ZDA je nekaj časa nazaj sprostil praktično vse omejitve proti Covid-19 in življenje se je v veliki meri vrnilo v normalno stanje. Toda država se sprašuje, če se bodo kmalu znašli v drugem največjem valu epidemije. Prevladuje namreč podrazličica BA.5, se zelo uspešno izogne imunosti, kar povzroča ponovno okužbo tudi po cepljenju in prebolelosti, poroča Guardian.

“V slabo smer gremo”

Covida-19 očitno še ni konec. Opažamo dramatično povečanje števila primerov in hospitalizacij na številnih mestih po ZDA,” je povedal Jason Salemi, izredni profesor epidemiologije na Visoki šoli za javno zdravje Univerze Južne Floride. V ZDA vsak dan potrdijo več kot 100.000 novih okužb. V slabo smer gremo, je ob tem dejal Salemi.

Skupaj z okužbami se vztrajno povečuje tudi število hospitalizacij – čeprav porast še ni tako močan kot v največjem covidnem valu. Salemi ob tem opozarja, da starejši kot je posameznik, večja je verjetnost, da bo hospitaliziran. Stabilna stopnja primerov z naraščajočo hospitalizacijo pomeni, da je v igri verjetno nekaj drugega, so povedali strokovnjaki – verjetno upadanje imunosti zaradi bolj nalezljive različice, ki se lažje zmuzne imunskemu sistemu.

Virus se razvija tako, da bi se izognil zaščiti, ki jo ponuja cepljenje ali prebolelost in zdi se, da je tudi vedno bolj prenosljiv. Lastnosti takšnih različic, ki se izogibajo imunskemu sistemu, povečujejo verjetnost novih valov.

Virus se razvija tako, da bi se izognil zaščiti, ki jo ponuja cepljenje ali prebolelost in zdi se, da je tudi vedno bolj prenosljiv. Lastnosti takšnih različic, ki se izogibajo imunskemu sistemu, povečujejo verjetnost novih valov“, pravi Tulio de Oliveira, direktor Centra za odziv na epidemije in inovacije na univerzi Stellenbosch in vodja mreže za genomski nadzor v Južni Afriki. “BA.4 in 5 sta potencialno različici, ki lahko najlažje prebijeta imuniteto in sta najbolj sposobni povzročiti ponovno okužbo,” je dejal.

Spodbuda k sprejetju ukrepov, ki so pomagali v preteklosti

Protitelesa, ki nastanejo pri okužbi z BA.1, na primer glede na laboratorijske raziskave ne ščitijo pred ponovno okužbo po dveh ali treh mesecih. Čeprav se zdi, da je odpornost proti okužbam nizka, se predhodna imunost še vedno dobro obnese proti hudim izidom, kot sta hospitalizacija in smrt. Ljudje, ki so bili cepljeni, in tisti, ki so bili predhodno okuženi, “z lahkoto pridobijo BA.4 in BA.5, vendar bodo verjetno imeli lažji potek bolezni,” je dejal De Oliveira.

Kraji, kjer je velik odstotek cepljenih in prebolelih, se bodo v prihajajočem valu verjetno veliko bolje odrezali, kar se tiče hospitalizacij in smrti, je rekel. ZDA je spodbudil k sprejetju ukrepov,  ki so v preteklosti dokazano pomagali pri obvladovanju virusa: cepiva, maske, distanciranje, prezračevanje, testi.

Prosim, ne razmišljajte o ublažitvi ukrepov kot vse ali nič,” je dejal Salemi. “Obstajajo preprosti koraki, ki jih lahko sprejmemo, da dramatično zmanjšamo tveganja – ne samo za nas in našo družino, ampak za veliko ljudi, ki so zelo ranljivi.” Ker vsaka okužba ponuja nove priložnosti, da se virus razvije in uide imunosti, jo morajo znanstveniki in uradniki po vsem svetu še naprej spremljati, je dejal de Oliveira. “Ta virus nas je prevečkrat presenetil.”