Na Goriškem je akcijo Primorci beremo uspešno sklenilo 111 bralcev

V četrtek so v Goriški knjižnici Franceta Bevka na zaključni prireditvi projekta Primorci beremo, ki ga je v obeh goriških knjižnicah uspešno zaključilo 111 bralcev, gostili Boštjana Videmška, Sama Ruglja in Žigo X Gombača. Predstavili so tretjo izdajo knjige Ultrablues ob desetletnici prvega natisa z dodatnimi besedili.

Trije kompanjoni Žiga X Gombač, Boštjan Videmšek in Samo Rugelj (z leve) so predstavili knjigo Ultrablues ob desetletnici prvega natisa. Foto: Ana Cukijati
Trije kompanjoni Žiga X Gombač, Boštjan Videmšek in Samo Rugelj (z leve) so predstavili knjigo Ultrablues ob desetletnici prvega natisa. Foto: Ana Cukijati

NOVA GORICA > Bralna akcija Primorci beremo s svojim dolgoletnim delovanjem povezuje bralce in knjižničarje primorske regije in zamejstva. Kot že tradicionalno sta Goriška knjižnica Franceta Bevka iz Nove Gorice in Knjižnica Damirja Feigla iz Gorice priredili skupen dogodek ob zaključku projekta. V četrtek - ob prazniku Ta veseli dan kulture - so se ga ob tej priložnosti udeležili pisatelji in maratonci Samo Rugelj,Boštjan Videmšek in Žiga X Gombač, ki so v pogovoru predstavili knjigo Ultrablues: Kako smo se trije kompanjoni lotili ultramaratona, natančneje letošnjo tretjo izdajo ob desetletnici prvega natisa z dodatnimi besedili.

Ob številnih hudomušnih anekdotah in dogodivščinah, ki so se avtorjem zgodile v minulih desetih letih, so publiki zaupali, zakaj so se odločili, da bo tek del njihovega življenja in kako dojemajo (ultra)maratone ter kaj imata skupnega tek in pisanje. “Oba sta zame (psiho)terapija,” je dejal Boštjan Videmšek, znan tudi kot novinar z vojnih območij. “Knjiga je kot nek mejnik v času, ko je nastala, in v času, ko je izšla. Jaz lahko ob pisanju povsem pozabim na čas,” je priznal mladinski pisatelj Žiga X Gombač. Založnik Samo Rugelj pa je dodal, da tako tek kot pisanje od človeka zahtevata veliko časa in da včasih zaradi tega lahko »trpi« družinsko življenje.

111 bralcev v dveh knjižnicah

Letos je v projektu Primorci beremo od 22. aprila do 4. novembra sodelovalo deset splošnih knjižnic (Ajdovščina, Idrija, Ilirska Bistrica, Izola, Koper, Nova Gorica, Narodna in študijska knjižnica v Trstu s knjižnico v Gorici, Piran, Postojna, Tolmin), v katerih je 1120 sodelujočih bralcev prebralo skupaj 8338 knjig slovenskih avtorjev, kar je 500 knjig več kot lani.

V novogoriški knjižnici je tokrat 71 bralcev opravilo zahtevano – prebrati so morali vsaj pet proznih del in eno pesniško zbirko. “Poudariti moram, da večina sodelujočih, ki uspešno zaključi akcijo, ne prebere le zahtevanega števila knjig, temveč bistveno več. Letos je 'zmagovalka prebrala 26 del,” je izdala Lara Konjedic, skrbnica projekta. “Nekateri naslovi požanjejo več zanimanja. Letos sta na 3. mestu Oj, Triglav, moj dom Tadeja Goloba in Hiša sozvočja Ksenije Benedetti; na 2. mestu Moja nona - Aleksandrinka Bojana Perocija; nesporna zmagovalka pa Gorica Mateje Gomboc,” je naštela.

Gradi skupnost bralcev

V goriški knjižnici ter občinskih knjižnicah Sovodnje in Doberdob je akcijo uspešno zaključilo 40 bralcev. “Največja dodana vrednost projekta je ta, da so na seznamu izključno slovenska besedila slovenskih avtorjev. To je za naše bralce iz zamejstva še bolj pomembno zato, ker na tak način odkrivajo novo produkcijo in nove slovenske avtorje. Prav tako je pomembno to, da ta projekt gradi skupnost bralk in bralcev,” meni tamkajšnji koordinator dogodkov Alex Devetak.

“Z izbiro in promoviranjem kakovostnih slovenskih avtorjev širimo bralno kulturo in dajemo možnost še neuveljavljenim avtorjem, da se predstavijo širši javnosti,” je sklenila Lara Konjedic. Število sodelujočih je zadnjih nekaj let stagniralo, letos pa je številka poskočila v obeh knjižnicah, na kar so zelo ponosni.


Najbolj brano