V ZDA objavili zadnji sveženj z atentatom na Kennedyja povezanih dokumentov
V ZDA so v torek v skladu z izvršnim ukazom predsednika Donalda Trumpa objavili zadnji sveženj dokumentov, povezanih z atentatom na takratnega predsednika Johna F. Kennedyja leta 1963. Primer več kot 60 let po njegovih smrti še vedno služi kot podlaga za teorije zarote.
V ZDA so v torek objavili zadnji sveženj dokumentov, povezanih z
atentatom na takratnega predsednika Johna F. Kennedyja leta
1963. Foto: Profimedia
WASHINGTON
> Objavo še zadnjih dokumentov, ki so bili pred tem označeni kot zaupni, je v torek zvečer naznanila agencija nacionalnih arhivov.
Ta je v zadnjih desetletjih objavila milijone strani dokumentov, povezanih z atentatom na Kennedyja. Na tisoče zapisov pa je ob sklicevanju na varnostne pomisleke zadržala na prošnjo obveščevalne agencije Cia in zvezne policije FBI.
Ukrep sledi podpisu izvršnega ukaza, s katerim je Donald Trump januarja odredil umik oznake zaupno z vseh doslej neobjavljenih dokumentov. Ti poleg atentata na Kennedyja zadevajo tudi atentat na njegovega brata Roberta Kennedyja in borca za državljanske pravice Martina Luthra Kinga mlajšega.
Donald Trump je z izvršnim ukazom odredil umik oznake zaupno z vseh doslej neobjavljenih dokumentov. Foto: Profimedia
Komisija, ki je preiskovala atentat na karizmatičnega 46-letnega predsednika, je ugotovila, da ga je zagrešil nekdanji ostrostrelec marincev Lee Harvey Oswald, ki naj bi deloval sam. A uradni zaključek ni zajezil ugibanj, da je bila v ozadju napada skrivnostna spletka. Počasno objavljanje s tem povezanih vladnih gradiv je le še prispevalo k različnim teorijam zarote.
Strokovnjaki še pregledujejo novo objavljene dokumente, a ne pričakujejo, da bi lahko vsebovali prelomna razkritja, ki bi pomirila ugibanja. Doslej objavljena gradiva v veliki meri zadevajo obveščevalne podatke, vključno z več deset poročili agentov FBI o preiskavah različnih sledi, ki pa niso pripeljale nikamor.
Dokumenti bi morali biti glede na zakon iz leta 1992 v celoti objavljeni že do leta 2017. Trump je že v svojem prvem mandatu ukazal objavo večine dotlej zaupnih dokumentov, ne pa vseh, ker je temu nasprotovala obveščevalna skupnost ZDA. Med lanskoletno kampanjo je obljubil, da bo v primeru zmage na volitvah objavil vse.