Slovenija

Zamejili cene vrtcem in osnovnim šolam, izpustili pa srednje in glasbene šole

Kamnik, 21. 03. 2023 19.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Barbara Bašič
Komentarji
4

Vlada je že januarja zamejila cene plina za daljinsko ogrevanje za zaščitene odjemalce, ki se ogrevajo iz sistema daljinskega ogrevanja. Tako je priskočila na pomoč vrtcem, osnovnim šolam, socialnim službam in zdravstvenim domovom, ne pa tudi srednjim in glasbenim šolam, ki so se jim položnice povišale tudi za 3,5-krat. Še decembra smo za ogrevanje plačali slabih sedem tisoč evrov, januarska položnica pa je bila višja za kar 17 tisočakov, je naši novinarki razlagal ravnatelj Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik. Enake težave imajo tudi v Mariboru, na Jesenicah in v Novi Gorici. In kaj jim drugega preostane kot zapiranje radiatorjev?

Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra je le streljaj stran od Zdravstvenega doma Kamnik in vrtca, in vse tri ustanove se ogrevajo na daljinsko ogrevanje pri istem odjemalcu, vendar je po besedah ravnatelja Branislava Rauterja cena na položnici zasrednje šole vrtoglavo visoka. Dodaja, da je sprva mislil, da gre za pomoto. 

"Če pogledamo decembrsko položnico, smo za našo šolo plačali toplotno ogrevanje 6.900 evrov, januarski račun pa je bil skoraj 24.000 evrov. To je več kot 3,5-krat dražje," razlaga Rauter. 

Podoben šok so ob odpiranju položnic doživeli na glasbeni šoli Kamnik. Ravnatelj Rok Spruk pojasnjuje, da je ta znesek, ki se je povečal za več kot 300 odstotkov, enostavno previsok ter da ga glasbena šola ne zmore in ne more plačati. "Decembrska položnica je znašala sprejemljivih 1600 evrov, januarska pa že 5400 evrov. Tega ne bomo zdržali," pojasnjuje Spruk in ob tem dodaja, da njihov zavod tega denarja preprostno nima, ker bi samo, če se ogrevajo do aprila, v štirih mesecih znašal ta znesek preko 22.000 evrov. V tem primeru bi se morali odklopiti in zapreti radiatorje. 

Zaradi visokih položnic so obupani tudi ravnatelji v Novi Gorici, na Jesenicah in v Mariboru. Nerazumljivo jim je, zakaj jih je vlada izpustila iz uredbe o omejitvi cene plina za daljinsko ogrevanje.

Varčevanje pri ogrevanju
Varčevanje pri ogrevanju FOTO: Shutterstock

Razočaranja nad trenutnimi razmerami ne zanika niti ravnateljica III. Gimnazije v Mariboru Marija Lešer: "Ne upam si špekulirati, kako in zakaj smo izpadli, mogoče tudi premalo poznam ozadja, bom pa rekla po kmečki pameti, da je vojna v Ukrajini žal kriva za vse, kar je, pa še za marsikaj, za kar ni."

Ravnatelju glasbene šole Kamnik se zdi zanimivo, da se ureja samo cene za pline, za toplovode pa ne. "Ta toplovod, na katerega se mi ogrevamo, je pa ogrevan na plin, tako da je en tak totalni 'nonsense'," še pravi. 

Denar, ki ga bomo namenili položnicam, bi drugače namenili za obnovo šol, pravijo ravnatelji. Ravnatelj Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra med drugim izpostavlja, da bodo njihove investicije na ta račun ogrožene. Spruk pa apelira na odločevalce, da to zadevo urgentno uredijo, da ne bo prišlo do zaprtja radiatorjev in posledično tudi šole.  

Nenazadnje ravnateljica Lešar izpostavlja, da kadar se neko stvar sprejema, naj bo ta sprejeta za vse udeležene enako oziroma kot pravi, "da se ima nekako v mislih tudi to, kar je tukaj zdaj evidenten primer, da smo nekatere šole priklopljene na neko reč, ki je bistveno dražja kot so recimo druge".  

Po odgovore smo se obrnili tudi na pristojno ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, kjer pa nam jih do konca redakcije niso zagotovili.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User300173
22. 03. 2023 12.50
+1
Tržna ekonomija velja, ko trg normalno deluje. Ko se pojavijo večje anomalije nastopi država in to za določen čas sama ureja. Pod prosti trg se ne podražitev monopolni položaj, saj takrat mrhovinarji zbrzljajo. "Maksimalni profit" ne pomeni izrabo monopola, ampak ustvarjanje dobička pri normalnem delovanju trga. Država se s tem problemom bolj slabo odziva, sklicuje se na svobodo trga. Oderustvo in vojno dobickarstvo ni prosti trg, ampak tudi kaznivo dejanje. V vojnem stanju greš direkt pred zid.
User300173
22. 03. 2023 12.43
+1
Bi bilo težko napisati "zdravstvene in prosvetne ustanove"? Lahko napišejo tudi katere iz šifranta dejavnosti. Bi birokrati vsake toliko morali na njive v svezi zrak in poprijeti za motike, kmetje pa na njihova mesta in vnesti mali zdrave kmečke pameti.
User300173
22. 03. 2023 12.39
+1
Seveda, ko se vojni mrhovinarji spravijo na cene kriznega blaga, lahko rada samo "stala". Pojasnjujejo lahko v nedogled, meni razen da je to vojno mrhovinarstvo, ne bo nič bolj jasno.
jutri_pa_res
22. 03. 2023 08.25
+2
Izraz 'ZAMEJITI' je postal popularen med epidemijo, sicer pa se sedaj uporablja nepravilno – namesto 'OMEJITI'. Po SSKJ se 'zamejiti' uporablja npr. kot postaviti fizično mejo (zamejiti parcelo). V primerih regulacije cen pa bi morali uporabljati 'omejiti'.