dolenjska

Izpolnjen ključen pogoj za vstop v zeleno fazo

26.5.2021 | 12:10 | M. K.

Bomo deležni dodatnega sproščanja ukrepov (foto: arhiv DL)

Bomo deležni dodatnega sproščanja ukrepov (foto: arhiv DL)

Vladni semafor

Vladni semafor

Tudi včeraj smo dočakali novo izboljšanje epidemiološke slike, Slovenija pa se je glede na vladni semafor sproščanja ukrepov znašli v zeleni fazi.

Podatki Sledilnika za covid-19 kažejo, da je bilo včeraj v Sloveniji opravljenih 4237 PCR testov, s katerimi so potrdili 388 novih primerov okužbe s sars-cov-2. Delež pozitivnih testov je bil 9,2-odstoten. Prejšnji teden je bila slika slabša, saj je bil delež pozitivnih testov 12-odstoten, potrjenih pa je bilo 538 novih primerov okužbe. Sedemdnevno povprečje novih primerov okužbe je včeraj znašalo 287, kar pomeni, da se je število spustilo pod mejo 300, ki v skladu z vladnim načrtom sproščanja velja kot ključno merilo za prehod v zeleno fazo. Vlada bo sicer danes znova razpravljala o podaljšanju ali morebitnih spremembah ukrepov za zamejitev epidemije covida-19. Ali bo sledila lastnemu semaforju, bo znano v večernih urah.

Iz podatkov sledilnika je še razvidno, da je v Sloveniji trenutno aktivno okuženih 5033 oseb. Vlada je medtem sporočila podatke o zasedenosti slovenskih bolnišnic. Danes zjutraj je bilo hospitaliziranih 277 covidnih bolnikov (včeraj 295), od tega jih je 85 potrebovalo intenzivno terapijo (včeraj 92). Na žalost je pet bolnikov umrlo.

REGIJA

V Splošni bolnišnici Novo mesto je danes 22 covidnih bolnikov (včeraj 26) - enega so sprejeli in jih pet odpustili.

Včerajšnje nove okužbe po občinah:

Jugovzhodna Slovenija - Črnomelj in Šentjernej 3, Novo mesto, Metlika, Ribnica, Trebnje, Straža, Šmarješke Toplice, Mirna Peč, Šentrupert in Kostel 1

Posavje - Sevnica 8, Krško 7, Brežice 4

Od črne do zelene ...

Vlada je strategijo sproščanja protikoronskih ukrepov sprejela 3. decembra lani, sredi silovitega drugega vala epidemije. Kot ključna kriterija za odpravo ukrepov v posameznih fazah epidemije - od najhujše črne do najugodnejše zelene - je določila sedemdnevno povprečje novoodkritih okužb in število hospitaliziranih.

Ob sprejetju strategije sproščanja je bilo sedemdnevno povprečje v državi 1461 okužb, hospitaliziranih pa je bilo 1289 covidnih bolnikov, kar je pomenilo, da je bila Slovenija takrat v najhujši, črni fazi epidemije. Ta nastopi, ko je sedemdnevno povprečje več kot 1350 okužb, hospitaliziranih pa je več kot 1200 covidnih bolnikov.

Nato je vlada 8. januarja dopolnila načrt sproščanja ukrepov, tako da upošteva tudi epidemiološke razmere v posameznih regijah. V nekaterih regijah, ki so že januarja prešle v rdečo fazo epidemije, so lahko posledično prej omilili ukrepe. Rdeča faza sicer na ravni države nastopi, ko sedemdnevno povprečje okužb pade pod 1350, število hospitaliziranih pa pod 1200, kar se je zgodilo 20. januarja.

V oranžno fazo, ko sta tako število okužb kot hospitaliziranih covidnih bolnikov nižja od 1000, je Slovenija prešla 9. februarja. Do prehoda v rumeno fazo, ko je sedemdnevno povprečje okužb pod 600, število hospitaliziranih pa pod 500, je bilo potrebno precej več časa - pogoji so bili izpolnjeni 11. maja. V zeleno fazo pa je Slovenija prešla le 15 dni kasneje.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava