Drugi športi

Ambrožič: Danes je šport najmočnejši in najuspešnejši zaščitni znak naše države

Ljubljana, 06. 07. 2021 15.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.J., M.G.
Komentarji
11

Na spletni okrogli mizi na temo 30 let slovenskega športa (Sport Lex Talk) so gostovali Rudi Zavrl, nekdanji dolgoletni predsednik Nogometne zveze Slovenije, Jure Košir, prejemnik olimpijske medalje v slalomu in Tomaž Ambrožič, direktor Sport Media Focus. Dogodek pa je povezoval novinar in televizijski voditelj Igor E. Bergant. Beseda je tekla o uspehih slovenskih športih in težavah, v katerih se je slovenski šport v zadnjih letih znašel.

"Smo nekaj posebnega. Dvomilijonski narod, s ponosom lahko predstavimo slovenski šport v svetu. Danes je šport najmočnejši in najuspešnejši zaščitni znak naše države," je med drugim izpostavil Tomaž Ambrožič.

"Po osamosvojitvi smo prišli v situacijo, kjer sami odgovarjamo o športu. Od trenutka osamosvojitve izgovorov ni bilo več. Očitno se je slovenski šport organiziral na vseh ravneh in panogah tako, da žanje takšne uspehe, kot jih," je uvodoma dejal Rudi Zavrl o skrivnostih slovenskega športa.

Jure Košir
Jure Košir FOTO: Damjan Žibert

Jure Košir se je spomnil začetkov slovenskega športa, ko se je rojevala naša država. Spomnil se je tudi junija 1991: "Kar naenkrat se nismo mogli več vrniti domov. Spomnim se nekega strahu, tesnobe. Takrat še ni bilo telefonskih povezav. Skorajda kot begunci smo bivali na avstrijskem Koroškem in čakali, kdaj se bomo vrnili domov. Potem smo se trije smučarji z gorenjsko iznajdljivostjo ilegalno spravili skozi Predel domov."

Tomaž Ambrožič je dejal, da je slovenski šport začel pridobivati identiteto s prvimi uspehi po osamosvojitvi. "Predvsem se mi zdi, da je šport v Sloveniji, ko smo začeli graditi nacionalno identiteto, pridobil tisti pomen, ki ga ima v vseh državah. Mogoče ga tedaj v Jugoslaviji nismo tako čutili. Ko so se po letu 1991 začeli dogajati slovenski uspehi na mednarodni sceni, ko smo gledali slovensko zastavo na grafikah na TV. Celotna javnost je začela dojemati šport na ravni nacionalne identitete. Večji kot so bili uspehi, bolj ponosni smo postajali, zavedni Slovenci," je pojasnil Ambrožič.

Zavrl Rudi
Zavrl Rudi FOTO: Damjan Žibert

Seveda je beseda nanesla tudi na težavno obdobje, v katerem se je slovenski šport zaradi nezadostnega financiranja znašel v zadnjih letih. Vse to seveda vpliva na organizacijo samih športnih zvez in klubskih struktur. "Trenutno so smučarski klubi na hiranju. Delujejo na minimumu, na tem, da morajo starši ogromno prispevati. In to ni dobro za slovenski šport," je prepričan Košir. "Mislim, da besedi iznajdljivost in entuziazem lahko nadoknadita ogromno. Imamo primer Anteja Kostelića na Hrvaškem, ki je iz nič premagal Švico. In to večkrat. Da se, ampak vseeno moramo gledati na razvoj in podajanja možnosti mladim, da se ukvarjajo s športom," je še dodal nekdanji vrhunski smučar. 

"Mislim, da je breme staršev, finančno in časovno, v vzgoji mladih športnikov izjemno veliko. Prihaja do teh situacij, da brez mesečnih vadnin ne gre, vsaj v nogometu ne. Ob povprečnih dohodkih z dvema otrokoma starši vse to težko financirajo," je prepričan Zavrl.

In kje je rešitev? "Prepoznati bi morali dodano vrednost, da bo šport prinesel dodatne prihodke v državo. Na letni ravni govorimo o dodatnih 20 milijonih evrov, ki jih slovenski šport potrebuje," je prepričan Ambrožič. "Sreča je, da imamo nove in nove vzornike. To je najboljši motiv, da si želijo postati novi Pogačarji, Dončići, Kaje Juvan ... To, kar lahko spremljamo vsak dan, je najboljša promocija," je pogovor optimistično sklenil Ambrožič.

Koronavirus pasica nova
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nin?a1229
06. 07. 2021 18.49
-1
seveda, edina stvar k je politka in naša šalabajzerska država do zdej ni mogla uničt.
nikhrast
06. 07. 2021 18.14
+0
Spet računi brez krčmarja kot pravijo Slovenci. Večina folka po svetu še vedno nima pojma kje in kaj je Slovenija, pa vsi se ne zanimajo za šport. V Severni Ameriki pa mednarodnih tekem skoraj ni, baseball, football, hockey, pa tudi soccer, skoraj nobenih meddržavnih tekem. V košarki vidiš reprezentanco v košarki na olimpijadi, samo NBA prstan je bolj pomemben za igralce. Klubi so bolj pomembni kot reprezentance, izjema je nogomet, pa v Severni Ameriki je to drugorazredni šport.
Kreden2
06. 07. 2021 18.08
+0
Ni res. Trenutno je najmočnejši znak Slovenije Janša. Res pa da ne zaščiten, ampak poguben.
Jež
06. 07. 2021 17.54
+1
Jp in medija bo še to totalno uničla
Borec21
06. 07. 2021 17.44
Že od 91 naprej ko so veslači odprli pandorino skrinjico
roten
06. 07. 2021 17.10
aviktora
06. 07. 2021 17.09
+0
Boga Manca, kam je gledala?
Thunderstorm
06. 07. 2021 17.00
+2
Pa velik biznis tud😁
Uporabnik1232681
06. 07. 2021 16.44
+1
Res je. Je pa sam neki, ko zmagajo so naši, ko pa zgubijo so pa sam Slovenci. In nikjer nikogar od politikov da bi se slikal z njimi. Finančna podpora je pa itak slaba. Pri mladincih skoraj vse stroške krijejo starši. Starši so obremenjeni z vsem tem in njih nihče ne potrplja po rami in jim pomaga. Šele ko nek športnik uspe ga mogoče mal bolj gledajo in mu čestitajo. Kje ste bili pa prej?
medus
06. 07. 2021 14.58
+5
Jeseni bo šport spet prepovedan
g73v
06. 07. 2021 19.09
-1