Velik del podkasta Petra Frankla z Anžetom Logarjem je bil posvečen geopolitičnim razmeram ter kaj lahko za EU in Slovenijo pričakujemo v prihodnje. Dotaknila sta se tudi obdavčevanja v Sloveniji in kakšne koalicije bi Logar sprejel po državnozborskih volitvah ter kdo bi bili njegovi ministri, če bi na njih zmagal.
Objavljamo prepis nekaj izsekov iz podkasta.
Kaj potrebuje EU ob Trumpu
»Razlika med administracijo Trump 1.0 in Trump 2.0 je velika. V prvi administraciji je republikanska stranka Trumpa jemala kot neki odklon od mainstreama republikanske stranke. Zato je vse ključne funkcije na neki način podelil outsiderjem, svoji družini, svojim znancem in tistim, ki niso imeli zaslombe v sicer zelo močni republikanski stranki. Pred zadnjimi volitvami pa so republikanci ugotovili, da s Trumpom in če se postavijo zanj, dobijo vse, kar so si od nekdaj želeli, pa morda še za odtenek več. Zato so stopili skupaj z njim in mu hkrati tudi nekako oblikovali ekipo. Vsi njegovi ključni kadri prihajajo iz močnih vej republikanske stranke in to je zdaj administracija, ki dejansko spreminja multilateralni globalni red.«
»Zdaj smo v nekem obdobju popolne volatilnosti, nepredvidljivosti, kjer je bistvo, da se preostali akterji, pri čemer mislim predvsem na EU, nekako obrne nazaj sama vase. Morda bi bilo pametno, da se neha odzivati vsak dan, na vsako izrečeno besedo, ampak da ta čas porabi predvsem za izgradnjo neke robustne infrastrukture oziroma arhitekture svojega delovanja. Ker arhitektura in pravne podlage delovanja EU so neprilagojene za tako vihrav čas.«
Tudi vlada priznava preveliko davčno obremenitev plač
»Celo vlada priznava, da je obremenitev dela nadpovprečna. V tistem programskem dokumentu, s katerim je želela predstaviti osnove za davek na premoženje, torej na nepremičnine, je v zaključnem delu jasno poudarila, da smo med državami OECD najbolj obremenjeni na področju dela in da je treba nujno zmanjšati to davčno obremenitev, ampak to je potem vodilo v sklep, da moramo obdavčiti nepremičnine.«
Logarjev pogled na obdavčitev nepremičnin je sicer naslednji: »Nepremičnine morajo biti obdavčene. Razlika je, kaj želimo z nepremičninskim davkom doseči. Recimo, vlada je ta nepremičninski davek povezala tudi z vprašanjem fonda stanovanj oziroma najemnin, ki se obdavčujejo v tem sistemu, in s svojim predlogom povzroča celo to, da bi bile najemnine potem še višje, ker bi si s tem tisti, ki ima stanovanje in ga oddaja, znižal svojo davčno osnovo za davek od nepremičnine. Popolnoma zgrešena logika.
Obdavčitev nepremičnin je lahko zelo dober sistem za zniževanje najemnin stanovanjskega fonda. V Sloveniji imamo približno 100 tisoč nezasedenih stanovanj. Če bi davek na nepremičnine oblikovali tako, da bi najprej znižali obdavčitev oddaje nepremičnin in naredili direktorij oziroma fond teh nepremičnin, ki se oddaja, zato da bi imela država potem pregled in nadzor nad tem. Hkrati bi ustanovili še del javnega stanovanjskega sklada kot agencijo za oddajo nepremičnin, prek katere bi lahko oddajali nepremičnine po skoraj tržni ceni in zagotovili vse, da lahko daš svojo nepremičnino v ta fond v upravljanje in jo dobiš nazaj vrnjeno, ko želiš, v izvornem stanju.
S tem zagotoviš najemodajalcu varstvo in da nima nič s tistimi, ki najemajo njegovo nepremičnino, kar je danes glavna težava, zaradi katere lastniki ne oddajajo. Tako bi dobil od 80 do 85 odstotkov tržne najemnine, brez kakršnegakoli rizika. Za tistega, ki da svoje stanovanje v ta sistem, je davek na nepremičnine pokrit že z davkom od najemnine. Tisti, ki ne da, pa plača pač nekaj višji davek. S tem aktiviraš precejšen del fonda nezasedenih stanovanj v ta del. Seveda ta obdavčitev ne sme biti ekstenzivna in se ne sme zajedati v osnovne ekonomske pravice lastnika stanovanja.«
V čem se Logar razlikuje od Janše
»Menim, da je več ljudi na ta način predstavilo njegovo delo in verjetno je to bil tudi razlog za to, kar je bilo potem vidno v obliki volilnega rezultata po izteku mandata ali pa tudi predčasnega konca kakšnega mandata,« Logar komentira delovanje predsednika stranke SDS in nekdanjega strankarskega kolega Janeza Janšo ob Franklovem opisu Janše, da je zelo prijazen v osebnih stikih, potem pa na lepem postane drugačen, pa tudi, da marsikaj dobrega naredi za gospodarstvo, potem pa z eno potezo skoraj vse podre.
»Vsak politik sam kuje svojo srečo in svoj način dela. Moj način dela je drugačen. Vedno stavim na neki dialog na dolgi rok. Predvsem zato, ker menim, da lahko vsak prispeva in da se je treba zavedati, da je to povezan sistem, kjer morda neka akcija povzroči nezaželeno reakcijo, ki na koncu koncev pripelje do tega, da cilji niso uresničeni. V svoji karieri sem vedno počel tako, da sem stvari pripeljal do konca.«
Na vprašanje, ali se kaj razjezi, če mu kdo pravi, da je Janšev klon ali satelit, Logar odgovarja: »Menim, da so te ocene tako ali tako škodoželjne s strani tistega, ki nekako ne priznava ali pa ne želi politične konkurence. Danes smo sploh v nekem sistemu, v katerem si v bistvu drzen, če si zmeren. Ker sta se oblikovala dva močna tabora na levi in na desni, ki jemljeta pod okrilje vse ostrejšo politiko, in če nekdo želi z dialogom ali z neko zmernostjo povezati najboljše, kar imamo v tej državi, imaš v bistvu nasprotnika na eni in na drugi stran. Tako si v navzkrižnem ognju in imaš zato tako na eni kot na drugi strani takšne, ki ti lepijo opazke. In na splošno je zelo enostavno, če na vsakega, ki se pojavi, ki ruši ta status quo, ki lahko traja še 10 let, daš te 'post-it' listke, na katere napišeš prevarant, satelit, neodločnež, klon … Karkoli, zato, da ti v bistvu ni treba argumentirati in da tvoja volilna baza, na eni ali na drugi strani, ki je že tako zgnetena, sprogramirana, da samo prebere s teh listkov in ve, zakaj ne sme voliti za to novo alternativo.«