Kmetijska ministrica Mateja Čalušić je dopoldanske očitke osmih kmetijskih organizacij, ki nasprotujejo predlaganim spremembam zakonodaje, zavrnila kot neutemeljene. Po njenih besedah so delovne skupine, ki obravnavajo zakonodajni paket, s svojim delom večinoma že končale, »ministrstvo pa je v največji možni meri uskladilo pričakovanja in potrebe vseh deležnikov«, poroča STA.
Jutri delo konča zadnja delovna skupina
Ministrica je poudarila, da osnutkov zakonov na ministrstvu niso pripravljali v tajnosti, namero organizacij po izstopu iz delovnih skupin pa razume kot izsiljevanje, saj se je ministrstvo »v veliki večini uskladilo z 21 različnimi deležniki in nevladnimi organizacijami«. Šest od sedmih delovnih skupin, ki so bile ustanovljene za usklajevanje sedmih zakonov, je svoje delo že končalo. Sedma delovna skupina, ki obravnava novelo zakona o kmetijstvu, ga konča jutri.
Javna obravnava sedmih zakonov se je začela 27. januarja, izhodišča pa je kmetijsko ministrstvo že prej kmetijskim organizacijam predstavilo že prej, med lanskim novembrom in letošnjim januarjem, predstavilo kmetijskim organizacijam. Nekatere predloge kmetijskih organizacij je ministrstvo že takrat upoštevalo. Od 12. do 21. februarja je ministrstvo zakonske spremembe predstavljalo po območnih enotah Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS).
Kje je ministrstvo popustilo
Ministrstvo je javno obravnavo sedmih zakonov na željo kmetijskih organizacij podaljšalo. V povprečju traja med 30 in 60 dni, za nekatere zakone so jo podaljšali na maksimalnih 75 dni. Na pobudo kmetijskih organizacij je ministrstvo umaknilo tudi predlog, da bi sklad državnih kmetijskih zemljišč imel predkupno pravico pri prodaji kmetijskih zemljišč, večjih od dveh hektarjev. Ministrstvo je na pobudo KGZS umaknilo tudi predlog o reorganizaciji službe kmetijskega svetovanja, ki še naprej deluje v okviru zbornice, a bodo optimalno rešitev poiskali v okviru širše delovne skupine.
Ministrstvo v zakonodajnem paketu spreminja 20 odstotkov vsebine in to ni reforma slovenskega kmetijstva, ampak postavitev temeljev, na katerih se bodo gradile rešitve za izzive 21. stoletja, še sporoča ministrica.