REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska: ZDA največja grožnja svetovni kibernetski varnosti

Kitajska: ZDA največja grožnja svetovni kibernetski varnostiPeking opozarja, da Washington pod pretvezo zaščite nacionalne varnosti namenoma po vsem svetu zlorablja tehnologijo za vohunjenje. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kljub temu, da je administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna napovedala omejitve vladne uporabe vohunske programske opreme, je Kitajska obtožila Washington, da želi ohraniti »hegemonijo v kibernetskem prostoru« pod lažno pretvezo zaščite »nacionalne varnosti«.

Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning je v petek dejala, da nedavni ukaz Bele hiše o omejitvi nekaterih nadzornih tehnologij ne bo spremenil dejstva, da so ZDA »največja grožnja svetovni kibernetski varnosti«.

Ameriške agencije so prisluškovale tujim državam, svetovnim voditeljem in podjetjem »pod pretvezo zaščite nacionalne varnosti in zaščite človekovih pravic brez kakršnih koli dokazov«, je spomnila Ningova.

»Ameriška vlada v poskusu ohranitve svoje hegemonije v kibernetskem prostoru zavestno zlorablja tehnologijo za kibernetski nadzor in krajo skrivnosti,« je dodala.

Pozvala je ZDA, naj »ustavijo svoje globalne hekerske operacije.«

Medtem ko Bidnova nova poteza predpisuje prepoved »komercialne vohunske programske opreme, ki predstavlja tveganje za nacionalno varnost ali jo zlorabljajo tuji akterji,« je hkrati taista poteza ameriškega predsednika v nasprotju s prejšnjimi odločitvami njegove administracije o sklenitvi pogodbe z razvpitim izraelskim podjetjem za kibernetski nadzor NSO Group.

New York Times je namreč ta teden razkril, da je ameriška vlada leta 2021 podpisala »tajno pogodbo« z omenjenim izraelskim ponudnikom kibernetskega nadzora prek navideznega podjetja, ki uradnikom ZDA omogoča uporabo geolokacijskega orodja Landmark skupine NSO Group za skrivno sledenje »tisočim« uporabnikom telefonskih storitev v Mehiki.

Spletna stran izraelskega podjetja za kibernetski nadzor NSO Group. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Sporazum prav tako »dovoljuje, da se 'Landmark' uporablja za sledenje mobilnim telefonom tudi v Združenih državah,« čeprav NYT poudarja, da še ni dokazov, da je bil sporni program že uporabljen v ta namen.

Kljub izvršnemu ukazu Bele hiše, ki poziva zvezne agencije, naj prenehajo uporabljati orodja, ki so jih vlade v tujini »zlorabile«, dogovor Bidnove administracije s skupino NSO Group ostaja še naprej aktiven, opozarja New York Times.

Izraelsko podjetje je bilo pred tem na udaru kritik zaradi domnevnega sodelovanja z več kot ducat tujimi državami, vključno s Savdsko Arabijo, Združenimi arabskimi emirati in Mehiko pri kibernetskih napadih na lokalne odvetnike, novinarje in aktiviste za človekove pravice z uporabo svojega močnega vohunskega programa Pegasus.

Druga medijska poročila medtem ugotavljajo, da je FBI na skrivaj kupil sporno tehnologijo od izraelskega podjetja in preizkusil načine za vdor v mobilne telefone Američanov, čeprav ostaja nejasno, v kolikšni meri je bil program že uporabljen proti državljanom ZDA...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek