Izpostavljeno
Najbolj brano
Dolenjska
sobota, 1. junij 2024
08:00 9. Trdinov literarni pohod: po sledeh slovenskega etnografa, pisatelja in zgodovinarja Janeza Trdine, zbor v Parku rastoče knjige Novo mesto
08:00 Inline hokej turnir, hokejska dvorana Dolenjske Toplice
08:00 - 17:00 Tekmovanje konj v dresurnem jahanju, Hipodrom Bajnof Sevno
08:45 Skupinsko kolesarjenje po kočevskih gozdovih, zbor pri Domu Frata
10:00 - 17:00 Dan odprtih vrat, Vojašnica Franca Uršiča Novo mesto
VečBela krajina
sobota, 1. junij 2024
19:00 Premiera filma 100 DCB Indust Bag, KD Metlika
21:30 6. Nočni tek, zbor pred mestno hišo Metlika
nedelja, 2. junij 2024
09:00 29. razstava ovc in koz ter revija ovčarskih psov, Črnomaljska cesta 3 Semič
ponedeljek, 3. junij 2024
07:00 - 13:00 Krvodajalska akcija, telovadnica vrtca Metlika
19:00 Nastop Madžarskega državnega folklornega ansambla, KC Semič
VečPosavje
sobota, 1. junij 2024
09:00 Pohod po Učni poti Savus, zbor pri TRC Savus Radeče
09:00 Pohod na Vodenice, zbor na parkirišču Galerije Božidar Jakac Kostanjevica na Krki
10:00 9. mednarodni Plavalčkov miting v plavanju za invalide, bazen Brestanica
11:00 Proslava v spomin na komandanta Kambiča in soborce, pri spomeniku NOB Velike Vodenice
18:00 Ljudske pevke Žejno: Naših 20 let, KD Čatež ob Savi
Več27.5.2024 | 09:00
RAZVOJ VIZUALNE PISMENOSTI IN IZKUŠNJA UMETNOSTI V ŽIVO / nacionalni strokovni posvet
Vizualno pismenost definiramo kot sposobnost branja in interpretiranja vizualnih podob; gre za primarno pismenost in del osnovne kompetence 21. stoletja. Dnevno nas obkrožajo informacije, ki temeljijo v vizualnemu jeziku, vključujejo vizualno simboliko in uporabljajo komunikacijske načine, ki zahtevajo specifično razbiranje vsebin – vizualno mišljenje.
Nacionalni posvet na temo razvoja vizualne pismenosti v razmerju med kulturnimi ustanovami in vzgojno-izobraževalnimi zavodi bo potekal po zaključku medresorskega projekta Tedna umetnosti v vrtcih in šolah, katerega častni pokrovitelj je Slovenska nacionalna komisija za UNESCO.
PROGRAM
9.00–9.30 / Zbor udeležencev, akreditacija in prevzem darilne vrečke
1. DEL
9.30–9.45 / Pozdravni nagovori
Zbiranje vprašanj preko aplikacije
9.45–10.30 / Predavanje: Ciril Horjak: Kaj je vizualna pismenost?
10.30–11.15 / Predavanje: Katarina Dajčman / Dolenjski muzej Novo mesto: Krepitev vizualne pismenosti skozi obisk žive umetnosti
11.30–12.45 /
Predstavitev primerov dobrih praks: 1. steza (vrtec in razredi OŠ do 5. razreda)
• Laura Fabjan / Dolenjski muzej: Krepitev vizualne pismenosti skozi ustvarjalne delavnice / Dolenjski muzej v sodelovanju z vrtci in nižjimi razredi OŠ
• Meta Potočnik / Vrtec Pedenjped: Vrtec na obisku v kulturni ustanovi
• Matjaž Geder, Hedviga Kovač, Miran Flegar / OŠ II Murska Sobota in OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova: Razvoj vizualne pismenosti mladih skozi aktivnosti v galerijskem prostoru (Galerija Božidar Jakac, Kostanjevica na Krki in 4. CestArt Festival Gornja Radgona)
• Klavdija Kotar / JSKD OE Novo mesto: Krepitev vizualne pismenosti skozi izobraževanje mentorjev
Predstavitev primerov dobrih praks: 2. steza (6.–9. razred OŠ in srednje šole)
• Klavdija Kotar / JSKD OE Novo mesto: Krepitev vizualne pismenosti skozi izobraževanje mentorjev
• Uroš Strugar / OŠ Grm: Likovne kolonije / Vizualna pismenost raste skozi ustvarjanje
• Tamara Rifelj / Ekonomska šola Novo mesto: Krepitev vizualne pismenosti in video delavnice
• ddr. Lorena Mihelač: Med barvo in zvokom / Vizualna pismenost in sinestezija ali kako pretvoriti sliko v skladbo
• Sabina Mattersdorfer / OŠ Jožeta Moškriča: Razvoj vizualne pismenosti mladih s fotografijo in animiranim filmom
• Katja Štesl / Stripburger: Živel strip! Živela Animacija!
12.45–13.45 / Odmor za kosilo
Zaključek zbiranja vprašanj
13.45–14.30 /
Okrogla miza: Krepitev vizualne pismenosti skozi obisk vizualne pismenosti in odgovori na zbrana vprašanja
moderatorka: Nina Ostan / Vlasta Henigsman, Lili Šturm, Primož Krašna
2. DEL
14.30–17.30 /
Sklop demonstrativnih delavnic in obisk razstavnih prostorov v Novem mestu:
• Likovna delavnica (JSKD OE Novo mesto)
• Voden sprehod po novem mestu / vizure in vizualne točke (dr. Tomaž Slak, u.d.i.a.)
• Delavnica stripa (Matej Kocjan)
• Igriva arhitektura za odrasle (Natalija Zanoški, mag. arh.)
• Ogled razstav: Galerija Dolenjskega muzeja, Jakčev dom, Galerija Ulti, Galerija Kocka
Iniciator in organizator posveta: Zavod Novo mesto / Galerija Kocka
Soorganizatorji in partnerji: Ministrstvo za kulturo RS, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje RS, Zavod RS za šolstvo, JSKD OE Novo mesto, Dolenjski muzej Novo mesto, Vrtec Pedenjped Novo mesto
Ocene komentarjev