Mislite, da so tisti časi, ko smo kavo dobili za 1 evro že zdavnaj minili? Motite se, tukaj jo je mogoče dobiti za to ceno in hkrati uživati v čudovitem razgledu!

25. 3. 2025, 08:00 | Uredništvo
Deli
Skodelica kave (foto: Profimedia)
Skodelica kave
Profimedia

Cene kave so pri nas - in tudi marsikje drugod - že zdavnaj šle v nebo, a obstajajo kotički, kjer jo je mogoče spiti po "človeški" ceni.

Pred začetkom poletne turistične sezone se številni odločajo, kam bi se odpravili - a pri tem so pozorni na cene storitev, ki niso vključene v bivanje v hotelih ali apartmajih.  Sosednja Italija je s svojimi znamenitostmi priljubljena destinacija Slovencev, ki s(m)o navdušeni nad tamkajšnjo kulinarično ponudbo, kulturnimi in naravnimi znamenitostmi, pa tudi nad temperamentom in živahnostjo naših sosedov.

No, inflacija ni zaobšla niti to državo, kar se pozna na jedilnih listih tamkajšnjih obmorskih mest (in seveda tudi v trgovinah), a vseeno je še mogoče najti kotičke, ki so očarljivi, prijazni in kjer je mogoče spiti kavico za res malo denarja. Novica o tem je nedavno zaokrožila po družbenih omrežjih, številni uporabniki pa so bili navdušeni. Nek možakar je namreč poslal forografijo računa in razkril, koliko je plačal za skodelico kave.

Kava od 1 evra dalje

Hrvat, ki sicer živi in dela v Italiji, se sprašuje, zakaj so cene kave v njegovi domovini tako visoke. Kot je navedel, v italijanskih turističnih krajih - kot je na primer Gaeta, kjer zdaj živi, kava stane od 1 do 1,2 evra, medtem ko je v Zagrebu cena enake ali slabše kave dvakrat višja, v obmorskih krajih pa je cena še precej višja. Lahko samo dodamo, da v Ljubljani ni nič kaj boljše kot v Zagrebu, saj je v središču mesta za ta priljubljen napitek treba odšteti kar čeden znesek.

Močno bo zapihalo, zaradi burje prižgali oranžno opozorilo. Kdaj se bo umirilo?

"Vsako jutro, skoraj ritualno, pred službo spijem dve kavi in pojem en kornet za 3,20 evra. In to ob italijanski obali. Tukaj so ljudje uspeli bojkotirati drago kavo, dokler cena ni padla. In vi na Hrvaškem? Niti en dan niste zdržali," je ogorčeno zaključil. Ob objavi je priložil račun in fotografije iz Gaete, italijanskega turističnega mesteca, kjer so cene nižje kot na Hrvaškem.

"V Italiji živim že 35 let - od tega 22 let v Rimu, zdaj pa v turistični Gaeti. Zakaj mi tukaj v Italiji za kavo plačujemo le 1 ali 1,2 evra (kar je recimo cena za kos peciva), medtem ko je ista skodelica - pogosto slabše kakovosti - v Zagrebu dražja? (da o kavah na jadranski obali po 5 evrov sploh ne govorim). Tudi Italijani zaslužijo na vsaki kavici, lepo živijo celo leto in ne divjajo s cenami. Medtem pa naši, na Hrvaškem, vztrajajo pri astronomsko visokih cenah. Prejšnji teden sem bil v kavarni Doma za upokojence na Draškovićevi, kjer živi moja prijateljica, igralka - kava DVA EVRA!!! Sramota!," se je pridušal Hrvat. Fotografija računa, ki so ga objavili na Facebook profilu Halo, inšpektor, je dovolj zgovorna in jasno potrjuje njegove besede.

"Potem pa se čudimo, da nas Italijani vse manj obiskujejo. Kako pa naj bi nas, če je Hrvaška postala nenormalno draga celo za premožnejše Italijane. To ni dobro," je še sporočil Hrvat. Hja, ni druge, kot da se strinjamo z njim in dobro razmislimo o tem, kam se bomo letos odpravili na počitnice - da nas na koncu te res ne bi stale preveč.

Kupci so jezni, v priljubljeni trgovski verigi je cena izdelka, brez katerega si številni ne predstavljajo dneva, skokovito narasla

Novo na Metroplay: Gašper Rifelj o družini, delu radijskega in televizijskega voditelja ter poti, ki mu je namenjena