"Pobegli" demokratski protestniki, ki bojkotirajo posebno sejo kongresa v Teksasu, s čimer želijo preprečiti sporno sprejetje volilne zakonodaje. Foto: Reuters

"Gre za obstoj naše demokracije. Zapustili smo službe, družine in domove, ker ni pomembnejše stvari, kot je volilna pravica v Ameriki," je izjavil teksaški demokrat Trey Martinez Fischer.

Demokratski kongresniki bodo v Washingtonu ostali več tednov, da preprečijo potrditev novega spornega zakona o volitvah, ki ga pripravlja republikanska večina.

Demokrati so že pred mesecem dni na podoben način pobegnili iz države med rednim zasedanjem državnega kongresa, da bi preprečili potrditev nove volilne zakonodaje, ki po njihovih trditvah prinaša omejitve volilne pravice.

Katere spremembe bi prinesel sporni zakon?

Predlog zakona med drugim ukinja volišče za 24 ur, prepoveduje nabiralnike za glasovnice in daje večja pooblastila strankarskim aktivistom, ki bi lahko nagovarjali volivce med čakanjem na voliščih kot tudi volilne delavce.

Poleg tega prepoveduje glasovanje iz avtomobilov, dodaja nove zahteve za identifikacije, lokalnim volilnim uradnikom pa prepoveduje pošiljanje prijavnic za glasovnice po pošti brez ustrezne zahteve volivcev.

Pritiski tudi na predsednika Bidna

Za odhod v Washington so se demokrati odločili tudi zaradi povečanega pritiska na predsednika ZDA Joeja Bidna in kongres, da glede volilne zakonodaje ukrepajo na zvezni ravni, ki bi republikanskim državam, kot je Teksas, onemogočila omejevanje volilne pravice. Biden bo o tej temi danes govoril v Philadelphii.

Abbott je demokrate obsodil zaradi pobega iz države, predsednik državnega predstavniškega doma Dade Phelan pa je obljubil, da bodo uporabili vsa razpoložljiva sredstva, da si zagotovijo kvorum.

Ko so demokrati podobno pobegnili leta 2003, da bi preprečili strankarsko risanje meja volilnih okrožij po predlogu republikancev, so nadnje poslali državno policijo.

Godljo zakuhal Trump s trditvami o ukradenih volitvah

Republikanske države v ZDA sprejemajo nove volilne zakone na podlagi trditev nekdanjega predsednika Donalda Trumpa, da so mu ukradli lanske predsedniške volitve.

Tako odločnega upora kot v Teksasu demokrati v drugih državah niso izvedli, vendar pa ni jasno, ali bodo uspešni. Abbott lahko neprestano razpisuje izredna zasedanja kongresa, dokler volilni zakon ne bo potrjen.

Demokrati so jezni tudi zaradi primera 62-letnega Hervisa Rogersa iz Houstona, ki so ga aretirali zaradi nezakonite udeležbe na volitvah. Rogers pravi, da ni vedel, da je izgubil volilno pravico po aretaciji in obsodbi zaradi vloma.