Novice

EU z novimi carinami na gnojila in pridelke iz Rusije in Belorusije

Carine bi lahko uvedli poleti, prihodnja tri leta se bodo carine na gnojila postopno zviševale; če bi se gnojila opazno podražila, bo Bruselj pomagal evropskim kmetom
Novice
AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
Cene kmetijskih zemljišč in gozdov
Novice Petra Šubic Njive so se podražile za osem, gozdovi pa za tri odstotke

Največjo kmetijsko in gozdno parcelo so lani prodali na Gorenjskem; pet hektarjev njiv je stalo 380 tisoč evrov, 246 hektarjev gozda pa 1,2 milijona.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
POZEBA
Novice Petra Šubic Sadjarji krvavo potrebujejo subvencije za oroševalne sisteme

Kako je jutranja pozeba prizadela sadno drevje, še ne vedo in opozarjajo, da je oroševanje urejeno le na petih odstotkih površin intenzivnih sadovnjakov.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
PRED POZEBO
Novice Uredništvo Agrobiznisa Kako lahko sadovnjak zaščitimo proti pozebi

Oroševalni sistemi so redki, vendar lahko tudi s tehnološkimi ukrepi povečate odpornost sadnih rastlin na nizke temperature; v pomoč vam bo tudi priročnik iz EIP-projekta Pozeba.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
naložbe
Novice Petra Šubic Nov razpis: sedem milijonov evrov za naložbe gorskih kmetij

Od 22. aprila do 11. junija do 14. ure lahko gorske kmetije oddajo svojo vlogo na razpis, kjer jim ponujajo od 30- do 75-odstotno financiranje naložb.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
intervju
Novice Petra Šubic Andrej Lasič, NLB: Kmetovalcem želimo odobriti 40 milijonov evrov posojil na leto

V Srbiji so že najmočnejša banka pri financiranju kmetijstva, kjer imajo 30-odstotni tržni delež, enakega želijo pri poslovanju s kmetovalci doseči tudi v Sloveniji.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
TRAJNOST
Novice Uredništvo Agrobiznisa Med desetimi junaki trajnosti v Evropi tudi Pribinovina s socialno kmetijo Korenika iz Šalovcev

Pribinovina upravlja ekosocialno kmetijo Korenika v Šalovcih, ki združuje ekološko pridelavo, ohranjanje podeželja in zaposlovanje ranljivih skupin.

Avtor
avtor
17.03.2025 16:26
Dopolnjeno: 17.03.2025 18:00
Čas branja: 3 min
EU z novimi carinami na gnojila in pridelke iz Rusije in Belorusije
Evropska komisija revidira svojo direktivo o nitratih, da bi omogočila večjo uporabo živinskega gnoja. Foto: Simon Koležnik

Evropska unija bo tudi v prihodnje podpirala Ukrajino in krepila pritiske na Rusijo. Med drugim tudi z uvedbo dodatnih carin na uvoz nekaterih dušikovih gnojil in kmetijskih pridelkov iz Rusije in Belorusije. Kdaj bi lahko dobili te carine? Katere države EU kupijo največ ruskih gnojil, kako Rusija širi trgovino z umetnimi gnojili?

Rusija bo težje financirala vojno proti Ukrajini …

Uredbo o dodatnih carinah je januarja predlagala evropska komisija, da bi carine zmanjšale ruske prihodke od izvoza in bi Rusija težje financirala vojno proti Ukrajini. Prejšnji teden so članice EU soglašale z novimi carinami, svet EU in evropski parlament pa se bosta o uredbi še pogajala. Uredba vključuje tudi ukrepe za pomoč evropskim kmetom, če bi se cene gnojil znatno zvišale. Carine na gnojila se bodo prihodnja tri leta postopno zviševale, poudarja svet EU.

Nove carine na (belo)ruske pridelke in gnojila bi lahko dobili že poleti, predvideva Euractiv. Ko bo nova uredba potrjena, bo s carinami pokrit celoten uvoz kmetijskih pridelkov iz Rusije, poroča STA. Kmetijski pridelki, na katere se nanašajo nove carine, so leta 2023 pomenili 15 odstotkov vsega kmetijskega uvoza iz Rusije in so bili vredni okoli 380 milijonov evrov. Uvoz (belo)ruskih dušikovih gnojil, na katera se nanašajo nove carine, v EU je bil leta 2023 vreden skoraj 1,3 milijarde evrov in je pomenil več kot četrtino celotnega uvoza gnojil v EU.

… EU pa sama izdelala več gnojil

Evropska komisija pričakuje, da se bo EU bolj naslonila na dobavitelje gnojil iz tretjih držav. Z dodatnimi carinami želijo zmanjšati odvisnost od Rusije in Belorusije, spodbuditi industrijo gnojil v EU in Rusiji preprečiti komercialne koristi od izvoza v unijo.

Ruska trgovina z gnojili cveti

Kako agresivno Rusija širi trgovino z gnojili, ki je lani Kremlju prinesla približno 550 milijonov evrov davčnih prihodkov, so analizirali pri Reutersu. Količinski izvoz ruskih gnojil v EU se je samo lani povečal za več kot tretjino in je bil vreden več kot 2,2 milijarde evrov. V EU je največji kupec ruskih gnojil Poljska, ki je lani nakup več kot podvojila. Če pogledamo še deset drugih držav EU, so lani uvoz ruskih gnojil povečale tudi Belgija (30 odstotkov več kot leta 2023), Litva (za 214 odstotkov), Španija (za 77 odstotkov), Romunija (za 98 odstotkov), Italija (za 74 odstotkov), Slovenija (za 58 odstotkov). Francija in Nemčija sta lani kupili 23 odstotkov manj ruskih gnojil kot leto prej, 15 odstotkov manj ruskih gnojil je kupila Bolgarija, Nizozemska pa podobno količino.

Rusija je vojno v Ukrajini, ki je zatresla svetovne energetske trge, izkoristila za to, da je postala ena glavnih dobaviteljic gnojil. Zemeljski plin, ki je glavna surovina za proizvodnjo gnojil, se je na začetku vojne tako podražil, da se je zmanjšala proizvodnja gnojil v EU. V nekem trenutku je bilo okoli 70 odstotkov tovarn za proizvodnjo amonijaka v Evropi zaprtih ali v mirovanju. Ruski proizvajalci so to izrabili in razširili prodajo na najbolj ranljive trge. Rusija proda več gnojil v Evropo, Latinsko Ameriko in Južno Azijo. Brazilija je največji globalni kupec, saj kupi četrtino vseh ruskih gnojil. Kakršnekoli motnje v izvozu ruskih gnojil, ki bi nastale zaradi sankcij ali sprememb na trgu, bi lahko vplivale tudi na svetovne cene hrane, opozarja Reuters.

Rusija izvozi 64 odstotkov gnojil

Ruska industrija gnojil je odvisna od izvoza, saj 64 odstotkov gnojil proda na tuje trge. Vodilni ruski proizvajalci se širijo – Uralchem gradi nove tovarne v ruski regiji Perm, Eurochem je pred kratkim odprl veliko tovarno gnojil v Braziliji.

Medtem pa se evropska industrija gnojil še naprej spopada s težavami – z višjimi stroški dela, strožjimi okoljskimi predpisi in šibkejšo politično podporo. Združenje evropskih proizvajalcev gnojil Europe Fertilizers je evropsko komisijo pozvalo, naj jim zagotovi konkurenčne pogoje in takoj uvede 30-odstotne carine na uvoz gnojil, ki bi jih vsakega pol leta zvišali. Evropska komisija želi vpeljati sistemske spremembe, zato revidira svojo direktivo o nitratih, da bi omogočila večjo uporabo živinskega gnoja.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
Cene kmetijskih zemljišč in gozdov
Novice Petra Šubic Njive so se podražile za osem, gozdovi pa za tri odstotke

Največjo kmetijsko in gozdno parcelo so lani prodali na Gorenjskem; pet hektarjev njiv je stalo 380 tisoč evrov, 246 hektarjev gozda pa 1,2 milijona.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Agrobiznis
Agro Podjetnik Petra Šubic Vsak mesec razgrabijo 200 kilogramov gob iz Pohorske gobarne 1

Več chefov je iz njihovega kraljevega ostrigarja skomponiralo samostojno jed za teden restavracij, ki je trajal do konca marca in v ospredje postavlja jedi iz slovenskih sestavin.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Agrobiznis
KRATKE VERIGE
Agro Podjetnik Petra Šubic Tako spletna trgovina Mami Hobotnica širi svoje lovke

Povečali bodo ponudbo ekološko pridelane zelenjave, za lažjo dostavo po vsej Sloveniji pa bi se radi v prihodnje iz Bele krajine preselili v osrednjo Slovenijo.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
Bodoča kmetica
Novice Petra Šubic Pomagajmo mladi kozjerejki najti kmetijo za najem 7

Maja Holer na podeželju išče manjšo kmetijo z leseno hišo, zidano štalo in nekaj zemlje, primerne za rejo živali in pridelavo divjih zelišč za čaje.

AGROBIZ
Novice
Agrobiznis
12. agrobiznis konferenca
Novice Petra Šubic Kako bo kmetijstvo postalo bolj privlačno za mlade

O tem bomo 17. aprila govorili s kmetijsko ministrico Matejo Čalušić in Zvezo slovenske podeželske mladine na 12. Agrobiznis konferenci, na katero vas vabimo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Agrobiznis
Agro HI-tech Petra Šubic Setev z dronom je 35 odstotkov cenejša od klasične

To so pri setvi naknadnih posevkov in podsevkov v glavno kulturo ugotovili pri EIP-projektu Setev z dronom, ki ga je vodil Geodetski zavod Celje.

AGROBIZ
Trajnost
Agrobiznis
12. Agrobiznis konferenca
Trajnost Uredništvo Agrobiznisa Kako črna soja navdušuje sestri Petro in Janjo Metličar

Svojo zgodbo, kako gradita kratko verigo od pridelave do izdelkov iz črne soje, bosta povedali v četrtek, 17. aprila, na 12. Agrobiznis konferenci, na katero vabimo tudi vas.