Tadej Pogačar je v skladu s pričakovanji poskrbel za selekcijo na zadnjih vzponih na La Cipresso in Poggio. Sledila sta mu le Mathieu van der Poel in Filippo Ganna. Trojica je za zmago obračunala na ciljni črti v prestolnici italijanske popevke, kjer je bil zanesljivo najboljši Nizozemec. "Dobiti Sanremo je vedno nekaj posebnega, ko pa premagaš dva tako odlična kolesarja, je še toliko bolj posebno. Sploh ne vem, kaj reči. Presrečen sem," je v cilju van der Poel iskal prave besede.
"Vedeli smo, kako močan je Tadej Pogačar. Začetek je bil grozen zaradi vetra in mraza. V zaključku pa sem se počutil odlično. Tretje leto zapored smo slavili, kar je nekaj edinstvenega," je dodal 30-letni kolesar, ki je La Cipresso, kot pravijo dirki Milano–Sanremo, dobil že pred dvema letoma.
O zmagovalcu je znova odločal sprint, v katerem je van der Poel napadel prvi in nato zasledovalcema ni dovolil, da bi se približala. "Ganna in Pogačar sta želela, da bi bil sprint čim daljši. Pričakovala sta, da bom skušal napasti bližje cilju, a sem ju presenetil. Na srečo sem bil dovolj močan, da sem zdržal," je o taktiki v zadnjih metrih dodal Nizozemec, ki je moral pred tem preživeti številne Pogačarjeve napade, pri čemer je tik pred koncem Poggia poskusil tudi sam.
"Vedel sem, da je Pogačar najmočnejši na klancih. Že na Cipressi je bil zares močan, ampak sva nato dobro sodelovala, ker so bile v igri stopničke. Vedel sem, da bo tudi na Poggiu napadal. Bil sem samozavesten, zato sem tudi sam poskušal."
Pogačar prvič napadel na La Cipressi
Po startu se je pričakovano izoblikovala ubežna skupina osmih kolesarjev, ki so skupaj prišli čez prelaz Turchino, najvišjo točko trase, po katerem je bilo do cilja še dolgih 150 kilometrov. Ubežniki so nato višali svojo prednost, ki je 70 km do ciljne črte znašala dobre štiri minute.
Do predzadnjega klanca preizkušnje na La Cipresso so bili ubežniki ujeti. Pogačar je 25 kilometrov pred ciljem napadel prvič. Najprej je na čelo šel njegov ekipni kolega Jhonatan Narváez, nato pa je volk s Klanca pri Komendi s pospeševanjem takoj razredčil glavnino, sledili so mu lahko le Mathieu van der Poel, Filippo Ganna in Romain Gregoire. Francoz je po nekaj sto metrih popustil. Pogačar, van der Poel in Ganna so tako sami prišli na vrh La Cipresse.
Van der Poel na Poggiu zavohal kri, a odločal je sprint v Sanremu
Na zadnjem vzponu na Poggio je Pogačar kar trikrat poskušal streti tekmeca, a je popustil le Ganna, medtem ko je Nizozemec brez težav odgovarjal na vse njegove poskuse. Tik pred vrhom vzpona je tudi sam poskušal pobegniti, a je Pogačar zdržal, tako da sta družno prišla na vrh.
Na spustu je Ganna uspel stopiti svoj zaostanek na le nekaj sekund in nato tekmeca v zadnjem kilometru tudi ujel, ko sta tako Pogačar kot van der Poel že taktizirala pred ciljnim sprintom. Van der Poel je na Via Romi pospešil prvi, sledil mu je Ganna, v ozadju pa je na svojo priložnost prežal slovenski as.
A Nizozemec je bil tokrat premočan, saj se vrstni red v sprintu ni spremenil. 30-letnik je tako drugič v karieri dobil La Primavero, Pogačar je bil drugič zapored tretji. Zanimivo, da se je van der Poel s slovenskim rivalom sedaj izenačil kot najboljši specialist za klasike trenutne generacije, oba imata po sedem zmag.

To je bilo tretje zaporedno slavje za ekipo Alpecin - Deceuninck, lani je slavil Jasper Philipsen, ki ga tokrat ni bilo v ospredju. Pod stopničkami je sicer končala skupina zasledovalcev s 43 sekundami zaostanka. Sprint za četrto mesto je dobil Avstralec Michael Matthews pred rojakom Kadenom Grovesom.
Od Slovencev sta bila na dirki še Pogačarjev pomočnik Domen Novak in Matej Mohorič, ki ostaja edini Slovenec z zmago na najdaljši dirki sezone. Dobil jo je pred tremi leti, ko je nasprotnike – med njimi sta bila tudi Pogačar in Roglič – strl z vratolomnim spustom s Poggia. Tokrat je bil Mohorič stoti s petimi minutami zaostanka, Novak pa ni končal preizkušnje.

Obračun Nizozemk za zmago na ženski izvedbi
Letos so organizatorji po 20 letih znova priredili tudi žensko različico dirke z začetkom v Genovi, ki je bila dolga 156 kilometrov in se je prav tako kot moška različica zaključila v Sanremu. Nizozemka Lorena Wiebes je v sprintu ugnala rojakinjo Marianne Vos. Tretja je bila Noemi Rüegg. Od Slovenk sta nastopili Urška Žigart in Špela Kern, ki pa se nista vmešali v boj za najvišja mesta. Žigartova je v cilj prišla z dvema minutama in pol zaostanka na 49. mestu, Kernova pa ni dokončala preizkušnje.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.