Foto: Reuters
Foto: Reuters

Domačini pravijo, da taki prizori vzbujajo podobo tematskega parka, ne pa mesta čaščenja, ki bi ga večina Japoncev pričakovala pod 3776 metrov visoko goro. Ne nazadnje jo častijo kot sveto in je za številne vir ponosa, predvsem zaradi svoje popolnoma simetrične oblike.

Gora Fudži, ki leži med prefekturama Jamanaši in Šizuoka na vzhodu Japonske, je bila vedno priljubljena med lokalnimi in tujimi turisti, a je njihov nedavni porast privedel do izjemnih stopenj onesnaženosti in drugih obremenitev, pravijo oblasti in dodajajo, da bodo morda prisiljeni sprejeti drastične ukrepe, kot je omejitev števila obiskovalcev, tako da bo gora dostopna le še z (za zdaj nezgrajenim) tramvajskim sistemom.

"Fudži se spopada s pravo krizo," je Masatake Izumi, uradnik okrožja Jamanaši, povedal novinarjem med tiskovno konferenco za tuje medije, zadnji konec tedna pred zaprtjem poti do gore za to leto, poroča Reuters.

"Neobvladljivo je in bojimo se, da bo gora Fudži kmalu postala tako neprivlačna, da se nihče ne bo hotel povzpeti nanjo," je dejal. Gora je bila pred desetimi leti uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine, kar je le še povečalo njeno priljubljenost. Imenovanje pa je za sabo prineslo tudi pogoje, zaradi katerih mora Japonska zmanjšati prenatrpanost, okoljsko škodo obiskovalcev, popraviti pa mora tudi bližnja parkirišča in nastanitvene objekte.

Težave s slabo opremljenimi planinci

Kljub pogojem pa se je prezasedenost poslabšala. Peti in največji zadnji bazni tabor pred goro Subaru je imel to poletje okoli štiri milijone obiskovalcev, kar je 50 odstotkov več kot pred desetletjem. Kljub prizadevanjem osebja, podjetij in prostovoljcev, da očistijo za turisti, so družbena omrežja polna objav o umazanih kopalnicah in gomilah smeti ob plezalni poti.

Zato ni čudno, da Japonce skrbi, da bi lahko Mednarodni svet za spomenike in spomeniška območja (ICOMOS), ki svetuje Odboru za svetovno dediščino, vsak dan potrkal in zahteval spremembe.

"Bullet climbing," pri katerem se plezalci poskušajo povzpeti na najvišji japonski vrh pred sončnim vzhodom in se spustiti še isti dan, je prav tako vedno večji glavobol, pravijo oblasti.
Po podatkih policije prefekture Šizuoka je bilo letos skupno 61 prošenj za reševanje, kar je 50 odstotkov več kot lani, pri čemer je bila četrtina reševanih tujih turistov. Uradnik je dejal, da je večina slabo opremljenih, največkrat pa prihaja do podhladitev. Lokalni obiskovalec Jun Šibazaki je dejal, da so omejitve morda neizogibne:"Vsak Japonec bi se vsaj enkrat v življenju želel povzpeti na goro Fuji, a je gneča. Omejen vstop je morda nekaj, s čimer moramo živeti."