Trumpova vlada iz Guantanama preselila vse preostale nezakonite priseljence
Vlada predsednika ZDA Donalda Trumpa je priznala poraz načrta za selitev nezakonitih priseljencev v taborišče za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi in v zadnjih dveh dneh od tam v Louisiano preselila še zadnjih 41 pridržanih, ki so čakali na izgon, poroča televizija ABC.
WASHINGTON
> Trump je po prevzemu oblasti podpisal izvršni ukaz za selitev več deset tisoč nezakonitih priseljencev iz ZDA. Januarja je odmevno naznanil, da bo bo v Guantanamo preselil "najhujše od najhujših" nezakonitih priseljencev in začele so se deportacije priseljencev z vojaškimi letali tako v Guantanamo kot drugam po svetu. Vlada je kmalu ugotovila, da so ti poleti izjemno dragi, pa tudi, da Guantanamo ne izpolnjuje standardov za pridržanje migrantov.
V Guantanamu je ostalo še več sto dodatnih ameriških vojakov, ki so jih tja namestili za varovanje množic nezakonitih priseljencev, vendar jih bodo premestili nazaj v ZDA.
"Povsem jasno je bilo od začetka, da gre za sprenevedanje, ker je Trump želel trditi, da seli priseljence v Guantanamo. Zapravili so 16 milijonov dolarjev za šotore, ki ne ustrezajo standardom," je za ABC izjavila demokratska kongresnica iz Kalifornije Sara Jacobs.
Zvezna služba za priseljevanje in carine (ICE) je v sredo sporočila, da so v ZDA v 50 dneh Trumpove vlade od 21. januarja letos aretirali 32.000 nezakonitih priseljencev. Od tega je 14.000 obsojenih za kazniva dejanja, 9800 obtoženih za takšna dejanja, 1155 osumljenih pripadnikov kriminalnih tolp, 44 jih je na begu pred oblastmi drugih držav.
Aretirali so tudi več kot 8000 nezakonitih priseljencev, ki niso bili osumljenih drugih kaznivih dejanj kot nezakonitega prestopa meje. Trumpova vlada zanje pravi, da so "kolateralna škoda", ker so bili na nepravem mestu ob nepravem času, poroča ABC.
ICE je tudi poročal, da nima več na voljo prostorov za pridržanje nezakonitih priseljencev, saj je zasedenih vseh 47.000 postelj, ki so bile na voljo.
Trumpova vlada je bila doslej osredotočena na nezakonite priseljence z druge strani južne državne meje z Mehiko, po novem pa bodo pod drobnogledom tudi priseljenci iz severne sosede Kanade. Po novem se bo moral vsak Kanadčan, ki bo v ZDA več kot 30 dni, registrirati pri ICE.
Najbolj naj bi bili zaradi tega prizadeti kanadski upokojenci, ki mrzle zimske mesece preživljajo na Floridi ali drugje po ameriškem jugu.