da je 1. maj dan, ki nas opominja na pomen delavskih pravic, solidarnosti in enakosti med ljudmi ter na dosežke delavskega gibanja v boju za pravice delavcev po svetu. V času številnih izzivov in sprememb je po njenem opozorilu ključno ohraniti spoštovanje do dela in delavcev.

"Delo je temelj našega družbenega in gospodarskega življenja ter ključni dejavnik za blaginjo posameznika in skupnosti. Zato je nujno, da se zavedamo pomena poštenega plačila in dostojnih delovnih pogojev za vse delavce," je zapisala v poslanici ob današnjem mednarodnem dnevu. "Ponavljajoče se izkoriščanje zakonodaje s strani tistih, ki so v preteklosti že kršili pravice delavcev, se mora dokončno onemogočiti," je dodala.

Kot je pozvala, se moramo na tej poti k bolj pravični in solidarni družbi hkrati zavedati pomena sodelovanja in dialoga med delavci, delodajalci in vsemi pristojnimi v družbi. Le s konstruktivnim dialogom in medsebojnim razumevanjem lahko gradimo okolje, ki spodbuja razvoj in blaginjo vseh, je poudarila.

Ob prazniku dela se je zahvalila vsem, ki vsak dan s svojim trudom in predanostjo soustvarjajo našo družbo in državo. "Bodimo ponosni na svoje delo in se zavzemajmo za njegovo pravično vrednotenje ter ustrezne pogoje za vse," je povabila.

Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob prazniku dela ljudi pozval, da se aktivno vključijo v družbeno dogajanje in s svobodnimi odločitvami prispevajo k boljši prihodnosti. "Le skupaj lahko zgradimo družbo, ki bo še naprej ponosna na svoje ljudi, njihovo inovativnost, delavnost, predvsem pa na socialno pravičnost," je zapisal.

"Spoštovani državljanke in državljani, prebivalke in prebivalci Slovenije ter rojaki v zamejstvu in po svetu, iskrene čestitke ob prvem maju, prazniku dela, ki zgodovinsko simbolizira boj delavcev za dostojanstvo, enakopravnost in pravične delovne pogoje. Teh nekaj prostih dni naj bo priložnost za razmislek o naši skupni prihodnosti," je predlagal premier. Časi, ko so podjetja potrebovala krepke in spretne roke, se po njegovih navedbah spreminjajo: delodajalci bodo v prihodnje iskali zlasti znanje. Digitalizacija, umetna inteligenca in drugi fenomeni našega časa obetajo, da bomo v prihodnosti delali precej drugače, kot smo doslej, je prepričan.

Vlada se po Golobovih besedah zaveda, kako pomembna je pri tem vloga države. Ustvarjati priložnosti z javnim izobraževalnim sistemom in spodbudami, da bo vsakdo našel svoje poslanstvo, poklic in delo, umerjene po njegovih talentih in zmožnostih. Ima pa država tudi nalogo, da poskrbi, da bodo družbena bremena pravično porazdeljena in ustrezno nagrajena, je dodal Golob.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (217)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

puspan
02. 05. 2024 14.13
-13
Vidim, da tisti, ki za 1.maj, mednarodni praznik dela veliko govorite o delu, še nikoli niste prav veliko delali in tudi nikoli ne boste!
vednokontra
02. 05. 2024 13.19
+0
marker1; Še je nekaj pameti v deželi Šenf..... Podoben sistem imajo tudi v Avstriji, če ni dela delavca takoj, ne po 90 dneh, prevzame država in mu preko zavoda poišče zaposlitev drugje, ali pa se vrne na prvo delovno mesto. Tako delujejo socialne države, da podpirajo DELODAJALCE in DELOVCE. Pri nas pa je parodija, ko največji izkoriščevalec govori o delavskih pravicah, ljudje mu pa ploskajo.
iziizi
02. 05. 2024 13.07
-9
BRAVO SLOVENIJA INVALIDSKE PENZIJE 350 EUR IN GOVORI O ENAKOPRAVNOSTI IN PRAVICE DELAVCEM,INVALIDSKIM PENZJONISTOM PA ZADNJI ĆAS DA UZAKONIJO EVTANAZIJO KER Z 350 EURI SI ŠE TEGA NEMOREŠ PRIVOŠĆIT
TO-91
02. 05. 2024 10.44
+1
Zoki in pircla, pa m e tujeta o delavskih pravicah. Opa n kar naj vrne milijone dvkoplačevalskega denarja, musla pa prav tako denar od RTV ,,,, take b a r b e nam krojijo življenje in vladajo državi 🙉🤮🤮🤮
ap100
01. 05. 2024 21.00
+8
bolnica smo cela družba
zmago56
01. 05. 2024 20.08
+5
Ob zokijevem govoru mi je pritisk narastek, spomnil pa sem se basni srbskega pesnika JJ Zmaja, Patak i žabe. Najdete jo na guglu in lepo ponazarja zokija.
GAMBLER63
01. 05. 2024 19.57
+8
Včasih smo šli za 1. maj na proslavo in golaž ali pasulj na račun mestnih občin in sponzorjev (kak se je pač kera občina znašla). Pa muzika...to je bil delavski praznik. Danes mora družina imeti sto evričov da lahko proslavlja(čevapi, pijača). Pred eno uro sem prišel iz Zagreba, 40.000 porcij pasulj, 20.000 porcij štruklji, Gibonni koncert...vse na stroške Zagreba. Maksimir poln, ljudje prinesli koce, stole, žoge, badminton...vsi so veseli, rajanje. Pri nas? Jankovič poje partizanske pesmi, Arseniovič igra tenis...v Novalji. Juhu.
123soba
01. 05. 2024 19.49
+13
Verjetno je ta govor posvetil svojima delovnima in poštenima sinovoma. Polno besed, cel dan, teh kradljivih politikov...
Kranjec Petka
02. 05. 2024 09.31
+2
V demokraciji gredo Zokiji v zapor za minimalno 15 let. S sinkoti.
sloZebra
01. 05. 2024 19.35
+9
Janković je pa tokrat malo lezel ljudem v ........ --- to, da on govori kako bo s kapitalizmom in da ga bo nekoč ljudem uspelo odpraviti .. je kakor da bi Steve Jobs govoril proti kapitalizmu
dule71769904
01. 05. 2024 19.14
+11
In Janković govori o delavskih pravicah, eden največjih nategunov v Sloveniji kam smo prišli
Kucel
01. 05. 2024 18.26
+8
To je največji državni praznik za socialce.
Minifa
01. 05. 2024 18.08
-5
Največ prispevajo ŠOLNIKI, ki so 200 dni na leto na riti doma..Prav zdej gungajo jajca 9. dni na Hrvaškem..
Kranjec Petka
02. 05. 2024 09.32
+4
Ti imej 20, 30 zoprnih mulcev in duplo staršev. S pripravami in govorilnimi urami in prisilnimi izleti, kjer spet sončke prenašaš.
Ejga-Tega
01. 05. 2024 17.36
+5
Brez dela ni jela
Prokleta Zima
01. 05. 2024 19.51
+0
brabusednet
01. 05. 2024 16.42
+6
Sramotno,da gor drži model,ki za zaposlitev zahteva spolne usluge farmacevtke.To kaže,kakšna država smo oziroma levi politiki zagovorniki delavcev v resnici so iskoriščevalci.
smuuki
01. 05. 2024 17.52
-12
Samo nadaljuje tradicijo partijskih sekretarjev. Tista ki se je vpisala v partijo, dala sekretarju je tudi uspešno gradila svojo poklicno kariero. Ostale ki so to bojkotirale so bile druga liga.
dule71769904
01. 05. 2024 19.12
-6
Kranjec Petka
02. 05. 2024 09.35
+1
Farmacevta ni najbol nedolžna. Neka mamica s svojim stanovanjem, ki si je zaželela službe in večjega stanovanja. Samo, da Zokanu da... Povzeto po članku opa.
brabusednet
01. 05. 2024 16.38
+14
Kje je pa Jerkičeva,katera še vedno ne ve zakaj je proti višjim plačam delavcem.Verjetno v turistični oazi o te tuhta vsa objokana.
nikhrast
01. 05. 2024 16.35
-12
Veste kaj je delavska pravica, da če delaš na današnji dan kakšen nujen posel kot električar pa dobiš trikrat več na uro.
nikhrast
01. 05. 2024 16.25
-5
Tu v Severni Ameriki sprašujem fante kaj so delavske pravice pa nobeden ne ve. Vsak delavec si pribori svoje, najboljše pa je če je v sindikatu, ti si priborijo vse sorte privilegije, sindikati so tu bolj aktivni kot v Sloveniji.
smuuki
01. 05. 2024 17.53
-6
Tam rdečih sindikatov ne poznajo. Zato so tam prave urne postavke
marker1
01. 05. 2024 15.41
+14
V kapitalističnih državah podjetje odpusti vse zaposlene takoj, ko gre v rdeče številke. Ko se razmere umirijo spet zažene proizvodnjo in zaposli odpuščene. S tem preprečijo izgubo osnovnih proizvodnih sredstev. Ta podjetja imajo v večini poseben sklad, ki ga polnijo iz dela dobička. S sredstvi iz tega sklada delno krijejo izpad prihodka odpuščenih delavcev. Njihovi sindikati to razumejo in se strinjajo. Pri nas jih pa stroje prodamo za plače zaradi sindikatov in podjetje ne more nikoli več zagnati proizvodnje, ker nima s čim. V gospodarsko razvitih državah najemajo kredit za potrebe gospodarstva. Vedo, da bodo podjetja ta dolg vrnila z obrestmi in še zaslužila. Pri nas pa najemamo kredit za plače JS in ta denar se nikoli ne bo vrnil. Samo skupni dolg bo narastel. To pa je razlika med gospodarsko razvitimi državami in našo državo kjer je odveč 50% JS.
ne rabimo predsednika
01. 05. 2024 16.41
+4
marker1
01. 05. 2024 15.25
+9
V sindikatih JS je vključena vsa državna uprava. Če hočejo višjo plačo, jo sindikati vedno izsilijo, ker se nihče iz JS ne bo odrekel višje plače. Plače JS so strošek proračuna in če ga ni najame država nov kredit. Povsem drugo so sindikati gospodarstva. Tam gre denar za plače iz zaslužka in uspešnosti podjetja. Če gre podjetju slabo, plače izostanejo. Državo zanimajo samo davki, ki jih mora podjetje plačati. Sindikati pa pritiskajo za plače. Dogovorijo se z upravo podjetja za minimalne plače. Podjetje začne odprodajati svoja osnovna sredstva za plače in na koncu propade. Sindikat gospodarskega sektorja je samo neuspešen papirnat tiger.
bodi
01. 05. 2024 19.31
+0
marker1 pozabil si da iz propadlega podjetja zraste trgovina.....................
Gutenberg
01. 05. 2024 15.17
+20
Na Rozniku sami ljubljanski državni birokrati, ne pa delavci ... prišli na zastonj golaž ...